۱ فروردین ۱۳۹۰،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 4002015
۰ نفر
گوشه دیگری ازاقدام ناقض حقوق بشر واشنگتن در افغانستان افشا شد ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 90/01/01 اجتماعی.انتشار تصاویر.اهانت آمریکایی ها کابل- انتشار تصاویر مربوط به اهانت و تمسخر سربازان آمریکایی نسبت به اجساد غیرنظامیان افغان کشته شده در این کشور به عنوانی اقدامی ناقض حقوق بشر خشم و انزجار مردم افغانستان را به دنبال داشته است.
به گزارش ایرنا، آژانس خبری اشپیگل آلمان روز گذشته تصاویری را منتشر کرد که سربازان آمریکایی بالای سر اجساد افغان ها نشسته اند و با گرفتن موهای آنان اهانت می کنند.
به نظر می رسد این تصاویر مربوط به سال گذشته باشد اما اینک منتشر شده است.
انتشار این تصاویر درحالی است که دو هفته پیش به دنبال تشدید کشتار غیرنظامیان افغان توسط نیروهای آمریکایی در شرق افغانستان، چند تظاهرات ضدآمریکایی در استان کنر و نیز کابل برگزار شد.
در سه عملیات نیروهای آمریکایی تنها طی دو هفته در استان کنر 74 غیرنظامی کشته شدند.
به دنبال این کشتار، عذرخواهی مقام های آمریکایی از افغان ها نیز کارساز نبود زیرا حامدکرزی رییس جمهوری افغانستان گفت که عذرخواهی آمریکا کافی نیست بلکه باید جلوی عملیات نیروهای خارجی در افغانستان گرفته شود.
اینک به دنبال انتشار این تصاویر مربوط به اهانت آمریکایی ها به اجساد افغان ها، اگرچه مقام های آمریکایی با ارسال بیانیه ای عذرخواهی کرده اند اما آشکار شدن این رفتار آمریکایی ها به عنوان ابعاد دیگری از اقداماتشان در افغانستان، بر خشم مردم این کشور افزوده است.
این نخستین بار نیست که اجساد افغان ها توسط نیروهای خارجی مورد اهانت قرار می گیرد بلکه یک ماه پیش نیز اعضای خانواده یکی از سربازان ارتش افغانستان اعلام کردند که جسد فرزندشان که در جریان جنگ کشته شده به صورت دستکاری شده و بدون جوارح داخلی بدنش از سوی نیروهای خارجی تحویل گرفته اند.
از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون بیش 400غیرنظامی افغان در نتیجه جنگ افغانستان کشته شده اند که بیش از یک چهارم آنان توسط نیروهای نظامی خارجی جان باخته اند.
افزایش شمار کشتارغیرنظامیان افغان تنها دستاورد حضور نظامیان خارجی در افغانستان نیست بلکه باوجود فعالیت 10ساله این نیروها روز به روز بر دامنه خشونت ها در این کشور افزوده شده است.
مردم افغانستان اقدام توهین آمیز آمریکایی ها در اهانت به اجساد درگذشتگانشان را نقض حقوق بشر و غیرقابل قبول می دانند و می گویند که آمریکا نمی تواند با یک عذرخواهی شفاهی، موضوع را جمع کند.
در نتیجه اقدام های ناقض حقوق بشر آمریکا در افغانستان طی ماههای گذشته روابط کابل - واشنگتن نیز رو به تیرگی گذاشته به طوری که کرزی یکماه پیش با تایید این وضعیت گفت که ما از برخی اقدام های آمریکایی ها انتقاد و گلایه داریم.
کرزی تاکید کرد که افغانستان باید توسط مردم افغان اداره شود.
آساق **569** شماره 277 ساعت 20:49 تمام