..................................................
تهران ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 90/01/13 سیاسی.خارجی.سوریه.تحولات دمشق - حجت الاسلام و المسلمین سید احمد موسوی مشاور رییس جمهوری اسلامی ایران در امور فلسطین و سفیر ایران در سوریه گفت : تجزیه کشورهای اسلامی در دستور کار استکبار جهانی و اولویت امروز دشمنان اسلام است .
وی روز شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در دمشق در ارتباط با تحولات اخیر در سوریه و کشورهای عربی منطقه تاکید کرد : دشمنان برای رسیدن به اهداف و سیاست های خود در این ارتباط تلاش دارند تا به آن رنگ دمکراسی بدهند و لازم است تا کشورهای اسلامی نسبت به نقشه های دشمنان هوشیار باشند.
سفیر ایران در سوریه سودان ، لیبی و یمن را از نمونه های بارز تلاش های دشمنان برای تجزیه کشورهای اسلامی خواند و گفت : در مقطع کنونی تفرقه می تواند دشمن را در رسیده به خواسته های خود کمک کند و علمای دین باید بیش از همه در این ارتباط نسبت به وضعیت موجود منطقه و نقشه ها و سیاست های دشمنان هوشیار باشند.
موسوی ادامه داد : برای یک فرد مذهبی شایسته نیست تا نسبت به تحولات در کشورهای عربی - اسلامی مانند مصر ، لیبی ، بحرین و سوریه موضع متفاوت بگیرد و یک طرف را به قیام تشویق و طرف دیگر را آرام کند و با ایجاد تفرقه در صف امت اسلامی دشمن را برای رسیدن به اهداف خود که همان تجزیه کشورهای اسلامی است ، یاری دهد.
وی با اشاره به این که باید یک مقایسه بین سوریه و دیگر کشورهای عربی در ارتباط با تحولات سیاسی اخیر در این کشورها داشته باشیم تا بتوانیم نگاهی درست و تحلیلی نسبت به مسایل اخیر سوریه ارایه دهیم ، خاطر نشان کرد: اگر این مقایسه را نداشته باشیم در تحلیل خود نسبت به امور دچار مشکل می شویم .
سفیر ایران در سوریه افزود : یکی از مواردی که دشمنان در ارتباط با ایجاد فتنه در سوریه بر روی آن مانور دادند ، موضوع حکومت اقلیت بر اکثریت در سوریه است که با بررسی مقام ها و پست های این کشور و مذهب و دین آنان می توان این ادعا را رد کرد.
موسوی با اشاره به وجود پیروان ادیان و مذاهب مختلف در سوریه و زندگی مسالمت آمیز در کنار یکدیگر و انجام مراسم مذهبی و دینی به طور آزادانه و بدون نظارت گفت : با نگاهی به مقام های سوریه از جمله استانداران و نمایندگان پارلمان این کشور و حتی همسر رییس جمهوری و مذاهب و ادیان آنان موضوع روشن شده و عکس ادعاهای دشمنان سوریه آشکار می شود که در سوریه اقلیت حاکم بر اکثریت نیست .
وی ادامه داد : اکنون اهل سنت ، شیعیان ، دروزی ها و مسیحی ها هر یک در اماکن مذهبی خود آزادانه مراسم خویش را بدون نظارت برگزار می کنند و با هیچ محدودیتی مواجه نبوده و از آزادی کامل برخوردارند و حتی همایش های مشترکی را نیز برگزار و در آن افراد از ادیان و مذاهب مختلف عقاید خود را مطرح می کنند و همه اینها دال بر وجود آزادی مذهبی در سوریه است .
سفیر ایران در سوریه دیگر تفاوت دولت این کشور با سایر کشورهای عربی مواجه با تحولات اخیر را وابسته نبودن حاکمیت و دولت سوریه به کشورهایی مانند آمریکا ذکر کرد و گفت : وقتی از این زاویه نیز بین سوریه و دیگر کشورهای عربی بررسی و مقایسه صورت می گیرد می توان دریافت که غربی ها با توجه به وابسته نبودن سوریه امروز در پشت مسایل سیاسی این کشور قرار دارند و دست در دست یکدیگر به دنبال اهداف خود هستند که چنین برخوردی را نمی توان از سوی آنان در کشورهایی مانند مصر قبل از سقوط مبارک مشاهده کرد.
موسوی ادامه داد: دشمنان از مبارک تا آخرین لحظه حمایت کردند اما وقتی نشانه های سقوط وی حتمی شد، به ظاهر در کنار مردم قرار گرفتند ، حتی در یمن نیز امروز از علی عبدالله صالح حمایت می کنند اما همین دشمنان اکنون با همه توان علیه اسد صف آرایی کرده و همه اینها از نشانه استقلال رای و سیاست های سوریه در ارتباط با مسایل منطقه ای و جهانی است .
مشاور رییس جمهوری اسلامی ایران مقاومت و حمایت از آن را از دیگر ویژگی های بارز سوریه نسبت به دیگر کشورهای عربی منطقه ذکر کرد و گفت : فلسطین مهم ترین موضوع جهان عرب و اسلام و به عنوان آزمایشگاهی برای محک سیاست کشورهای مختلف است و تاکنون هیچ یک از کشورهای عربی مانند سوریه از فلسطین و مقاومت آن حمایت نکرده اند.
موسوی با اشاره به حضور گروه های فلسطینی و مجاهدان و رهبران آنان در سوریه و فشارهایی که غرب برای اخراج آنان به دمشق وارد می کند ، خاطر نشان کرد سوریه در این ارتباط در بین کشورهای عربی منحصر بفرد است چرا که اجازه حضور به آنان را در کشور خود داده ولی دمشق بهایی گزافی را به این دلیل پرداخت می کند و تاکنون نیز فشارها برای اخراج آنان را رد کرده و این امر را منوط به وارد شدن آنان به فلسطین به عنوان سرزمین خود کرده است .
وی دیگر ویژگی بارز سوریه نسبت به سایر کشورهای عربی را در پیش گرفتن سیاست و موضع مستقل در ارتباط با جمهوری اسلامی ایران ذکر کرد و گفت : سوریه تاکنون به خاطر حمایت از ایران و کوتاه نیامدن از سیاست های مستقل و اصولی خود همه فشارها را تحمل کرده و می توان به جرات اعلام کرد که هر هیات غربی که به سوریه سفر می کند یکی از خواسته های آن جدا شدن از ایران است ولی دمشق تاکنون به این درخواست ها پاسخ رد داده و به سیاست خود همچنان ادامه می دهد.
سفیر ایران در سوریه با اشاره به سیاست دمشق نسبت به ایران در جریان جنگ تحمیلی صدام و شکستن ائتلاف برای تشکیل جبهه جنگ عربی - فارسی گفت : اکنون نیز به علت علاقه و دوستی مستحکم بین دو کشور اتباع دو طرف بدون دریافت روادید به کشورهای یکدیگر سفر می کنند و حتی میزان سرمایه گذاری های مشترک دو طرف به 3 میلیارد دلار می رسد و بر اساس تعریف های صورت گرفته این امر در آینده به 5 میلیارد دلار خواهد رسید.
موسوی با اشاره به عبارت های به کار رفته از سوی اسراییل برای مبارک نظیر بهترین دوست ، اولین فرد در مصر که به ما نزدیک بود ، کعبه آمال سیاسیون اسراییل ، گفت : زشت است یک نفر سه دهه بر یک کشور حکومت کند و صهیونیست ها اینگونه وی را مورد حمایت قرار دهند و در این خصوص یابد گفت که مردم در کشورهای عربی دیگر چنین مواردی را تحمل نمی کنند و زمان این که رییس جمهوری یک کشور به صورت علنی اعلام کند که با سفیر آمریکا دیدار کردم ، گذشته است .
موسوی ادامه داد : در جریان فتنه های اخیر دشمنان علیه جمهوری اسلامی ایران نیز سوریه در کنار ایران بود و حتی بشار اسد با سفر به ایران بر این موضع تاکید کرد و اقدامات دشمنان را محکوم کرد و همه اینها نشان از روابط راهبردی و مستحکم دو طرف است و باید در این خصوص نمره اول را در بین کشورهای عربی به سوریه داد.
این مقام ایرانی شخصیت بشار اسد رییس جمهوری سوریه را نمونه بارز دیگری از تفاوت های موجود بین سوریه و کشورهای عربی منطقه خواند و گفت : در کدام کشور عربی می توان سراغ داشت که شخصی با چنین تحصیلات و به عنوان یک پزشک جوان و بدون داشتن اتهام های اخلاقی و اقتصادی در آن حکومت کند تا جایی که حتی خود مخالفان وی نیز به این موضوع اعتراف دارند.
موسوی خاطر نشان کرد :البته سوریه نیازمند اصلاحات در برخی زمینه ها مانند فساد اداری است و این امر باید همواره آسیب شناسی شود و همانطور که اسد در سخنان خود در مجلس سوریه اشاره کرد اصلاحات از قبل در سوریه آغاز شده است و ادامه دارد و نمی توان گفت که نظام و حاکمیت در سوریه هیچ اشکالی ندارد بلکه اشکالات در لایه های مختلف وجود دارد و باید اصلاح شود.
وی با تاکید بر این که دشمنان نسخه واحدی برای ایجاد فتنه در ایران و سوریه تهیه کرده اند و بررسی رویدادهای اخیر سوریه ، سرنخ های آن و حتی شعارها و اقدامات مشترک آنان در دو کشور این امر را اثبات می کند ، گفت : اینها همه نشان می دهد که فتنه ها علیه ایران و سوریه از یک مرکز هدایت می شود چرا که شعار نه غزه ، نه لبنان در ایران و شعار نه لبنان ، نه ایران در سوریه داده شد .
وی ورود افراد مسلح برای ترور افراد و تلاش برای به راه انداختن تفرقه و جنگ طایفه ای در سوریه را از نشانه های دیگر اقدامات مشترک دشمنان ایران و سوریه خواند و گفت : در همین ارتباط در لاذقیه 8 نفر از نیروهای امنیتی سوریه از سوی افراد مسلح و با هدف ناآرام کردن وضعیت و دامن زدن به اختلافات کشته شدند.
سفیر ایران با اشاره به این که دشمنان تلاش دارند تا در سوریه جنگ طایفه ای و مذهبی به راه بیندازند و افراد مسلحی برای همین منظور وارد سوریه شده اند تا افراد را در تجمع هایی که به نفع حاکمیت برگزار می شود مورد هدف قرار دهند، گفت : در لاذقیه خواستند تا جنگ علوی و سنی به راه بیندازند ، اما اسد با درک بالای خود به نیروهای امنیتی دستور داد تا حتی اگر کشته شدند دست به اسلحه نبرند.
سفیر ایران در سوریه با اشاره به این جمله جرج بوش رییس جمهوری آمریکا که گفته بود کاخ سفید را ترک نمی کند مگر آن که سوریه و ایران را از یکدیگر جدا کند ، گفت : روسیه که یک ابرقدرت بود با آن همه عظمت با کوچک ترین فشار گاهی تسلیم آمریکا شد و کوتاه می آید و همه هیات های غربی نیز که به سوریه سفر می کنند از دمشق می خواهند تا از ایران جدا شود ولی سوریه همچنان به سیاست های اصولی خود ادامه می دهد.
موسوی با بیان این که وقتی موضوع محور شرارت از سوی دشمن مطرح شد ، اسد گفت که ما به آن افتخار کرده و این محور را محور شرف می دانیم ، یادآور شد : البته منافع دو طرفه است و ایران و سوریه هر دو برای یکدیگر نفع دارند اما نمی توان سوریه را با دیگر کشورهای عربی مقایسه کرد و شاخص های موجود در سوریه در هیچ یک از کشور عربی وجود ندارد.
سفیر ایران در سوریه همت و حمایت سوری ها از حکومت این کشور را ستودنی خواند و گفت : امروز دشمن فشارهای خود را بر سوریه افزایش داده ولی مردم سوریه با حضور میلیونی خود در راهپیمایی وفاداری به وطن دشمن را وادار کردند تا اعتراف کند که حضور مردم سوریه در حمایت از اسد میلیونی بود.
سفیر ایران در سوریه فشارهای وارد به این کشور را در ارتباط با تحولات و توطئه ها سنگین خواند و با اشاره به سفر هفته جاری بندر بن سلطان ، مقرن بن عبدالعزیز از مقام های عربستان ، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی و محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطین به مسکو گفت : تحولات جهان اسلام برای غرب قابل پیش بینی نبود ولی برنامه ریزی آنان دقیق است و تلاش دارند تا سوار موج ایجاد شده در کشورهای عربی شوند و در قالب دمکراسی ، مزدوران خود را در کشورها عربی حاکم کنند.
وی در ارتباط با تاثیر تحولات در کشورهای عربی منطقه بر فلسطین نیز گفت : فلسطین مساله اول جهان اسلام است و اگر در گذشته عنوان می شد که فلسطین بزرگ ترین آزمایشگاه برای سنجش سیاست کشورها است ، اکنون نیز چنین است و کسی که شعار اسلامگرایی و عربیت سر می دهد ، باید در ارتباط با فلسطین آزمایش شود.
موسوی افزود : باید به مردم مصر تبریک گفت که آخرین فرعون را سرنگون کردند اما مردم فلسطین همچنان چشمشان به تصمیم های است که از سوی این ملت و سایر کشورهای عربی و اسلامی در ارتباط با آنان اتخاذ می شود.
شماره 117 ساعت 11:20 تمام