۲ فروردین ۱۳۹۰،‏ ۱:۰۱
کد خبر: 4002097
۰ نفر
جشن نوروز به افتخار ایران و ایرانیان در جهان تبدیل شد ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 90/01/02 فرهنگی.عیدانه.تاجیکستان دوشنبه - سفیر ایران در تاجیکستان گفت: نوروز و آغاز سال نو، سنت و آیینی است که ایران و ایرانیان از گذشته های دور به آن افتخار می کردند و این جشن ملی فارسی زبانان اکنون به یک جشن بین المللی تبدیل شده است.
علی اصغر شعردوست در خصوص چگونگی جهانی شدن نوروز افزود: در پی تلاش مسئولان کشورهای فارسی زبان، یونسکو و سازمان ملل سال گذشته همزمان با آغاز فروردین نوروز را به عنوان روز جهانی به ثبت رساندند به طوری که کشورهای برگزارکننده آن در حوزه تمدنی نوروز جای گرفتند.
این مراسم دوشنبه شب با حضور کارکنان سفارت، گروه فرهنگی دانشگاه فردوسی مشهد، ایرانیان مقیم در این کشور و جمعی از پزشکان ایرانی ساکن آلمان در شهر دوشنبه برگزار شد.
سفیر ایران ادامه داد: در دنیای امروز که سرمایه و فناوری نه بلکه انسان تحصیلکرده، باسواد و بافضیلت ملاک توسعه یافتگی و عامل پیشرفت هر کشور محسوب می شود، ما چون انسان های یک حوزه تمدنی با تاریخ چندین هزار ساله هستیم می توانیم مدعی شویم که ایران بزرگ نقش زیادی در ایجاد کاخ رفیع بشری داشته است.
شعردوست انتقادات برخی از علمای تاجیک و تشویق آن ها به تحریم جشن نوروز را بی مورد دانست و گفت: از چگونگی برگزاری نوروز در قبل از اسلام اطلاع زیادی در دست نیست اما این جشن بعد از آمدن اسلام نه تنها نفی و نهی نشده بلکه بر تارک اعیاد اسلامی نیز قرار گرفته است.
وی با ذکر روایات و احادیث مختلفی از رسول اکرم (ص )و ائمه اطهار(ع)در خصوص چگونگی برگزاری جشن نوروز، اظهار داشت: سند و دلیلی مبنی بر اینکه برگزاری عید در اسلام مورد تایید قرار نگرفته باشد، نداریم زیرا این آیین هیچ تضادی با اسلام ندارد.
سفیر ایران در تاجیکستان گفت: در نوروز آداب و سنن فراوانی وجود دارد که نه تنها با مبانی اعتقادی مسلمانان منافات ندارد بلکه به دلیل آنکه انسان ها باید کدورت ها، کینه ها و ناراحتی ها خود با یکدیگر را کنار بگذارند یکی از بزرگترین اعیاد ایرانی، اسلامی به شمار می رود.
در این مراسم موسیقی، دکلمه و شعرخوانی در وصف بهار اجرا شد.
آساق 1431**1558** شماره 062 ساعت 11:02 تمام