مسكو - 'علي باقري'معاون سياست خارجي و امور بين المللي دبير شوراي عالي امنيت ملي كشورمان با اشاره به تاكيد ايران بر راهبرد گفت و گو - همكاري در دور جديد مذاكرات با گروه 1+5 گفت: بدون شك در پيش گرفتن چنين راهبردي فضاي برد- برد را براي طرفين ايجاد مي كند.

ّباقری روز پنجشنبه بعد از دیدار با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه و دیگر مقام های ارشد این كشور در مسكو در گفت و گو با خبرنگاران ایرنا و صدا و سیما افزود: تجربه های قبلی در زمینه مذاكرات ایران و گروه 1+5 اثبات كرده كه اتخاذ رویكرد گفت و گو - فشار از سوی برخی قدرت های غربی بی نتیجه و ناكارآمد است.

وی اظهار داشت: بر این باوریم كه اگر رویكرد طرفین در دور آتی مذاكرات ایران و گروه 1+5 بر راهبرد گفت و گو - همكاری مبتنی باشد، می تواند به دستاوردهای قابل توجهی منتهی شود.

وی همچنین در خصوص دستاوردهای سفر به مسكو و دیدار با مقام های عالی رتبه روس گفت: این سفر به دعوت مسوولان وزارت امور خارجه روسیه صورت گرفت و با توجه به اینكه ما در آستانه دور جدیدی از گفت و گو با گروه 1+5 قرار داریم، بخشی از مذاكرات با طرف های روس به بررسی آخرین روند ها در خصوص ابعاد سیاسی برنامه های هسته ای صلح آمیز ایران در عرصه بین المللی اختصاص یافت.

معاون سیاست خارجی و امور بین الملل شورای عالی امنیت ملی كشورمان اضافه كرد: مقام های ارشد روس در این دیدار مخالفت خود را با رویكردهای غیرسازنده و منفی چند روز گذشته برخی قدرت های غربی در قبال ایران اعلام كردند.

وی ادامه داد: مسوولان روسیه ضمن انتقاد از رویكردهای غیرسازنده برخی قدرت های غربی در قبال ایران از اقدامات سازنده جمهوری اسلامی در زمینه آغاز دور جدید گفت و گو ها با گروه 1+5 استقبال و از آن تمجید كردند.

وی تشریح كرد: در دیدارهای امروز با مسوولان وزارت امور خارجه و شورای امنیت ملی روسیه، بخشی از مذاكرات و رایزنی ها نیز به طرح موسوم به ' گام به گام' اختصاص داشت و طی آن دو طرف بخش هایی از این طرح را مورد بررسی قرار دادند.

باقری یادآور شد: قرار شد در آینده نزدیك گفت و گو ها درباره طرح 'گام به گام' روسیه در مورد برنامه هسته ای صلح آمیز كشورمان ادامه داشته باشد.

وی گفت: در دیدار با مقام های روس همچنین درباره اوضاع منطقه و تحولات جاری آن گفت و گو ها و مباحث خیلی مفیدی مطرح شد و نگاه مشترك ایران و روسیه به عنوان دو همسایه مقتدر در مورد ابعاد مختلف تحولات منطقه مورد بررسی قرار گرفت.

وی تشریح كرد: در دیدار با مسوولان روس بر این نكته تاكید شد كه تهران و مسكو مداخله بیگانگان در امور داخلی كشورهای منطقه را به هیچ وجه نمی پذیرند و آن را نه تنها رویكرد ثبات بخشی ارزیابی نمی كنند، بلكه بر این باورند كه اتخاذ چنین رویكردی موجب تشدید و تسری ناامنی به مناطق دیگر می شود.

وی افزود: در مذاكرات امروز خود با مسوولان عالیرتبه روس همچنین در خصوص مكان و زمان دور جدید گفت و گوها با گروه 1+5 نیز تبادل نظر كردیم.

علی باقری' معاون سیاست خارجی و امنیت بین الملل دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی به منظور رایزنی با مقامات روسیه صبح دیروز /چهارشنبه/ وارد مسكو شد.

'باقری' در گفت و گو با خبرنگار ایرنا هدف از این سفر را دیدار با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه و دیگر مقام های سیاسی و امنیتی این كشور اعلام كرد.

وی گفت: در این سفر در رابطه با مسایل دو جانبه، منطقه ای و بین المللی و نیز آخرین تحولات موضوع هسته ای و دور جدید گفت و گوها با 1+5 با مقام های روسیه گفت و گو و رایزنی می كنیم.

اروپام/518

سرخط اخبار جهان