رشت - مديركل حفاظت محيط زيست گيلان گفت: به‌منظور جلوگيري از آلودگي‌هاي محيط‌ زيست، شهرداري‌هاي استان بايد مديريت پسماند و جمع آوري زباله ها را در اولويت برنامه هاي كاري خود قرار دهند.

به گزارش ایرنا، 'امیر عبدوس' عصر روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران استان افزود: سازمان مدیریت پسماند گیلان از محیط زیست خواست تا شهرداری هایی كه نسبت به پسماند بی توجهی كرده یا اقدامات موثری نسبت به شیرابه زباله ها به‌عمل نمی آورند را به دستگاه قضایی معرفی كند.

وی اضافه كرد: هم اكنون شش شهرداری در استان به دلیل بی توجهی به مدیریت پسماندها به دستگاه قضایی معرفی شده اند.

وی ادامه داد: شهرداری های آستانه اشرفیه، كیاشهر، رودبار، صومعه سرا، آستارا و رودسر و سه دهیاری در رودبار و سه دهیاری نیز در بخش سنگر تاكنون به دادگاه معرفی شده اند و این پیگیری‌های قضایی ادامه خواهد داشت.

مدیركل محیط زیست گیلان یادآور شد: این سازمان ابتدا برای این دستگاه ها اخطاریه صادر كرد و پس از آنكه اقدامی انجام نگرفت، به دادگاه معرفی شدند.

وی خاطرنشان كرد: از این پس پرونده شهرداران و مسوولانی كه در حوزه مدیریتی خود نسبت به جمع آوری و دفع شیرابه زباله ها اقدامات موثری انجام نداده و بی توجهی كنند، با همكاری و دستور استانداری و سازمان پسماند استان در دست پیگیری قرار می گیرند.

عبدوس اظهار داشت: در قانون مقرر شده؛ شهرداری ها موظفند یك درصد از اعتبارات و وجوه درآمدهای ارزش افزوده ناشی از وصول مالیاتی را در بخش مدیریت پسماند هزینه كنند.

مدیركل حفاظت محیط زیست گیلان وظایف این سازمان را نسبت به مدیریت پسماند نظارتی خواند و تصریح كرد: در استان گیلان هشت ناحیه و 31مركز دفن زباله در نظر گرفته شده و روزانه بین یكهزار و 800 تا دو هزار و500 تن زباله در این استان تولید می شود و این زباله ها در این مراكز كه خود نیز غیراصولی هستند، دفن می شوند.

عبدوس همچنین در خصوص زباله های بیمارستانی ادامه داد: گزارشی از وضعیت نامناسب زباله های بیمارستانی به گروه پسماند استانداری ارایه شد كه كارگروهی از كارشناس محیط زیست، نماینده استانداری و علوم پزشكی استان موظف شدند از تمامی بیمارستان های سطح استان بازدید و نقایص آن را گزارش كنند.

وی خاطرنشان كرد: از 40بازدید انجام شده در این مدت 17بازدید از سوی این گروه و 23بازدید نیز بطور جداگانه از سوی كارشناسان محیط زیست از بیمارستان های استان گیلان انجام گرفت و مشخص شد كه به جز بیمارستان رسول اكرم و بیمارستان گلسار بقیه بیمارستان ها مشكل تصفیه فاضلاب دارند.

عبدوس گفت: تاكنون 11مورد اخطاریه برای این بیمارستان ها صادر شده كه از تعداد پنج بیمارستان شهید بهشتی انزلی و آستارا، بیمارستان كوثر آستانه اشرفیه و بیمارستان صومعه سرا به دستگاه قضایی معرفی شده اند.

به گفته وی، مشكلات و نواقص این بیمارستان ها به معاون عمرانی استانداری و دانشگاه علوم پزشكی گیلان منتقل شده است.

مدیركل حفاظت محیط زیست گیلان یادآور شد: كمترین مشكل در ارتباط با پیگیری كار بیمارستان های استان وجود دارد زیرا مسوولان دانشگاه علوم پزشكی گیلان نیز خود دغدغه سلامت مردم را دارند و بسیار جدی پیگیر زباله های بیمارستانی بوده و درصدد رفع این مشكلات هستند.

به گفته عبدوس، بیشترین مشكلات مربوط به بیمارستان هایی است كه از روش های زباله سوز استفاده می كنند چون این دستگاه ها روش استانداردی برای امحا زباله محسوب نمی شوند.

وی اظهار داشت: در مدیریت پسماند های بیمارستانی فرصت خوبی برای سرمایه گذاری بخش خصوصی فراهم شده و تاكنون سه سرمایه گذار متقاضی سرمایه گذاری در بخش زباله های بیمارستانی اعلام آمادگی كرده اند.

وی افزود: این متقاضیان با استقرار 'دستگاه اتوكلاو' در كارگاه خود زباله های درمانگاه ها را جمع‌آوری و پس از تبدیل به زباله های بی خطر و عادی به شهرداری تحویل می دهند.

عبدوس خاطرنشان كرد: زباله های اتوكلاو شده جای نگرانی ندارند و مردم نباید با استقرار اینگونه واحدها حساسیت نشان دهند.

مدیركل محیط زیست گیلان گفت:در سفر هیات دولت به استان گیلان 500میلیارد ریال اعتبارات ریالی و 50میلیون یورو برای مدیریت پسماند استان گیلان در نظر گرفته شده كه بر همین اساس قراردادی با یك شركت چینی برای استقرار یك واحد زباله سوز در لاكان منعقد شده كه این كارخانه استانداردهای جهانی و محیط زیست را دارد.

عبدوس در ادامه در مورد پساب واحدهای صنعتی گیلان نیز یادآور شد: شهر صنعتی رشت یكی از مراكز آلاینده محیط زیست از طریق پساب ها بشمار می رود و این شهر صنعتی پس از 40سال سابقه هیچ اقدامی در خصوص تصفیه پساب های صنعتی نكرده است.

وی اظهار داشت: در حوزه پساب های ناشی از شهر صنعتی رشت و برای اولین بار مدیرعامل این شهر به مقام قضایی معرفی شد اما با درخواست مشاور از محیط زیست در جهت طراحی تصفیه خانه فاضلاب، شش ماه به این شهر صنعتی فرصت داده شده تا در این زمینه اقدام كند.

عبدوس با اشاره به اینكه هسته زیست محیطی در شهر صنعتی رشت برای اولین بار راه اندازی شده، گفت: در استان گیلان 16شهرك صنعتی تحت نظارت وجود دارد كه از این تعداد هشت شهرك صنعتی تصفیه خانه فاضلاب دارند یا در حال احداث هستند.

وی همچنین به تشریح اقدامات انجام شده در باره زباله سراوان پرداخت و افزود: با حفر چند حلقه چاه در محل دفن زباله سراوان، شیرابه های آن قابل كنترل بوده و گازهای ناشی از تجمع شیرابه های قابل استحصال است.

وی خاطرنشان كرد: در طرح جامع پسماند شهرداری رشت كه در حال تدوین و پیگیری است تصفیه خانه سراوان نیز دیده شده تا با تصفیه شدن شیرابه های ناشی از زباله های آن از آلودگی آب های سرمنشاء دو رودخانه گوهررود و زرجوب جلوگیری بعمل آید.

وی محل دفن زباله های آستارا در نزدیكی لوندویل را یكی از بدترین جایگاه دفن زباله در استان گیلان برشمرد و اظهار داشت: تاكنون دو بار شهرداری آستارا به دادگاه معرفی شده ولی برای این پرونده منع تعقیب صادر شده است.ك/3

619/ 603

سرخط اخبار استان‌ها