تهران - مدير بازار بورس و اوراق بهادار از تشكيل صف خريد براي سهام بانك ها در روز جاري پس از اعلام افزايش نرخ سود بانكي خبر داد.

' علی صحرایی' روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: افزایش نرخ سود بانك ها از دو جنبه بر بورس و اوراق بهادار تاثیرگذار است.

وی با بیان آنكه صنعت بانكداری 20 درصد از پرتفوی بورس را تشكیل می دهد، اظهار داشت: با توجه به بالا بودن سهم بانك ها در بازار سرمایه افزایش نرخ سود بانكی بر این بازار تاثیر گذار است.

مدیر بازار بورس و اوراق بهادار تصریح كرد: علاوه بر این امر، با افزایش نرخ سود سپرده ها نقدینگی از سایر بازارها به سمت بازار پول و بانك ها سوق می یابد كه در نهایت بازار سرمایه نیز از این امر منتفع می شود.

وی ادامه داد: این عوامل سبب شده تا تقاضای خرید سهام بانك ها در روز جاری رشد یابد و خرید نمادهای بانكی 4 درصد مثبت باشد.

گفتنی است امروز با اعلام افزایش نرخ سود سپرده بانكی، سهام 10 بانك حاضر در بورس و چند بانك دیگر فرابورسی با رشد حداكثری قیمت و صف خرید چند میلیون سهمی و هجوم سهامداران برای خرید روبرو شد.

صنعت بانكداری با حضور 10 بانك بورسی در مجموع بیش از 105 میلیارد برگ سهم داشته و با برخورداری از 221 هزار سهامدار، ششمین صنعت پرجمعیت بورسی بشمار می رود.

همچین این صنعت با برخورداری از ارزش روز بیش از 23.7 هزار میلیارد تومانی ، حدود 20 درصد از ارزش روز بازار سهام 124 هزار میلیارد تومانی را تشكیل داده است. میانگین نسبت قیمت به درآمد سهام این گروه هم 5.6 مرتبه است.

اقتصام** 9141 **1561