۲۴ بهمن ۱۳۹۰،‏ ۶:۱۰
کد خبر: 30814401
۰ نفر

تهران - تيم ملي فوتبال زامبيا با پيروزي بر ساحل عاج در ديدار پاياني جام ملت هاي افريقا در سال 2012 شگفتي آفريد و براي نخستين بار فاتح اين جام شد.

این پیروزی ارزشمند در حالی نصیب زامبیا شد كه تیم پرستاره ساحل عاج معروف به تیم فیل ها حتی پیش از شروع بازی های جام ملت ها مدعی اصلی فتح این جام تلقی می شد.

ستارگانی چون ' دیدیه دروگبا ' ، 'یحیی و كولو توره' ، 'ژروینیو' و 'سالومون كالو' از همان ابتدا در تركیب ساحل عاج قرار داشتند.

اما دروگبا مهاجم چلسی در حالیكه در دقیقه 70 بازی می توانست گل پیروزی ساحل عاج را به ثمر برساند یك ضربه پنالتی را از دست داد .

دیدار دو تیم در وقت قانونی صفر بر صفر پایان یافت و كار به وقت اضافی كشید . در پانزده دقیقه اول وقت اضافی یك بار تیر دروازه مانع از گلزنی كریستوفر كاتونگو كاپیتان زامبیا شد و تا پایان نتیجه تساوی بدون گل حفظ شد.

پس از كشیده شدن بازی به ضربات پنالتی ، بازیكنان زامبیا موفق شدند با كنترل اعصاب بهتر در نهایت با نتیجه هشت بر هفت بر حریف مدعی خود غلبه كنند.

پس از آنكه ژروینیو مهاجم آرسنال یك پنالتی ساحل عاج را از دست داد ، ' استوپیلا سونزو' گل پیروزی بخش زامبیا را به ثمر رساند.

این نتیجه یك فاجعه برای ساحل عاج تلقی می شد كه در طول این بازیها تا قبل از دیدار پایانی حتی یك گل دریافت نكرده بود. فیل ها یك بار در سال 1992 فاتح این جام شده بودند.

نتیجه این دیدارهمچنین خاطرات تلخ شكست سال 2006 ساحل عاج از مصر در دیدار پایانی جام ملتها در قاهره با ضربات پنالتی را زنده كرد.

مترجمام 1403 ** 1574

سرخط اخبار ورزش