تهران - معاون آسيا، اقيانوسيه و مشترك المنافع وزير امور خارجه جمهوري اسلامي اعلام كرد: زبان فشار و تهديد، ملت ايران را در ادامه راه خود بيش از پيش مصمم تر مي كند.

'سیدعباس عراقچی' بعد از ظهر دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران سیاسی ایرنا در محل وزارت امور خارجه در پاسخ به سووالی درباره وضع تحریم های جدید نفتی و بانكی در جلسه روز جاری اتحادیه اروپا افزود: متاسفانه برخی كشورها تحریم را به عنوان راه حل موضوع هسته ای ایران می دانند اما باید گفت كه تحریم ها به بخشی از مشكل تبدیل شده است.

وی خاطرنشان كرد:هر چه آنها در این مسیر پیش روند موانع جدی تری برای حل و فصل نهایی مشكلات ایجاد خواهند كرد.

معاون وزیر امور خارجه در امور كشورهای آسیا، اقیانوسیه و مشترك المنافع با تاكید بر اینكه ایران از حقوق خود بر اساس معاهده NPT ذره ای كوتاه نخواهد آمد، خاطرنشان كرد: اگر طرف مقابل با حسن نیت در مذاكرات حضور یابد راه دستیابی به راه حل باز است .

وی با ابراز تعجب از كشورهای غربی به واسطه استمرار تحریم ها با وجود شكست این سیاست در عمل گفت : در صحنه عمل به اثبات رسیده كه تحریم ها شكست خورده اند و كارآیی ندارند؛این وضعیت اینگونه بوده و در آینده نیز چنین خواهد بود.

عراقچی با بیان اینكه تحریم ها تنها به پیچیدگی مشكلات خواهد افزود، اظهار داشت: در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی و به ویژه سالهای اخیر این موضوع به اثبات رسیده كه زبان تهدید، فشار و تحریم كارساز نبوده و مردم و دولت جمهوری اسلامی ایران همواره با عزم جدی تر از این فشارها در جهت ایجاد فرصت استفاده می نمایند.

وی تاكید كرد:جمهوری اسلامی ایران به واسطه اتخاذ سیاست های مبتنی بر حفظ صلح ،ثبات و امنیت منطقه و جهان تنها با سیاست هایی كه با حسن نیت ،عقلانیت و عدالت همراه باشد تعامل مثبت خواهد داشت .

معاون وزیر امور خارجه خاطرنشان كرد:تحریم ها در صحنه عمل بیشتر به ضرر اعمال كنندگان تحریم ها است چرا كه شركت ها و تجار این گروه از كشورها در این چارچوب از بازار ایران محروم می شوند اما جمهوری اسلامی نیازهای خود را از شیوه های دیگر مرتفع می كند.

عراقچی گفت:اگر اروپایی ها بخواهند سیاست های آمریكا را اجرا كنند به سیاست آنها بستگی دارد اما اینكه بر اثر تحریم ها در رفتار های خردمندانه و مبتنی بر منطق ایران تغییری ایجاد شود اینگونه نخواهد بود.

معاون وزیر امور خارجه در ادامه و در پاسخ به سووالی درباره زمان برگزاری مذاكرات آتی ایران و گروه 1+5 گفت كه این موضوع در دست بررسی است.

سیام **1478 **1723 **2026*1580