۱۰ مهر ۱۳۸۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 4145829
۰ نفر
..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/07/10 سیاسی.سکوت.انتخاباتی.بوسنی بلگراد - انتخابات عمومی بوسنی و هرزگوین فردا( یکشنبه ) برای انتخاب یک رییس جمهوری و 83 نماینده برای مجلس ملی صربسکا، 42 نماینده در پارلمان و سه نماینده در شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین و 98 نماینده برای راهیابی به مجلس فدرال بوسنی و هرزگوین برگزار می شود.
به گزارش ایرنا، مرکز انتخاباتی بوسنی و هرزگوین در وزارت کشور با انتشار بیانیه ای نیمه شب گذشته را پایان زمان تبلیغات انتخاباتی اعلام کرد.
در این بیانیه آمده است: حوزه های انتخاباتی در سراسر کشور از ساعت 7 بامداد روز یکشنبه تا ساعت 19 آرای شهروندان را برای انتخابات مورد نظر اخذ خواهند کرد.
در انتخابات عمومی فردا در بوسنی و هرزگوین، 3 میلیون و 127 هزار شهروند واجد شرایط این کشور با دادن رای خود اعضای جدید نهادهای بزرگ کشوری را برای 4 سال آینده انتخاب می کنند.
در این انتخابات، نمایندگانی از 39 حزب، 11 ائتلاف حزبی و 13 نامزد غیر حزبی به رقابت می پردازند.
هزینه برگزاری ششمین دور از انتخابات عمومی در بوسنی و هرزگوین برابر با 3.6 میلیون یورو برآورد شده است که 2.4 میلیون یورو از این هزینه را بوسنی و هرزگوین و مابقی را حکومت های محلی تامین می کنند.
در جمهوری صربسکا، حزب 'اتحادیه مستقل سوسیال دمکرات ' به رهبری نخست وزیر جمهوری صربسکا که از حمایت دولت بلگراد برخوردار است 'میلوراد دودیک ' را برای مقام ریاست جمهوری در جمهوری صربسکا، 'نبویشا رادمانوویچ' را برای عضویت در شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین و 'نیکولا اشیریچ' را برای عضویت در پارلمان بوسنی و هرزگوین و 'ایگور رادویچیچ' را نیز برای مجلس جمهوری صربسکا به عنوان کاندیداهای خود معرفی کرده است.
این انتخابات فردا سوم اکتبر - 11 مهرماه - در سراسر بوسنی و هرزگوین برگزار می شود.
در رقابت های انتخاباتی بوسنی و هرزگوین، برای 3 عضو هیات ریاست جمهوری در این کشور 20 نفر نامزد شده اند.
از سوی بوشنیاک ها، 'حاریس سیلایجیچ' از حزب 'برای بوسنی و هرزگوین ' ، ' یاقر ایزت بیگوویچ' از حزب 'دمکراتیک عمل ' و 'فخروالدین رادونچیچ' از سوی شورای 'آینده بهتر بوسنی و هرزگوین ' نامزد شده اند.
از سوی جمهوری صربسکا، 'نبویشا رادمانوویچ' از حزب اتحادیه مستقل سوسیال دمکرات و 'ملادین ایوانیچ' از حزب گسترش دمکراتیک برای انتخاب در هیات ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین کاندیدا هستند.
از سوی کروات های بوسنی و هرزگوین نیز 'ژلیکو کومشیچ' از حزب سوسیال دمکرات و 'بوریانا کریشتو' از 'جامعه دمکراتیک کرواسی ' و 'مارتین راگوژ' از 'جامعه دمکراتیک کرواسی '1990 خود را برای هیات ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین نامزد کرده اند.
بر اساس امضای توافقنامه 'دیتون ' میان سران صربستان، کرواسی و بوسنی وهرزگوین، در سال 1995میلادی، جنگ در بوسنی و هرزگوین پایان یافت.
بوسنی و هرزگوین بر پایه همین توافقنامه به دو هویت 'جمهوری صربسکا' و یک بخش مسلمان و کروات نشین به نام 'فدراسیون بوسنی و هرزگوین ' دست یافت.
بوسنی و هرزگوین در سال 1992 میلادی اعلام استقلال کرد.
اروپام 1985**1596**2061** شماره 529 ساعت 17:18 تمام