..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 90/01/02 فرهنگی.هنرهای تجسمی.سایر تهران - مشاور مدیر کل دفتر امور هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، فرارسیدن نوروز را فرصت مناسبی برای تقویت مناسبات فرهنگی بین ایران و کشورهای همسایه و بویژه فارسی زبانان منطقه دانست.
غلامعلی طاهری روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا اظهار داشت: مشترکات فرهنگی و قومی ایران با کشورهای افغانستان، تاجیکستان و آذربایجان از جمله نقاط نزدیکی و تقویت مناسبات است.
وی به برگزاری نمایشگاه نقاشی در دوشنبه پایتخت تاجیکستان اشاره کرد و گفت: این نمایشگاه به دعوت مسوولان کشور تاجیکستان و به مناسبت جشن نوروز در شهر دوشنبه و به خاطر برخورداری فرهنگ مشترک میان ایران و تاجیکستان برگزار می شود.
این هنرمند نقاش با بیان اینکه عید نوروز بزرگترین عید در تاجیکستان محسوب می شود، افزود: برگزاری نمایشگاه های هنری به گسترش زبان و ادبیات فارسی، آداب و رسوم مشترک نوروزی و نزدیکی مردم و آشنایی آنها با فرهنگ کشورهای دیگر منجر خواهد شد.
مشاور مدیر کل دفتر امور هنرهای تجسمی در مورد برگزاری این نمایشگاه گفت: این نمایشگاه نوروز ایرانی نام دارد که از چهارم فروردین ماه به مدت 15 روز در شهر دوشنبه برپا می شود.
وی در مورد آثاری که قرار است به معرض دید عموم قرار گیرد، افزود: 15 تابلوی نقاشی در این نمایشگاه به نمایش در می آید که تعدادی از آنها به سبک رئال (واقعی ) و بخشی از تابلوها نیز نقاشی آبستره است.
به گفته طاهری، سبک همه این آثار رنگ و روغن است و توجه به فرهنگ و هویت ایرانی، وجه بارز این نقاشی ها محسوب می شود.
این هنرمند نقاش افزود: تصویر زنان محلی با لباس های سنتی و اقوام ایرانی ، تصاویری مربوط به زنان و مردان دوران هخامنشی با پوشش آن زمان و نقاشی هایی با تاکید بر نشانه های ایرانی که بازگوکننده هویت ملی است، در میان این آثار دیده می شود.
این مقام مسوول تاکید کرد: همچنین چند تابلوی موضوعی مرتبط با نوروز و طبیعت نیز در این نمایشگاه عرضه خواهد شد.
وی استقبال از نمایشگاه های آثار هنرمندان ایرانی در خارج از کشور را خوب ارزیابی کرد.
غلامعلی طاهری فارغ التحصیل کارشناسی ارشد از دانشگاه تهران است.
وی علاوه بر تدریس در دانشگاه، سرپرست موزه هنرهای معاصر در سال های 64 و 65 را نیز برعهده داشته و اجرای 290 برنامه آموزش نقاشی در سیمای جمهوری اسلامی ایران، برپایی پنج نمایشگاه انفرادی، شرکت در بیش از 60 نمایشگاه گروهی در داخل و خارج کشور، کسب تندیس ملی ایثار و لوح ارج نامه ریاست جمهوری در سال 87 را در کارنامه هنری خود دارد.
فراهنگ ** 9173 ** 1071 شماره 043 ساعت 09:44 تمام