۲۹ دی ۱۳۹۰،‏ ۱۶:۴۶
کد خبر: 30773274
۰ نفر

قم - سفير سابق روسيه در تهران گفت: تمدن غرب، دچار بلندپروازي است و خود را از تمدن هاي ديگر برتر تلقي مي كند.

به گزارش ایرنا، :كنستانتین شوالف' روز پنجشنبه در جمع دانشجویان دانشگاه ادیان و مذاهب درباره رابطه تمدن غرب و تمدن مسیحی افزود: متاسفانه غرب تمدن خود را برتر از تمدن‌های دیگر می‌داند و معتقد است، تمدن‌های دیگر از بین خواهند رفت و تنها تمدن غرب باقی می‌ماند.

سفیر ماموریتهای ویژه وزارت امور خارجه كشور روسیه یكی دیگر از مشخصه های تمدن غرب را تضعیف احساسات مذهبی دانست و تأكید كرد: تمدن غرب بسیاری از خصوصیات تمدن مسیحی را به خاطر منافع مادی خود دور زده است.

این دیپلمات روس گفت: غربی‌ها چون در تكنولوژی و اقتصاد پیشرفت كرده‌اند، دچار بلندپروازی شده‌ و تمدن خود را برترین تمدن می‌دانند.

وی تصریح كرد: این بلند پروازی ها جوامع غربی را موفق و دیگر جوامع را ناموفق و توسعه‌نیافته می‌پندارد.

شوالف ادامه داد: غرب آماده همكاری برابر با تمدن‌های دیگر نیست، برای غرب، تمدن‌های دیگر حداكثر یك شریك كوچك هستند، نه تمدن‌هایی كه بتوان با آنها همكاری مشترك داشت.

وی در ادامه به مقایسه تمدن‌های سنتی و تمدن غرب پرداخت و گفت: در تمدن‌های سنتی، مردم صبر و تحمل بیشتری نسبت به مسائل دارند.

وی ادامه داد: تمدن‌های سنتی قادر هستند مردم را برای 'مقابله با زیاده ‌خواهی'، 'تهدیدها'، 'رسیدن به یك ایده' بسیج نمایند، در حالی ‌كه تمدن غربی چنین خاصیتی ندارد و این از نقاط برتری تمدن‌های سنتی بر تمدن غرب است.

سفیر مأموریت های ویژه وزارت امور خارجه روسیه با اشاره به درگیری بشر با تمدن‌ها در طول تاریخ گفت: در طول تاریخ، بشر و تمدن‌ها با یكدیگر هم درگیر بوده‌اند و هم همكاری داشته‌اند، زمانه ما نیز ادامه همان تاریخ است و از این قاعده مستثنا نیست.

سفیر سابق روسیه در ایران، در ادامه به نقش مذهب در بهینه سازی روابط تمدن‌ها اشاره كرد و افزود: مذهب می‌تواند نقش چشم‌گیری در بهینه‌سازی روابط بین تمدن‌ها داشته باشد، تلاش‌های زیادی برای ایجاد گفت‌وگو میان مذاهب شده است، ولی گاهی روش صحیحی برای همكاری انتخاب نمی‌شود.

وی افزود: بر سر راه گفت‌وگوی مذاهب موانعی وجود دارند، از جمله اینكه ادیان كوچك انتظار دارند هم‌پایه ادیان بزرگ قرار گیرند، از این رو، تلاش‌هایی كه برای تأثیر تمدنی بر تمدن دیگر صورت می‌گیرند، بی‌فایده است، زیرا هر دینی خود و تمدن برخاسته از خود را حقیقی می‌داند.

شوالف یادآور شد در حال حاضر، ایدئولوژی جهانی قرن جدید در حال شكل‌گیری است و اگر رهبران دینی در شكل‌گیری این ایدئولوژی مداخله نكنند، قواعد رفتاری را افرادی غیردینی شكل می‌بخشند كه هم به ضرر رهبران دینی و هم به ضرر پیروان ادیان خواهد بود.

لازم به ذكر است، سفیر ماموریتهای ویژه وزارت امور خارجه روسیه پس از حضور در استان قم از برخی مراكز و با برخی از شخصیت های دینی، فرهنگی و علمی استان دیدار و گفت و گو كرد.

7405 / 380/

سرخط اخبار استان‌ها