..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 90/01/01 سیاسی.لیبی.فرانسه.فرانس انترناسیونال تهران- نیکلا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه، جمعه شب از شروع عملیات نظامی و بمباران مواضع نیروهای معمر قذافی دیکتاتور لیبی خبر داد و این اقدام را به عنوان برگ برنده ای برای خود در حضور احتمالی در انتخابات آتی ریاست جمهوری فرانسه بکار گرفت.
به گزارش گروه اخبار صوتی و تصویری ایرنا، حمله نیروهای ائتلاف به رهبری فرانسه علیه لیبی در شرایطی صورت می گیرد که سارکوزی طی دو سال گذشته از کاهش روز افزون محبوبیت و افزایش نارضایتی افکار عمومی و محافل سیاسی فرانسه مواجه است.
اعتراضات مردمی در سال گذشته میلادی و اعتصاب سراسری در فرانسه که زندگی مردم این کشور را فلج کرده بود، در اعتراض به سیاست های سارکوزی در عرصه ملی و بین المللی صورت گرفت.
ریخت و پاش های کاخ الیزه که برای مراسم ویژه میلیون ها یورو هزینه می شود، رفتارهای غیر اخلاقی رییس جمهوری و همسرش و روابط غیر معمول این دو با دو چهره ورزشی و هنری خشم و نارضایتی مردم فرانسه را نسبت به دولتمردان این کشور افزایش داد.
در آخرین نظرسنجی انجام شده بیش از 71 درصد مردم فرانسه از سیاست های سارکوزی ابراز ناخشنودی کردند و محافل سیاسی از جمله دومینیک دو ویلپن نخست وزیر و وزیر امورخارجه فرانسه نیز با افشای سوء استفاده های مالی سارکوزی نشان از افزایش نارضایتی از سارکوزی در فرانسه دارد.
در چنین شرایطی سارکوزی که خود را برای انتخابات ریاست جمهوری آینده این کشور از سوی حزب یو ام پ آماده می کند و یا در سر می پروراند، نیاز به یک راه حل و سناریویی برای برونرفت از بحران انزوا دارد.
در این رابطه فرانسوا فیون نخست وزیر فرانسه اعلام کرد که عملیات نظامی این کشور علیه لیبی یک پیروزی ثبت شده برای سارکوزی به حساب می آید که می توان میزان محبوبیت وی را در نزد افکار عمومی فرانسه افزایش دهد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نشریه فرانسوی لوپوئن، نخست وزیر فرانسه به این نکته اشاره کرد که سارکوزی با این اقدام دو جایگاه را بدست آورد: اول این که ائتلاف را با خود همراهی می کند و دیگر آنکه مردم لیبی را از دست قذافی نجات می دهد.
به هر روی عملیات جاری ائتلاف علیه لیبی هر چند برای مقابله با دیکتاتور این کشور است، ولی تاکنون بیشتر شهروندان و غیر نظامیان لیبیایی را به قربانگاه برده است.
صویر1368**/1502 شماره 252 ساعت 19:35 تمام