۲۹ دی ۱۳۹۰،‏ ۲۰:۵۳
کد خبر: 30773660
۰ نفر

پاريس- نهادهاي مالي اروپايي كه به عنوان اهرمي براي كنترل بحران در كشورهاي عضو اتحاديه اروپا و تضمين سرمايه گذاري ازآن ياد مي شود از تيغ استاندار اند پورز در امان نماندند.

به گزارش ایرنا ، ' بانك سرمایه گذاری اروپایی' و' صندوق اضطراری منطقه یورو' نیز از سوی نهاد ارزیابی اعتباراقتصادی نمره منفی گرفتند، و این درحالی است كه هفته گذشته ، 15 كشور از 17 كشور حوزه یوور نیز با كاهش رتبه مالی خود از سوی این نهاد روبه روشدند.

این نهاد اعلام كرده است ، توان وام دهی و اعتباری این موسسات مالی اروپایی در سال 2012 و 2013 میلادی كاهش نشان داده و در صورت ایجاد بحران جدید بانك سرمایه گذاری اروپایی توان مقابله با بحران را مانند سال های گذشته نداشته و خطر این بانك را تهدید می كند.

این موسسه ارزیابی كاهش ترییل آ فرانسه و اتریش را یكی از دلایل اصلی این كاهش می داند وبر این باور است كه بحران مالی در این دو كشور سبب شده است تا میزان دارای این بانك از 137 میلیارد یورو به 96 میلیارد كاهش یابد.

بانك سرمایه گذاری اروپایی نهادی مالی اروپایی وابسته به اتحادیه اروپایی است كه طرح های طولانی مدت كشورهای عضو را از نظر سرمایه گذاری تضمین می كند.

صندوق اضطراری منطقه یورو نیز كه به عنوان پشتوانه پول واحد اروپایی درمقابل ارزهای خارجی است رتبه اعتباری اش كاهش داده شده است كه به عقیده كارشناسان علت اصلی ان وضعیت اقتصادی 15 كشور عضور یورو است كه رتبه های مالی انان در هفته گذشته كاهش یافته است .

به عقیده كارشناسان كاهش رتبه این صندوق ، كشورهای بحران زده اروپایی را برای یافتن وام با مشكل مواجه كرده و این كشورها مجیور خواهند بود وامهایی را با بهره بیشتر و مدت زمان پرداخت كمتری برای بقاء خود دست وپا كنند.

اروپام **2092**1495

سرخط اخبار جهان