ياسوج- استاندار كهگيلويه و بويراحمد محورهاي اصلي توسعه بخش كشاورزي اين استان را براي سال آينده اعلام كرد.

مهندس اكبر نیكزاد در كمیته بررسی وضعیت كشاورزی استان در یاسوج، تولید و توجه به آبزیان ، باغ، زراعت، دامداری، مرغداری و كشت گلخانه‌ای را از محورها و اولویت‌های بخش كشاورزی استان در سال 1391 ذكر كرد.

وی اظهار داشت: بدلیل اهمیت ویژه بخش كشاورزی در تامین معیشت مردم باید بیش از پیش زیرساخت‌ها و امكانات لازم برای شكوفایی این بخش فراهم شود .

استاندار تصریح كرد: بخش كشاورزی در استان یكی از حوزه‌های مهم توسعه است و این بخش بیشترین ارتباط مردمی را به نسبت سایر دستگاه‌های اجرایی دارد.

به گفته نیكزاد، مدیریت آب و خاك با وجود منابع 10درصدی آب كشور در استان باید از اموری باشد كه در سال آینده با جدیت بیشتری به آن پرداخته شود.

نیكزاد، اقدامات و عملكرد بخش كشاورزی را در حوزه‌های مختلف زراعت، باغات، شیلات، دام و طیور، منابع طبیعی و سایر تحولات انجام شده در این بخش مثبت ارزیابی كرد و افزود: با توجه به آمار و ارقام ارایه شده این حوزه بیشترین خدمت و اقدامات را در سطح روستاها و بخش‌های مختلف این استان انجام داده است.

استاندار ادامه داد: هم استعداد، منابع و ظرفیت‌های موجود و نیروی انسانی فارغ التحصیلان بخش كشاورزی و هم ابزار و تسهیلات موجود در این استان می‌تواند این اقدامات را چند برابر كند و برای تحقق این امر همه باید دست به دست هم داده و تلاش كرد.

نیكزاد یادآور شد: با رونق بخش كشاورزی ضمن افزایش تولید و درآمد در استان می‌توان ریشه معضل بیكاری را خشكاند.

وی ابراز داشت: مهمترین وظیفه بخش كشاورزی و زیرمجموعه‌های آن، این است كه با جدیت و كار جهادی زمینه توسعه پایدار و توانمند سازی روستاییان و عشایر را در این بخش با اهمیت فراهم كنند.

نیكزاد به مسئله ایجاد سردخانه‌ها و صنایع وابسته به تولیدات و فرآوری محصولات كشاورزی اشاره كرد و تاكید كرد: باید به نسبت افزایش تولیدات، صنایع وابسته و سردخانه‌ها هم افزایش یابند.

رییس سازمان جهاد كشاورزی كهگیلویه وبویراحمد هم با اشاره به اهمیت و جایگاه بخش كشاورزی در رشد و تولید اقتصادی مردم استان گفت: برای سال آینده پیش بینی تولید دو هزار و 33تن ماهی با اشتغالزایی 387 نفر برنامه‌ریزی شده است.

مهندس جعفر گرجی‌پور افزود: توسعه باغات با سه هزار و 330 هكتار با اشتغال سه هزار و 330 نفر یعنی به ازای هر هكتار یك نفر و در بخش زراعت سه هزار و 884 هكتار تبدیل زمین دیم به آبی با اشتغال یكهزار و 283نفر از برنامه‌های دیگر برنامه های بخش كشاورزی در سال آتی است.

وی یادآور شذ: بر اساس برنامه‌ریزی‌های به عمل آمده سرجمع برای سال 91در این سه محور پنج هزار نفر شغل مستقیم پیش‌بینی شده است.566

سرخط اخبار استان‌ها