۱۳ فروردین ۱۳۹۰،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 4006220
۰ نفر
گروه مینسک باید مناقشه قره باغ را عادلانه حل و فصل کند ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 90/01/12 سیاسی.آذربایجان.قره باغ باکو - معاون حزب آذربایجان نوین (حزب حاکم جمهوری آذربایجان ) گفت: مردم جمهوری آذربایجان انتظار دارند گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا باید در جهت حل وفصل عادلانه مناقشه قره باغ کوهستانی اقدام کند.
علی احمداف روز جمعه در گفت و گو با خبرنگاران، افزود: گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا به جای حل و فصل مناقشه قره باغ کوهستانی، نباید تنها به صدور اطلاعیه های تکراری بسنده کند.
وی تصریح کرد: روسای گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا سالها است به منطقه سفر کرده و اطلاعیه های تکراری صادر می کنند در حالی که مردم جمهوری آذربایجان این سفر آنها را به سفرهای توریستی تشبیه می کنند.
احمد اف تاکید کرد: در صورتی که مناقشه قره باغ حل و فصل نشود سفرهای گروه مینسک به منطقه، جهت بررسی وضعیت مناقشه قره باغ دیگر معنی ندارد.
پس از برقراری آتش بس ناپایدار در منطقه قره باغ بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان، گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا به ریاست مشترک روسیه ، فرانسه و ایالات متحده آمریکا در حل صلح آمیز مناقشه قره باغ کوهستانی میانجیگری می کنند اما تاکنون فعالیت این گروه در عمل نتیجه ای نداشته است.
در مناقشه قره باغ کوهستانی که بین دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان رخ داد ارمنستان در سال 1994موفق شد به کمک نیروهای روسی این منطقه را که حدود 20 درصد خاک جمهوری آذربایجان را تشکیل می دهد به تصرف خود در آورد درگیرهای نیروهای مسلح دو کشور در منطقه قره باغ کوهستانی بیش از 30 هزار نفر کشته و 150 هزار نفر مجروح در پی داشت و بیش از یک میلیون نفر نیز بی خانمان شدند و از هنگام برقراری آتش بس ناپایدار بین باکو و ایروان از 22 اردیبهشت ماه سال 73 ، تاکنون موافقتنامه صلح بین دو کشور امضا نشده است.
از زمان استقرار صلح ناپایدار بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان در قره باغ، درگیری های نیروهای مسلح دو کشور در این منطقه به صورت مستمر انجام می شود و طرفین مواضع یکدیگر را به طور روزانه زیر آتش می گیرند.
خاورم / 1108 شماره 005 ساعت 00:14 تمام