۱۳ فروردین ۱۳۹۰،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 4006405
۰ نفر
الغدیر ملل اسلامی را متحد می کند ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 90/01/13 فرهنگی.معارف.علامه امینی تهران -همگان نام علامه امینی را با کتاب الغدیر می شناسند،اثری که 40 سال از بهترین دقایق عمر این عالم بزرگ صرف آن شد و این باره گفت: مجموعه مطالب این کتاب، اتحادی را که در زمان رسول خدا (ص ) در سایه همدلی اسلامی بین صفوف مسلمین بود دوباره به جوامع اسلامی برمی گرداند.
امروز بیست و هشتم ربیع الثانی (13 فروردین ماه ) مصادف با سالروز وفات آیت الله شیخ عبدالحسین امینی است. به همین منظور ضمن مروری بر زندگی این عالم بزرگوار، سخنانی را که برخی بزرگان دروصف کتاب الغدیر گفته اند،به تحریر در آورده شده است .
آیت الله شیخ عبدالحسین امینی معروف به علامه امینی، در سال 1320 هجری قمری در یکی از روستاهای سراب از توابع تبریز به دنیا آمد.
علامه امینی در سن 16 سالگی برای کسب معنویت از روح بلند امیرمومنان علی ( ع) و همچنین ادامه تحصیل و کسب علم از بزرگان و استادن راهی نجف اشرف شد و تا 32 سالگی در آنجا مشغول کسب معارف الهی بود .
وی سپس به ایران مراجعت و برای مدت کوتاهی در شهر تبریز ماندگار گردید و برای بار دوم به نجف اشرف مشرف شد و ضمن تحقیق و مطالعه فراوان در محضر استادان برجسته و مراجع تقلید آن روزگار حاضر شد و در چنین شرایطی بود که از جهت علمی و تقوا به مرتبه والای اجتهاد نائل گردید.
مرحوم علامه امینی عمر شریف خود را به تدریس و تالیف کتب دینی سپری کرد، از مهمترین تالیفات او می توان به شهداء الفضیله، تفسیر سوره حمد، رساله ای در حقیقت زیارت، رساله ای در علم درایه و غیره اشاره کرد.
علامه امینی (ره ) بخش قابل توجهی از عمر خود را صرف تدوین و نگارش کتاب الغدیر کردد. حدود 40 سال، هر روز 16 ساعت در تهیه مطالب این دائره المعارف بزرگ اسلامی در 20 جلد زحمت کشید.
وی در تبیین هدف خود از نگارش الغدیر گفته است: الغدیر ملل اسلامی را در یک صف واحد، متحد و متشکل می سازد. مجموعه مطالب این اثر اتحادی را که در زمان رسول خدا (ص ) در سایه همدلی اسلامی بین صفوف مسلمین بود دوباره به جوامع اسلامی برمی گرداند.
در یک نگاه تمامی مطالب الغدیر در دو موضوع کلی خلاصه می شود: نخست اثبات ولایت مطلقه ائمه معصوم (ع) از طریق اثبات خلافت بلافصل امیر المومنین (ع) و دوم نفی ولایت غیر معصوم در اسلام.
مرحوم دکتر سیدجعفر شهیدی از یاران علامه در نجف و تهران نقل کرد: روزی علامه امینی به من گفت که برای تالیف الغدیر 10 هزار جلد کتاب خوانده ام.
وقتی می گفت کتابی را خوانده ام، بدرستی خوانده و در ذهن سپرده و از آن یادداشت برداشته بود.
مرحوم علامه محمدتقی جعفری مفسر نهج البلاغه می گوید: عبدالحسین امینی، یکی از موثرترین گام های بلند را در زدودن گرد و غبار تاریخ از چهره امیدبخش علی بن ابی طالب (ع) برداشت.
آیت الله العظمی جعفر سبحانی معتقداست : کتاب الغدیر، بیت القصیده آثار علامه امینی است. اقیانوسی است در موضوعات مختلف. یکی از مباحث مهم کتاب الغدیر، محاکمه مورخان است، محاکمه ای علمی با استناد به قرآن و حدیث.
الغدیر، منادی وحدت حقیقی است.
شهید مرتضی مطهری دیدگاه خود درباره کتاب را این گونه عنوان می کند: نقش مثبت الغدیر در وحدت اسلامی،از این نظر است که اولا منطق مستدل شیعه را روشن می کند و ثابت می کند که گرایش مسلمانان به تشیع، برخلاف تبلیغات زهرآگین عده ای، مولود جریان های سیاسی یا نژادی نبوده است.
استاد شهید ادامه می دهد : الغذیر دیگر اینکه ثابت می کند که پاره ای از اتهامات به شیعه که سبب فاصله گرفتن مسلمانان دیگر از شیعه شده ،به کلی بی اساس و دروغ است و ثالثا شخص شخیص امیرالمومنین علی (ع) را که مظلوم ترین و مجهول القدرترین شخصیت بزرگ اسلامی است و می تواند مقتدای عموم مسلمین واقع شود و همچنین ذریه اطهارش را به جهان اسلام معرفی میکند.
مرحوم علامه سیدشرف الدین از علمای بزرگ لبنان خطاب به علامه امینی می گوید : گفتار ما در مقام قدردانی از ادای حق بزرگی که تو بر گردن مسلمانان پیدا کردی عاجز است. کتاب الغدیر از حد ستایش بالاتر است.
وی می افزاید : این کتاب مثل و مانندی ندارد. همین قدر می گویم که امت اسلامی تو را از پهلوانان نادری که در عرصه علم و جهاد به وجود آمده اند می داند و از خداوند تبارک و تعالی می خواهد که بازویت را محکم و در پیمودن این راه نورانی خیر و صلاح که در پیش گرفته ای تایید نماید.
علامه امینی در روز جمعه بیست و هشتم ربیع الثانی سال 1390 هجری قمری برابر با دوازدهم تیرماه سال 1349 شمسی در سن 68 سالگی در تهران از دنیا رفت و پس از تشییع در نجف اشرف و در کنار کتابخانه عمومی امیرالمومنین (ع) در حرم مطهر امیرمومنان به خاک سپرده شد.
فراهنگ 1601**1003** شماره 190 ساعت 13:37 تمام