۱۰ مهر ۱۳۸۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 4145807
۰ نفر
..................................................
تهران ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/07/10 سیاسی.آلمان.کره جنوبی.کره شمالی تهران - آلمان در مورد آماده کردن شرایط و مقدمات برای اتحاد دو کره، در صورت فرو پاشی نظام کمونیستی در پیونگ یانگ، به کره جنوبی مشاوره می دهد.
به گزارش گروه اخبار صوتی و تصویری ایرنا، کریستوف برگنر، مقام ارشد وزارت کشور آلمان و چون سیگ کیم، معاون وزیر اتحاد دو کره، روز گذشته ( جمعه ) یادداشتی را امضا کردند که چهارچوب کمک های مشورتی برلین به سئول را مشخص می کند.
پایگاه خبری لوکال روز شنبه در این زمینه نوشت: یکی از تصمیم های اتخاذ شده در این تفاهم نامه، شامل تاسیس کمیسیونی می شود که باید مصداق های کاربردی الگوی اتحاد آلمان را در مورد دو کره مشخص کند.
روز دوشنبه آینده، آلمان بیستمین سالگرد اتحاد خود را جشن خواهد گرفت.
در دوران جنگ سرد، آلمان شرقی کمونیست و آلمان غربی سرمایه دار دو کشور مستقل بودند.
کره نیز تا پیش از تقسیم به دو قسمت کمونیست و سرمایه دار در سال 1948، کشوری یکپارچه بود. این تقسیم بین سال های 1950 تا 53 19میلادی به جنگی تمام عیار میان دو کره منجر شد.
کریستوف برگنر پس از امضای یادداشت گفت: البته ما می دانیم که هر کشوری شرایط تاریخی و سیاست مخصوص خود را دارد. اما ما علاقه داریم که بینش و تجربه خود درمورد اتحاد آلمان و بازسازی آلمان شرقی را (با کره جنوبی ) در میان بگذاریم.
صویر**9163** 1506 شماره 507 ساعت 16:52 تمام