۲۹ دی ۱۳۹۰،‏ ۱۱:۴۳
کد خبر: 30772705
۰ نفر

ملاير – معاون استاندار همدان و فرماندار ويژه ملاير گفت: با توجه به پتانسيل هاي اين شهرستان به خصوص در زمينه وقف، نبود يك كتابخانه مركزي كه در برگيرنده كتب مرجع باشد، وجود دارد و ايجاد آن يك ضرورت محسوب مي شود.

به گزارش ایرنا 'حسن خیریانپور' روز پنج شنبه در جلسه انجمن كتابخانه های عمومی ملایر افزود: ایجاد كتابخانه مركزی در ملایر باید در برنامه های سال آینده اداره كل كتابخانه های عمومی استان پیش بینی شود تا در كمیته برنامه ریزی شهرستان اعتباری برای آن در نظر گرفته شود.

وی با اشاره به تصویب سند نهضت مطالعه مفید در شورای عالی انقلاب فرهنگی، بر تشكیل كمیته نهضت مطالعه مفید توسط انجمن كتابخانه های عمومی شهرستان تاكید كرد.

خیریانپور اظهار داشت: در راستای این سند راهبردی، باید برای افزایش فضای كتابخانه های عمومی به میزان هشت مترمربع برای هر یكصد نفر، عضویت 35 درصد از جمعیت شهرستان در كتابخانه های عمومی و فراهم كردن چهار جلد كتاب به ازای هر نفر برنامه ریزی شود.

وی همچنین بر تشكیل انجمن كتابخانه های عمومی در شهرهای ازندریان، جوكار، سامن و زنگنه، پرداخت نیم درصد از كل درآمد شهرداری ها به كتابخانه ها و اهداء و تحویل كتاب به كتابخانه های شهرستان تاكید كرد.

فرماندار ویژه ملایر خطاب به اداره اوقاف و امور خیریه، سه حوزه آموزش و پرورش و روسای دانشگاه های ملایر تاكید كرد: در راستای تشویق، ترغیب و گسترش فرهنگ كتابخوانی در سطح مدارس، دانشگاه ها و حوزه های مختلف شهرستان مسابقات كتابخوانی برگزار شود.

خیریانپور با بیان اینكه معجزه پیامبر اسلام(ص) كتاب آسمانی قرآن و سرشار از حكمت ها و قوانین است، بیان داشت: بر این اساس، كتاب و كتابخوانی بسیار مهم و حایز اهمیت بوده و توسعه فرهنگ در گرو توسعه فرهنگ مطالعه است.

مدیر كل كتابخانه های عمومی استان همدان نیز گفت: از 63 باب كتابخانه عمومی در استان، 16 باب در ملایر وجود دارد كه هشت باب شهری و هشت باب روستایی است.

'فاضل عبادی' افزود: در حال حاضر، زیربنای كتابخانه های استان دو متر مربع به ازای هر 100 نفر است در حالیكه در ملایر، به ازای هر 100 نفر 7/1 متر مربع است و باید به میانگین استانی نزدیك شود.

وی از عضویت 17 هزارو 830 ملایری در كتابخانه های این شهرستان و معادل 2/3 جمعیت خبر داد و اظهار داشت: هم اكنون 124 هزارو 83 جلد كتاب در كتابخانه های ملایر موجود است و به ازای هر 100 نفر در ملایر 44 جلد كتاب وجود دارد كه در استان 34 جاد است.

عبادی با بیان اینكه تعداد مراجعین به كتابخانه ها در ملایر نسبت به استان 98 به 95 است، ادامه داد: در 9 ماهه نخست امسال، 277 هزارو 245 نفر به كتابخانه های ملایر مراجعه كردند كه این میزان در استان یك میلیون و 576 هزار نفر بوده است.

وی از خرید 250 میلیون ریال تجهیزات كتابخانه ای در استان خبر داد و گفت: افزون بر این، 220 میلیون ریال برای خرید كتاب در كتابخانه های روستایی هزینه شده كه یكصد میلیون ریال آن سهم ملایر است.

معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری ویژه ملایر نیز با بیان اینكه این شهرستان گنجینه بسیار گرانبهایی از كتب خطی دارد، گفت: بر این اساس، تلاش ما نگهداری كتب خطی در كتابخانه مركزی كه امنیت بیشتری دارد، است.

سید'رسول حسینی' افزود: در حال حاضر، روند پرداخت نیم درصد از كل درآمد شهرداری ملایر به كتابخانه ها مطلوب بوده و حدود 220 میلیون ریال تا كنون به حساب كتابخانه ها واریز شده است.

7528/576

سرخط اخبار استان‌ها