تهران -سرمربي تيم ملي فوتبال كشورمان با اشاره به وجود انگيزه بالاي بازيكنان ايران براي راهيابي به رقابتهاي جام جهاني فوتبال 2014،گفت:نحوه آماده سازي تيم ملي،كليد دستيابي به اين موفقيت بزرگ است.

به گزارش روز یكشنبه ایرنا،'كارلوس كی روش' در نشست با سردبیران ورزشی خبرگزاری ها كه در محل كمپ تیم ملی فوتبال برپا شد،اظهار داشت:برای راهیابی به رقابتهای جام 2014 برزیل باید مقدمات آن را فراهم كرد.

وی با اشاره به فشردگی برنامه های لیگ برتر، عنوان كرد:با توجه به برنامه های فشرده لیگ برتر چنانچه سال آینده نیز همین روال ادامه داشته باشد دیگر فرصتی برای آماده سازی تیم ملی باقی نخواهد ماند.

كی روش افزود:دیدارهای راهیابی به جام برزیل از خرداد ماه سال آینده آغاز می شود كه تیم ملی ایران در فاصله چند روز 3 دیدار پیش روی دارد كه این بازی ها برای ما 9 امتیاز دارد كه برابر با 25 درصد امتیازات موجود برای صعود به جام جهانی است و به همین دلیل از اهمیت زیادی برخوردار خواهد بود.

وی گفت: در فاصله زمانی یك سال بین خرداد ماه 91 تا خرداد سال 92 باید هشت بازی برگزار كنیم و با توجه به قرعه كشی انجام شده اگر نتوانیم جزو تیمهای اول و دوم راهی جام جهانی شویم باید با تیم های آمریكای لاتین دیدار داشته باشیم كه طبعا كار ما بسیار دشوار خواهد بود.

سرمربی اسبق رئال مادرید افزود:مشكل ما اینجاست كه از یك طرف دوست داریم تیم ما به جام جهانی برزیل راه یابد و از طرف دیگر نمی دانیم از چه زمانی باید برای تحقق این هدف برنامه ریزی داشته باشیم.

كی روش گفت:برنامه های لیگ به نحوی فشرده است كه كمتر فرصتی به كادر فنی تیم ملی برای در اختیار داشتن بازیكنان مورد نظرمان می دهد و سال آینده با ادامه این روند قطعا روند آمده سازی ما دچار مشكل خواهد شد .

وی افزود:با توجه به برنامه های لیگ برتر بهتر است تا تعداد تیمهای شركت كننده در آن از 18 به 16 و تعداد هفته های لیگ از 34 به 30 تقلیل یابد، چراكه در این صورت است كه می توانیم با استفاده از فرصت به دست آمده برای آماده سازی بازیكنان تیم ملی برنامه ریزی كنیم.

سرمربی تیم ملی گفت:من 16 سال سابقه مربیگری و 16 سال سابقه سرمربی گری دارم و درك می كنم كه حذف دو تیم لیگ برتری می تواند باعث نارضایتی كادر فنی آنان شود، اما به هر حال این مساله از وضعیت فعلی كه تمام مربیان لیگی از فشردگی برنامه ها شكایت دارند، بهتر است.

وی افزود:فاصله بیشتر میان دیدارهای لیگ برتر و كاهش تعداد تیم ها می تواند فرصت بسیار مناسبی را در اختیار بازیكنان و مربیان برای عرضه توان واقعی خود بدهد و در مجموع كیفیت لیگ را بهبود بخشد.

كی روش گفت: برنامه ها به گونه ای است كه اگر afc تاریخ برگزاری دیدارهای ما را عوض نكند به لحاظ زمانی باید نسبت به انتخاب جام ملت های آسیا و صعود به جام جهانی برزیل تنها به یك مورد اكتفاء كنیم.

وی گفت: شاید برخی این تصور را داشته باشند كه یك ماه قبل از رقابت های جام جهانی بازیكنان را دور هم جمع كرده و با برپایی یك اردو به این جام راه پیدا می كنیم، اما واقعیت این است كه با عدم تغییر مسیر فعلی باید روی شانس راهیابی به برزیل هم حساب نكنیم.

سرمربی تیم ملی افزود:هدف ما از شركت در رقابت های جام جهانی 2014 حضور موفق در این دوره است و با توجه به توان بازیكنان ایرانی شانس ورود به این دوره را بسیار بالا می بینم .

كی روش گفت:ما باید برای قرار گرفتن در بین 16 تیم برتر جام جهانی برنامه ریزی كنیم و به نظر من این مساله كاملا امكان پذیر است.

سرمربی اسبق تیم ملی پرتغال افزود:بسیاری از چیزها را می توان با پول بدست آورد اما شما نمی توانید یك شبه تجربه بازی آرژانتین را به تیم خودتان تزریق كنید و این كار شدنی نیست.

كی روش افزود:بسیاری از بازیكنان تیم ملی اغلب كشورها بیش از 50 بازی در حد بین المللی انجام داده اند و این در حالی است كه تعداد بازی های خارجی نفرات ما از تعداد انگشتان دست فراتر نمی رود.

سرمربی تیم ملی خاطرنشان كرد: دركوتاه مدت می توانیم بر روی بازیكنان تیم ملی كار كنیم و در میان مدت بازیكنان تیم ملی و تیم ب را داریم كه بر روی آنها باید كار انجام داد.

وی افزود:در مرحله سوم باید روی تیم نوجوانان كار كرد و در دراز مدت آنها را سطح قابل قبول رساند.

سرمربی تیم ملی تصریح كرد:موفقیت تیم ملی و راهیابی به جام برزیل خواسته تمامی مربیان ماست و باید در این راه یك صدا شویم و همه برای موفقیت این تیم و آماده سازی آن گام برداریم.

1647**1440