تهران- معاون ادبيات و انتشارات بنياد حفظ آثار و نشر ارزش هاي دفاع مقدس به اهميت تمامي فعاليتهاي ادبي و پژوهشي اشاره كرد و گفت:خاطره نويسي زير بناي فعاليتهاي ادبي در حوزه دفاع مقدس است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، 'حسن رسولی منفرد 'روز یكشنبه در نشست خبری پنجمین جشنواره ادبی یوسف، اقدامات انجام شده مختلف در بخش های مختلف فرهنگی و هنری و پژوهشی درحوزه دفاع مقدس را با اهمیت توصیف كرد و افزود: تمامی این فعالیتها عمیق و در جایگاه خود تاثیرگذارند.

دبیر جشنواره ادبی یوسف ادامه داد: بسیاری از فعالیت های صورت گرفته در عرض یكدیگر و برخی پیش نیاز دیگری هستند اما در مجموع اقدامات انجام شده در بخش راهیان نور، اردویی ، پژوهشی ، ادبی و هنری بخشی از پازل بزرگ دفاع مقدس را پر می كنند و هر یك دارای اهمیت بسزایی هستند. برخی از این فعالیتها دارای تاثیر آنی و برخی در عمق تاثیر گذارند.

رسولی منفرد، خاطره نویسی را اساس دیگر فعالیت های ادبی حوزه دفاع مقدس دانست گفت: كسی كه جنگ را ندیده در داستان خود نمی تواند بجز خشونت و جنگ چیزی دیگری بنویسد چرا كه طبیعت جنگ این است، در موضوع دفاع مقدس نكات مهم دیگری همچون آموزه های دینی وجود داشته كه باید به آن پرداخته شود. از ابتدای صدر اسلام تا كنون در تمامی جنگ ها سفارش بر توجه به كودكان ، زنان، سالمندان و اسرا شده است و در جنگ تحمیلی به وفور شاهد رفتارهای مناسب و انسان دوستانه سربازان با اسیران جنگی و حتی مجروحان بوده ایم كه باید به آنها پرداخته شود.

معاون بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس به تفاوت بزرگ جنگ ما با دیگر جنگها در جهان اشاره كرد و گفت : آنچه كه به ما در داستان نویسی كمك خواهد كرد بیان خاطرات اصلی و بكر رزمندگان حاضر در صحنه و یا افراد پشت جبهه است .

به گفته معاون ادبیات و انتشارات بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس ، بیان این خاطرات به داستان نویسان در خلق آثار ارزشمند كمك خواهد كرد،داستانهایی كه می توانند در كنار وقایع جنگ لطافت های خاص این واقعه را بیان كنند.*نقش پررنگ بانوان در پنجمین جایزه ادبی یوسف

'عباس جعفری مقدم' دبیر جایزه ادبی یوسف نیز در این نشست به آمار اثار ارسالی اشاره كرد و گفت: تاكنون حدود 614 اثر به دبیرخانه ارسال شده كه پس از داوری در مرحله مقدماتی

حدود 200 اثر به مرحله دوم راه پیدا كرده كه در نهایت با بررسی آثار 20 تا 40 اثر را برای مرحله نهایی انتخاب خواهند شد.

وی ادامه داد: با توجه به نبود محدودیت برای ارسال آثار، مجموعا 360 نفر اثر ارسال كرده اند كه به تفكیك 205 نفر بانوان و 155 نفر را مردان تشكیل می دهند، از میان این افراد 2 نفر از كرمان و خراسان رضوی (11 اثر به جشنواره ارسال كرده اند ) به عنوان پركارترین در جشنواره تقدیر خواهند شد.

جعفری مقدم به میانگین سنی شركت كنندگان در جشنواره اشاره كرد و افزود: سن بانوان شركت كننده 12 تا 51 سال و سن مردان نیز 9 تا 57 سال است و بیشترین آثار از استانهای تهران ، خراسان رضوی ، قم و كرمانشاه ارسال شده است .

وی گفت: در مجموع و بدون در نظر گرفتن فرم امتیاز هر داستانی كه چار چوب اصلی داستان نویسی را رعایت كرده باشند در مرحله اول داوری شركت داده می شوند ، داوری این مرحله بر عهده اینجانب و اصغر استاد و حسن معمار بوده است .

این نویسنده معاصر به پایان داوری مرحله نخست پنجمین جایزه ادبی یوسف اشاره كرد و افزود :كامران پارسی‌نژاد، مریم شریف رضویان، عبدالحسینی و اینجانب آثار مرحله دوم را داوری خواهیم كرد، تا قبل از پایان مرحله دوم داوری اگر آثاری بدست ما برسد آنها را در رقابت شركت خواهیم داد.

جعفری مقدم توضیح داد:در مرحله سوم داوران شامل محسن پرویز، عبدالحسینی، كامران پارسی‌نژاد و یك داور دیگر كار بررسی و رتبه بندی آثار را انجام خواهند داد.

وی به اضافه شدن بخش 'داستان كوتاه سال دفاع‌مقدس' به عنوان بخش فرعی جایزه ادبی یوسف اشاره كرد و گفت: تاكنون 19 عنوان كتاب در حوزه داستات كوتاه دفاع‌مقدس شناسایی

شده كه حدود 216 اثر در این حوزه در این آثار به چاپ رسیده‌‌اند كه در دو مرحله بررسی خواهند شد.

برگزیدگان جشنواره ادبی یوسف اواخر بهمن ماه امسال معرفی می شوند.

فراهنگ **1630**