سرپرست اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان كرمان با اشاره به اين مطلب كه منظر فرهنگي روستاي تاريخي ميمند نامزد ثبت در فهرست ميراث جهاني شده، گفت: اين روستا جزء بي نظيرترين زيستگاه هاي اسكان بشري در جهان است.

به گزارش روز چهارشنبه اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان كرمان، ‌'هادی ایرانمنش' با اشاره به اینكه هنوز زندگی در این روستا پایدار است، افزود: روستای تاریخی میمند و منظر فرهنگی آن با قدمتی چند هزاره و متشكل از 400 واحد مسكونی دستكند به عنوان اثر ارزشمند ایرانی و نامزد ثبت در فهرست میراث جهانی به یونسكو معرفی شده است.

وی ادامه داد: سنت های زنده، آداب و رسوم و فرهنگ زندگی و تعامل با طبیعت از ویژگی های ساكنان میمند است.

وی تصریح كرد: طبیعت متنوع و بكر منطقه، شیوه معیشت اهالی و فضای معماری بومی، منظر فرهنگی این روستا را به نمونه ای بسیار ارزشمند در جهان تبدیل كرده است.

ایرانمنش، با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای مرمت، احیاء و زنده سازی صنایع دستی روستای میمند، خاطرنشان كرد: در حال حاضر موزه مردم شناسی، مركز اسناد، فروشگاه صنایع دستی محلی، نمایشگاه عكس و مهمانسرا در درون خانه های دستكند این روستا ایجاد شده كه خوشبختانه مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است.

روستای تاریخی میمند در 36 كیلومتری شمال شرق شهرستان شهربابك و 240 كیلومتری غرب مركز استان كرمان واقع شده است.ك/1

7440/8154

سرخط اخبار استان‌ها