وين- سفير جمهوري اسلامي ايران در بلغارستان با بيان اينكه براي مذاكره در مورد برنامه هاي صلح آميز هسته اي كشورمان اراده جدي وجود دارد، گفت: متاسفانه طرف مقابل از ميز مذاكره گريزان است.

به گزارش ایرنا، غلامرضا باقری مقدم در گفت و گو با رادیو ملی بلغارستان در خصوص فعالیت های صلح آمیز اتمی ایران اظهار داشت: فعالیت های كشورمان بر اساس قوانین بین المللی و تعهدات كشورمان در چارچوب عضویت در آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

وی افزود: ایران با 75 میلیون جمعیت و یك میلیون هشتصد هزار كیلومتر مربع وسعت قادر به تامین انرژی با روش های سنتی نیست و نیاز به توسعه، گسترش و استفاده از دانش روز برای تولید انرژی هسته ای دارد.

** تحریم اثری ندارد

سفیر ایران در ادامه گفت : متاسفانه تصویر نادرستی از فعالیت های كشورمان ترسیم شده است و اتهامات بی اساسی بر فعالیت های اتمی ما وارد كرده اند؛ در این راستا تحریم های سنگینی نیز علیه كشورمان برقرار كرده اند اما علیرغم گذشت سالیان زیاد و اعمال تحریم های بسیار، فعالیت هسته ای ما ادامه دارد.

وی تاكید كرد : این نشان می دهد كه تحریم ها برای دست كشیدن از دانش روز اثری ندارد و دولت و ملت ایران از حقوق خود دست بردار نخواهند بود ولی اگر چنانچه ابهامات و سوالاتی وجود داشته باشد، آماده هستیم كه در هر مكان و زمانی با مخاطبان ذیربط برای رفع ابهامات اقدام كنیم.

** تاكید ایران بر امنیت تنگه هرمز

سفیر ایران در بلغارستان گفت : جمهوری اسلامی برای برقراری صلح و امنیت در تنگه هرمز و منطقه از تمام ظرفیت های سیاسی و نظامی خود استفاده خواهد كرد. تنگه هرمز یك منطقه استراتژیك است و تامین امنیت آن را تعهد خود می دانیم و به هیچ وجه به كسی اجازه تنش آفرینی نمی دهیم.

وی تاكید كرد : به نیروهای بیگانه حاضر در منطقه توصیه می كنیم كه از فكر ایجاد ناامنی و تهدید در منطقه بپرهیزند و شرایطی را فراهم نكنند كه خوشایند هیچ طرفی نباشد. بگذارند كه مسائل در فضای تفاهم و مذاكره حل و فصل شود.

سفیر ایران در ادامه گفت و گو با رادیو ملی بلغاستان افزود: با كشوری باستانی و با فرهنگ و تمدن ایران نمی توان با در دست داشتن شمشیر دموكلس مسائل را حل كرد. شرط اولیه مذاكره جدی بودن طرفین با هدف حل مساله است. طرف ایرانی جدی است، متاسفانه طرف مقابل از میز مذاكره گریزان است و اراده جدی برای مذاكره ندارند. با بهانه تراشیهای مختلف وقت كشی می كنند. ما از آنها دعوت می كنیم كه به عواقب آن بیاندیشند.

وی گفت :ما منافع مشترك بسیاری داریم می توانیم نیروها و انرژیمان را به جای صرف مناقشات بیهوده برای بهره برداری از این اشتراكات بكار ببریم.

** یك توصیه

سفیر ایران در باره تحریم بانك مركزی و فروش نفت ایران گفت : ما به آنان توصیه می كنیم كه در سیاست های تقابل خود با جمهوری اسلامی تجدید نظر كنند و از حسن نیت ایران برای مذاكره حداكثر استفاده را ببرند و به ساختن جهانی عاری از خشونت كمك كنند. ما آماده مذاكره هستیم و به صلح آمیز بودن فعالیتهایمان اطمینان كامل داریم و هیچ نگرانی از مذاكره نداریم و از آغاز مذاكره جدی برای حل مسائل حول محورهای مشترك نیز استقبال می كنیم.

اروپام**/2270/1344**2047**