تهران - رييس جمهوري توجه به اصل و حقيقت انقلاب اسلامي، داشتن روحيه جهادي و ايستادگي روي خط امام (ره) را موجب پيشرفت، عزت و پيروزي دانست و اظهار داشت: ‌اگر فشارها عليه دولت صدها برابر هم افزوده شود، اين دولت تا پاي جان در راستاي حفظ اصول و ارزشهاي انقلاب و خط امام (ره) و رهبري ايستادگي كرده و ذره‌اي كنار نخواهد رفت.

به گزارش روز جمعه ایرنا و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، 'محمود احمدی نژاد' در نشست صمیمی با حامیان گفتمان انقلاب اسلامی گفت: معتقدیم ایستادگی روی خط انقلاب و امام موجب گشوده شدن درهای رحمت الهی شده و توان ملت را برای پیشرفت و مقابله با مشكلات دهها برابر افزایش می دهد.

وی به سالگرد حماسه نهم دی اشاره كرد و گفت: این حماسه، حادثه ای مهم از جنس وقایع اصلی انقلاب اسلامی بود.

وی از نهم دی به عنوان جوشش عظیم مردمی برای صیانت از مكتب امام حسین (ع) یاد كرد و گفت: زمانی كه ملت مشاهده كردند دشمنان و بدخواهان، اساس كشور و ستون های نظام را هدف قرار داده و قصد دارند كشور را از راه امام حسین(ع) جدا كنند، با قدرت و عظمت به میدان آمده و از اصول و آرمانهای الهی و انقلاب حمایت كردند.

وی با اشاره به اهمیت توجه به اصل و حقیقت وقوع انقلاب اسلامی، اظهار داشت: برای بررسی اصل و حقیقت انقلاب باید اصل خلقت انسان را بازبینی كرد.

وی ادامه داد: از اشتباهات راهبردی و فاحش عده‌ای این است كه در تحلیل حوادث تاریخی ریشه اصلی موضوعات را فراموش می كنند و به ظواهر می پردازند.

احمدی‌نژاد با طرح این پرسش كه آیا اختلاف جمهوری اسلامی ایران با آمریكا بر سر منافع است یا به خاطر اندیشه و نظام فكری و نوع جهت گیری های ارزشی و انسانی گفت: عده ای از اینكه از كمال انسانی و انسان كامل سخن گفته می شود برآشفته می شوند در حالی كه ریشه همه فاصله ها و صف بندی ها به نوع نگاه به انسان و جهان مربوط است.

رییس‌جمهوری خاطرنشان كرد: خدای متعال همه عالم را برای انسان خلق، و انسان را خلق كرد تا ظرف معرفی و تجلی اسماء الهی باشد؛ اگر خدا انسان را خلق نمی كرد هیچ موجودی ظرفیت معرفی خدا را نداشت.

احمدی‌نژاد با اشاره به هدف خلقت انسان گفت: اولین هدف خلق انسان این است كه انسان خودش را ارتقاء داده و الهی شود و در این مسیر هیچ محدودیتی برای سیر كمال انسانی وجود ندارد.

وی افزود: دومین هدف از خلقت انسان این است كه در زمین برای برپایی توحید، عدالت و زندگی سعادتمند تلاش كند.

رییس‌جمهوری ادامه داد: تحقق هدف اول را از مسیر تلاش برای نجات و سعادت بشریت امكانپذیر دانست و گفت: به همین دلیل است كه خدمت به جامعه و اصلاح گری موضوعی ارزشمند محسوب می شود.

احمدی‌نژاد با بیان اینكه كمال و شكوفایی انسان ‌تا زمانی كه جامعه اصلاح نشده و عدالت برپا نشود، اتفاق نخواهد افتاد، گفت: برپایی عدالت صرفاً توزیع عادلانه ثروت نیست ، بلكه باید فرصتها نیز به طور عادلانه در بین آحاد مردم توزیع شود تا همه بتوانند در مسیر شكوفایی استعدادهای خود گام بردارند.

احمدی‌نژاد، كمال انسان را از مسیر اصلاح گری و پایه اول اصلاح گری را عدالت دانست و گفت: از این رو بالاترین دشمنی شیطان نیز با عدالت است.

رییس ‌جمهوری در ادامه هدف اصلی انقلاب اسلامی را برپایی عدالت و شكوفایی استعدادهای بشری دانست و گفت: همه انسانها زمانی كه در بستر فرصت ها و حوادث قرار می گیرند، باید خودشان را ارزیابی كنند كه آیا قرار گرفتن در این موقعیت ها، موجب ارتقای معنوی آنها شده یا بر عكس، تزلزل و سستی شان را به همراه داشته است.

احمدی‌نژاد اظهار داشت: بزرگترین خطر برای انسان این است كه اصل و ماهیت حقیقی انسانی خودش را فراموش كند كه اگر كسی خودش را فراموش كرد دیگر نمی تواند جامعه را اصلاح كند.

رییس‌جمهوری تصریح كرد: انقلاب اسلامی برپا شد كه روحیه خداترسی، تقوا، ایمان، عشق به خوبی ها و خدمت صادقانه به مردم را گسترش داده و حقیقت انسان ها را به خودشان برگرداند.

احمدی‌نژاد افزود: در درگاه الهی ظاهر سازی و فریبكاری معنایی ندارد و البته هیچ تاثیری نیز در جامعه و در دل مردم ایجاد نمی كند، اگر از درون اصلاح شده باشیم، بیرون هم اصلاح خواهد شد.

وی ادامه داد: به تعبیری اصلاح بیرون تابع اصلاح درون انسانهاست همچنان كه وقتی در انقلاب اسلامی همه مردم، خواهان جایگاه برتر و برپایی ارزش های الهی شدند، حكومت طاغوت و دیكتاتوری كه مورد حمایت همه جانبه مستكبران عالم قرار داشت، سقوط كرد.

احمدی‌نژاد با اشاره به اهمیت توجه به غایت و هدف انقلاب اسلامی اظهار داشت: اگر‌ انقلاب صرفاً از منظر یك تحرك اجتماعی تحلیل شود در این صورت تفاوتی با سایر انقلاب ها و كشورها نخواهیم داشت، اما اگر در بستر حركت عمومی جهان به سمت رسیدن به قله كمال و حكومت جهانی تفسیر شود در این صورت تعریف منافع ملی و مناسبات كشورمان با سایر كشورها متفاوت خواهد بود.

رییس‌ جمهوری گفت: اگر انقلاب اسلامی از بستر حكومت جهانی مهدوی جدا شود مثل درختی است كه ریشه اش قطع شده باشد و در این صورت دیگر اصالتی نخواهد داشت.

وی خاطرنشان كرد، انقلاب زمانی تاثیر گذار بوده و ارزش دارد كه در بستر تحقق حكومت جهانی قرار داشته باشد و انقلاب اسلامی منهای حكومت جهانی ابتر است.

وی گفت: اندیشه های متعالی ملت ایران زمانی جهانی می شود كه از برخوردهای سلیقه ای خودداری كرده و روی اصول و ارزش هایی پافشاری شود كه اشتراك جهانی داشته و همه ملت ها در آن مشترك باشند.

رییس‌جمهوری با بیان اینكه اسلام و پیامبر (ص) متعلق به همه بشریت است و اگر درست معرفی شود، همه به آن جذب می شوند، افزود: باید توجه داشت كه در معرفی اسلام به جای معرفی حقیقت اسلام، خودمان را معرفی نكنیم و به گونه ای نباشد كه چنین تعبیر شود كه دیگران باید تابع ما باشند، چرا كه در این صورت بلافاصله تعصبات و خودخواهی ها فعال می شود.

احمدی‌نژاد با بیان اینكه ولایت و امامت متعلق به همه انسان هاست و به فرد و گروه خاصی تعلق ندارد، تصریح كرد: متاسفانه عده ای خود ناشناخته با برخی اقدامات، سطح این موضوع را پایین می آورند و با این موضوع برخوردهای سیاسی و گروهی می كنند كه این بزرگترین جفا به ولایت و امامت است.

رییس‌جمهوری خاطرنشان كرد: علت اصلی هم افزا نشدن توان و ظرفیت های فكری این است كه هدف و غایت اصلی تعریف نشده است.

احمدی‌نژاد تصریح كرد: همه باید با مراقبت از حقیقت وجودی خود، در مسیر خدمت و اصلاح گری بر مبنای عدالت و حفظ ارزش ها گام بردارند.

رییس‌ جمهوری در بخش دیگری از اظهارات خود به تحولات منطقه اشاره كرد و گفت: تفكیك بین مطالبات مردم و مدیریت صحنه در این خصوص موضوعی ضروری است چه بسا در مواقعی مطالبات مردم با آنچه در عمل اتفاق می افتد، متفاوت است.

وی با تاكید بر اینكه همه ملت ها به دنبال عدالت، آزادی، محبت، پاكی، صداقت، عشق و دوستی هستند، افزود: اما لزوماً مدیریت حركت های مردمی به سمت كسانی نیست كه بدنبال این مطالبات هستند لذا باید بین این دو موضوع تفكیك قائل شد.

احمدی نژاد خاطرنشان كرد: ماركسیسم به پایان رسیده است و نظام سرمایه داری هم به بن بست رسیده و دنیا نیازمند تئوری و ایده جدیدی است.

وی ادامه داد: در چنین شرایطی حتما باید ویژگی های حكومت جهانی را به بشریت عرضه كنیم چرا كه تنها جایگزین وضع موجود و فصل مشترك همه بشریت است.

رییس جمهوری در بخش دیگری از اظهارات خود با بیان اینكه دولت خود را متعلق به همه مردم ایران می داند، تصریح كرد: تمام اقدامات دولت در عرصه های امنیت، عدالت، پرداخت یارانه ها و خدمتگزاری شامل آحاد مردم است.

وی با تاكید بر اینكه دولت در خدمت رسانی به اقشار مختلف مردم هیچ گونه تفكیك و تبعیضی قایل نیست، افزود: البته بدیهی است كه محرومان نسبت به سایرین ارجعیت داشته باشند.

احمدی‌نژاد توجه به اصل و حقیقت انقلاب اسلامی و داشتن روحیه جهادی و خدمت را موجب پیشرفت و تعالی و رفع مشكلات دانست و گفت: وجود برخی مشكلات به خاطر فاصله گرفتن از این موضوعات بوده و چاره آن نیز بازگشت به خط امام (ره) و انقلاب و ایستادگی روی آن است.

وی ادامه داد: در خط امام، مسئولیت ها صرفاً، نوكری و خادم مردم بودن و تلاش برای تعالی و سعادت مردم است.

رییس‌جمهوری، انقلاب را متعلق به توده های مردم دانست و گفت: انقلاب با فداكاری و جانفشانی آنان حفظ شده است نه با اقدامات افراد و گروه هایی كه بعضاً با سیاسی كاری بدنبال كسب قدرت و ثروت هستند.

وی گفت: حفظ آرمان های انقلاب اسلامی به این است كه توده های مردم راضی و دلبسته انقلاب باشند و این موضوع نیز با ایستادگی بر ارزشها، ‌خدمت به مردم، رفع تبعیض و فقر و گسترش روحیه امید و نشاط در بین مردم امكانپذیر است.

احمدی‌نژاد افزود: آنچه انقلاب را در مقابل تهدیدات حفظ می كند وجود عدالت، پاكی و خدمت است و توده های مردم با مشاهده این ویژگی ها حاضرند در راه انقلاب فدكاری كنند.

وی در ادامه با ارائه گزارشی از اقدامات دولت در طول سال های پس از انتخابات 84 گفت:‌ هدفمندی یارانه ها از جمله اقدامات بزرگی بود كه دنیا را مبهوت كرد و برای اولین بار اذعان كردند كه مدل جمهوری اسلامی قابل الگوبرداری و این در حالی است كه قبل از اجرای این طرح عده زیادی در داخل كشور دولت را نسبت به اجرای آن می ترسانند.

وی اظهار داشت:‌ در دوران دولت نهم و دهم تحولات و اتفاقاتی در مسیر پیشرفت، رفاه و تعالی مردم رخ داد كه همیشه جزء آرزوها بود و در این دولت كه حزب و گروهی هم نداشت با موفقیت به اجرا درآمد.

رییس‌جمهوری كنترل مصرف سوخت، هسته ای شدن ایران، ‌كوچك كردن دولت،‌ اجرای اصل 44، پرداخت سهام عدالت و فضایی شدن را از جمله اقدامات دولت نهم و دهم برشمرد.

وی با بیان اینكه این مساله به معنای نادیده گرفتن اقدامات گذشته نیست، گفت: اگر یك دولت فقط یكی از این اقدامات را در طول دوره خود به اجرا در می آورد كافی بود كه آن دولت را دولتی موفق معرفی كرد.

احمدی‌نژاد صادرات غیر نفتی را از دیگر اقدامات برجسته دولت عنوان كرد و گفت: 40 سال است كه صادرات غیرنفتی كشور رقم اندكی داشت و در مقابل رقم واردات زیاد بود و همواره تاكید می شد كه این معادله باید اصلاح شود.

وی یادآورشد: تا سال 1384 میزان صادرات غیر نفتی كمتر از 7 میلیارد دلار بود اما در این دولت سال گذشته به 32.6 میلیارد دلار رسید و امسال نیز به 45 میلیارد دلار خواهد رسید.

وی افزود: به فضل الهی تا پایان سال 91 صادرات غیر نفتی با واردات برابر خواهد شد و این یك انقلاب عظیم در عرصه اقتصاد كشور محسوب می شود.

رییس‌جمهوری كاهش فاصله طبقاتی را به عنوان یكی از دیگر اقدامات مهم دولت مورد اشاره قرار داد وتصریح كرد: زمانی كه دولت را تحویل گرفتیم ضریب جینی (كه نشان دهنده فاصله طبقاتی بین دهك های مختلف جامعه است) 42 صدم بود و اكنون به 36 صدم رسیده است و تا پایان امسال به 35 صدم خواهد رسید.

وی گفت: باید توجه داشت كه كاهش هر یك صدم آن نیازمند اقدامات گسترده و وسیعی است.

احمدی‌نژاد افزایش حقوق كارمندان و بازنشستگان و بیمه روستایی 23 میلیون نفر را از دیگر اقدامات دولت دانست.

وی با اشاره به رشد تولید در كشور نیز گفت: زمانی كه دولت را تحویل گرفتیم ظرفیت تولید سیمان 32 میلیون تن بود كه اخیرا به 76 میلیون تن رسیده است.

وی یادآورشد كه این روند در سایر بخش های صنعتی و تولیدی از جمله فولاد، آلومینیوم و خودرو نیز اتفاق افتاده است.

رییس‌جمهوری ارتقای رشد علمی كشور را در طی سال های گذشته مورد اشاره قرار داد و گفت: رشد علمی كشور در سال گذشته میلادی، بالاترین سطح رشد در دنیا بود و اگر همین سرعت حفظ شود در طول یك دهه آینده می توانیم به سطح كشورهای برتر جهان برسیم.

احمدی‌نژاد با اشاره به اهتمام دولت برای رفع مشكل مسكن نیز گفت: ‌در طول سال های گذشته با مدیریت و پشتیبانی دولت، 2 میلیون و 800 واحد مسكونی در سراسر كشور احداث شده و برای یك میلیون و 400 هزار نفر در روستاها مسكن ایجاد شده است.

وی ادامه داد: با اقدامات دولت دست عده ای كه همواره با برخی اقدامات،‌ به دنبال سوداگری در بازار مسكن بودند، ‌قطع شد.

رییس‌جمهوری با یادآوری اینكه در صنعت نفت و گاز نیز در كل برنامه سوم مجموعاً 36 میلیارد دلار سرمایه گذاری شد، گفت: در برنامه چهارم این مبلغ به 80 میلیارد دلار رسید و بعد از آن زمانی كه عده ای از شركت های غربی بهانه جویی كردند همزمان 13 فاز توسط پیمانكاران داخلی و با منابع داخلی آغاز شد كه در تاریخ سرمایه گذاری در این بخش بی سابقه بود.

احمدی‌نژاد در ادامه به حضور فعال دولت در عرصه سیاست خارجی اشاره كرد و گفت: دولت سیاست هوشمندانه و دقیقی را در عرصه سیاست خارجی در پیش گرفته است. زیر سوال بردن فلسفه تشكیل رژیم صهیونیستی به عنوان ستون فقرات نظام سلطه از جمله این اقدامات بود اما در این عرصه طیفی از آمریكا و متحدین آن، صهیونیست ها، سلطنت طلبها و منافقین تا برخی در داخل كشور بطور هماهنگ دولت را تحت سنگین ترین فشارها و تهمت ها قرار دادند.

احمدی‌نژاد در ادامه بر ایستادگی روی اصول و ارزشها تاكید كرد و گفت:‌ اگر فشارها علیه دولت صدها برابر افزوده شود، این دولت تا جان در بدن دارد از اصول و ارزش های انقلاب و خط امام و رهبری ذره ای كنار نخواهد رفت.

رییس‌جمهوری تصریح كرد: اتفاقات و هیاهوهایی كه عده ای به راه انداخته اند همه بهانه ای است كه خودمان را از لحاظ معنونی اعتلاء دهیم.

وی گفت: ‌نیروهای انقلاب و كسانی كه دلسوز انقلاب و ارزش ها هستند امروز باید با انسجام و همدلی و حفظ روحیه امید در مسیر ساختن كشور قرار بگیرند.

رییس‌جمهوری در پاسخ به پرسشی درباره انتخابات گفت در این خصوص در زمان مقتضی صحبت خواهم كرد.

سیام*2023*
۰ نفر

سرخط اخبار سیاست