۲ فروردین ۱۳۹۰،‏ ۱:۰۱
کد خبر: 4002059
۰ نفر
تجلیل مشترک از نوروز زمینه ایجاد وحدت بین ملتهای جهان را فراهم می کند ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 90/01/02 اجتماعی.j.j نیویورک - سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل تاکید کرد که تجلیل مشترک از نوروز ایجاد وحدت بین ملت های جهان را فراهم می کند.
به گزارش ایرنا، محمد خزاعی دوشنبه شب به وقت محلی در مراسم سالروز تصویب قطعنامه سازمان متحد تحت عنوان روز بین المللی نوروز که با حضور شخصیتهای بین المللی و دیپلماتهای کشورهای مختلف جهان در مجمع عمومی این سازمان برگزار شده بود ، طی سخنانی دیدگاههای جمهوری اسلامی ایران درباره این سنت جهانی را تشریح نمود وی با اشاره به اینکه اسلام آئین مهر ، دوستی و احترام به طبیعت است ، تصریح کرد :دین مبین اسلام با توجه به همین مفاهیم ارزشمند آئین نوروزی که منطبق با شکوفائی طبیعت و مهر ورزی انسانها به یکدیگر است آن را گرامی داشته و برگزاری آن را تایید کرده است .
محمد خزاعی در ادامه افزود : نوروز به عنوان زبان مشترک میلیونها انسان در آسیا ، شبه قاره هند ، آسیای مرکزی ،خاورمیانه ،قفقاز ،بالکان ،حوزه دریای سیاه و بسیاری از نقاط جهان در آمده است، به گفته وی، امروز بیش از 300 میلیون نفر در سراسر جهان نوروز را گرامی می دارند ، بزرگداشت نوروز ،بزرگداشت ریشه ها ،تاریخ و ارزشهای تمدنهای درخشان بشری است که در طول قرنها ارزشهای انسانی را منتقل ساخته اند.
سفیر و نماینده دائم کشورمان تاکید کرد : نوروز اگرچه در حال حاضر بخش تفکیک ناپذیر فرهنگ مشترک بخشی از جغرافیا است ، اما این ظرفیت را دارد که زمینه ساز روابط عمیق فرهنگی و ارتقای ارزشهای انسانی در میان همه ملتها باشد . نوروز از زیباترین جلوه های تمدن اصلی و تاریخ ساز بشری است محمد خزاعی اضافه کرد : بسیار مایه مسرت و خوشحالی است که در پرتو همکاری جمعی کشورهای حوزه نوروز ، این سنت جهانی شد و بهره برداری از ظرفیت گسترده معنوی و فرهنگی نوروز از طرف مجمع عمو می سازمان ملل متحد، سازمان یونسکو و سازمان همکاریهای اقتصادی ( اکو ) مورد توجه و تاکید قرار گرفت سفیر و نماینده دائم کشورمان افزود : جمهوری اسلامی ایران ، با این نگاه که تجلیل مشترک از نوروز ضمن کمک به همبستگی بیش از پیش ملتهای حوزه فرهنگی نوروز ، زمینه ایجاد وحدت بین ملتهای جهان را فراهم می کند. ،در کنار سایر کشورها سال گذشته تصویب قطعنامه روز بین المللی نوروز در مجمع عمومی سازمان ملل متحد را پیگیری نمود که این قطعنامه در 18 فوریه 2010 به تصویب رسید . همچنین قرار است امسال برای دومین سال جشن جهانی نوروز با حضور مقامات سیاسی ارشد کشورهای حوزه فرهنگی نوروز در تهران برگزار شود و دبیرخانه دائمی جهانی جشن نوروز در حاشیه این مراسم افتتاح خواهد شد .
وی در پایان خاطر نشان کرد : با توجه به برنامه تهیه منشور نوروز در جشن جهانی نوروز امسال در تهران و ارائه آن به سازمان یونسکو ، مباحث این نشست کمک موثری به تدوین منشور نوروز خواهد بود .
گفتنی است در این مراسم ژزف دیس رییس مجمع عمومی سازمان ملل و نمایندگان دائم کشورهای افغانستان، پاکستان، هند، تاجیکستان، ازبکستان در سازمان ملل در سخنانی کوتاهی به جایگاه و تاریخ کهن نوروز باستانی پرداختند.
سیام 1908 شماره 024 ساعت 08:10 تمام