آنكارا - 'هشيار زيباري' وزير امور خارجه و ' رافي ايساوي' وزير اقتصاد عراق در تماس تلفني با 'احمد داود اوغلو' وزير امور خارجه تركيه از حمله روز گذشته به سفارت اين كشور در بغداد ابراز تاسف كردند.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا به نقل از منابع خبری تركیه، زیباری متعاقب حمله به سفارت تركیه در عراق در تماس تلفنی با داود اوغو كه سرگرم دیدار از بروكسل بود ضمن ابراز تاسف از این حادثه اعلام كرد كه تدابیر لازم در این خصوص اتخاذ شده است و دیپلمات های تركیه می باید خود را در خانه شان قلمداد كنند.

به گفته منابع دیپلماتیك تركیه، داود اوغلو نیز خواهان یافتن عاملان این حمله شد.

منابع خبری تركیه اعلام كردند كه 'رافی ایساوی' وزیر اقتصاد عراق نیز در تماس با داود اوغلو از این حمله ابراز تاسف كرد.

خبرگزاری دولتی تركیه (آناتولی) روز گذشته به نقل از 'یونس دمیر' سفیر تركیه در عراق اعلام كرد: سفارتخانه این كشور در بغداد روز گذشته مورد هدف سه راكت قرار گرفته است.

وزارت خارجه تركیه روز سه شنبه در اقدامی متقابل سفیر عراق در آنكارا را احضار و مراتب اعتراض دولت این كشور را نسبت به اظهارات 'نوری المالكی' نخست وزیر عراق به وی ابلاغ كرد.

'فریدون سینیرلی اوغلو' قائم مقام وزارت خارجه تركیه در دیدار با سفیر عراق، با اعلام مراتب ناخشنودی تركیه از اظهارات نوری المالكی نخست وزیر عراق گفت: تركیه به هیچ وجه قصد دخالت در امور داخلی عراق را ندارد.

وی اضافه كرد: تركیه خواهان آرامش؛ امنیت و ثبات سیاسی برای همسایگان خود است و سفیر تركیه در بغداد نیز تاكید كرده است كه مواضع دولتمردان تركیه درخصوص تحولات اخیر عراق براساس حسن همجواری بوده است.

در پی سخنان 'رجب طیب اردوغان' در خصوص مسائل داخلی عراق، وزارت امور خارجه عراق روز دوشنبه، یونس دمیر سفیر تركیه در بغداد را احضار كرده بود.

نوری المالكی نخست وزیر عراق پیشتر نسبت به خودداری تركیه از مداخله در امور داخلی عراق هشدار داده بود.

سخنان نخست وزیر تركیه در مورد درگیری های گروه های سیاسی در عراق و موضوع محاكمه 'طارق الهاشمی' موجب اعتراض دولت بغداد شده بود.

خاورم **230***1392

سرخط اخبار جهان