استان لرستان با کمبود شدید اماکن و امکانات ورزشی روبه رواست (1) # خرم آباد ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 14/05/80 داخلی. ورزشی. امکانات. استان لرستان با وجود استعدادهای بالقوه ورزشی و افتخارآفرینی بسیاری از ورزشکاران این استان در عرصه های ملی و بین المللی با کمبود شدید اماکن و امکانات ورزشی روبه رو است. کارشناسان معتقدند: این امر موجب عدم شکوفایی بسیاری از استعدادهای ورزشی استان لرستان شده است. آنان می گویند: استعدادهای ورزشی بدون وجود امکانات و برنامه ریزی علمی و اصولی به شکوفایی نخواهد رسید. بسیاری از ورزشکاران استان لرستان می گویند: ورزشکاران لرستانی با داشتن استعدادهای بالقوه بالا در امر ورزش به دلیل عدم امکانات ورزشی از قبیل اماکن مناسب و عدم برنامه ریزیهای علمی و اصولی در امر ورزش طی سالهای اخیر با رکود مواجه شده اند . "محمد رضا مرادپوریان" قهرمان لرستانی و رکورد دار دو 800 متر آســــیا می گوید: عمده ترین نیاز امر ورزش وجود برنامه ریزی وامکانات ورزشی است. وی اظهار داشت : خرم آباد بعنوان مرکز استان از وجود بسیاری از امکانات ورزشی مانند پیست دوومیدانی، زمین فوتبال مناسب و بسیاری از اماکن مورد نیاز سایر رشته های ورزشی محروم است. وی گفت :اماکن موجود نیز از نظر امکانات ورزشی وضعیت نامناسبی دارند. "آرش میراسماعیلی" جودوکار لرستانی و پر افتخارترین جودوکار تاریخ جودوی ایران می گوید: در حال حاضر بدلیل توسعه فناوری و علم ورزش رقابت در عرصه های ورزشی بسیار نزدیک و تنگاتنک شده است. وی اظهار داشت : در ورزش نوین دیگر رقابت میان ورزشکاران نیست بلکه رقابت میان علم، فناوری و امکانات ورزشی است. وی گفت : در چنین عرصه هایی ورزشکارانی که از امکانات و فناوری پیشرفته و برنامه ریزی علمی واصولی برخوردار نیستندبه رغم داشتن استعداد و توانمندیهای بالا محکوم به شکست خواهند بود. "رضا نظری" تکواندو کار لرستانی می گوید: علاوه بر کمبود امکانات ورزشی مشکل عمده دیگر ورزش استان لرستان این است که مسوولیت هیئتهای ورزشی به افرادی سپرده می شود که تخصص چندانی در ساماندهی وضعیت هیئتها و ورزش استان ندارند. وی می افزاید: این در حالی است که بسیاری از صاحبنظران و متخصصان ورزش دراستان لرستان از حضور در عرصه های برنامه ریزی ورزش استان دور مانده اند.
"نازنین صمدی" شناگر لرستانی و دانش آموز رشته علوم ورزشی اظهار می دارد: استان لرستان با کمبود اماکن ورزشی از جمله استخر روبه رو است. وی می گوید: استخرهای موجود نیز از نظر وضعیت ساختاری و بهداشتی بسیار نامناسب هستند. وی می افزاید: بدلیل مسایل بهداشتی وجود یک استخر مختص بانوان در هر یک از شهرستانهای استان لرستان لازم و ضروری است. "نگین نقش مستی" والیبالیست لرستانی اظهار می دارد: کمبود امکانات ورزش استان لرستان بسیار جدی است بگونه ای که بانوان لرستانی از وجود کمترین امکانات ورزشی محروم هستند. وی می افزاید:تیم والیبال بانوان استان لرستان بدلیل کمبود سالن و امکانات دیگر هیچگاه فرصت شرکت مقتدرانه در مسابقات کشوری را نیافته است.
استاندار لرستان گفت :استان لرستان در امر ورزش دارای توانایی های بسیار ارزشمند است که درصورت توجه مناسب مسئولین می تواند برای ورزش کشور افتخار آفرین باشد. "نورا... عابدی" بااشاره به وضعیت اماکن ورزشی استان اظهارداشت: استان لرستان با وجود قهرمانان بسیار از نظر امکانات ورزشی بسیار فقیر است. وی گفت : در صورت عدم وجود امکانات و مجتمع های ورزشی نخواهیم توانست در عرصه کشور قدرت نمایی کنیم. وی با اشاره به اینکه خرم آباد بعنوان مرکز استان نسبت به سایر مراکز استانها از نظر امکانات ورزشی قابل مقایسه نیست افزود: خرم آباد حتی از داشتن یک مجتمع ورزشی محروم است و این مسئله باعث گردیده که در برگزاری مسابقات کشوری حرفی برای گفتن نداشته باشیم. استاندار لرستان به وضعیت تیمهای ورزشی در استان اشاره کرد و گفت: هر چند که شهرداریهای استان از نظر مالی با مشکلاتی مواجه هستند ولی باید حداقل یک یا دو تیم ورزشی را تحت پوشش قرار دهند. معاون امور عمرانی استانداری لرستان در این باره گفت اظهار داشت: وضعیت پروژه های ورزشی در استان بسیار تاسف بار است. "سید نصیرالدین شاهرخی"سرانه فضای ورزشی دانش آموزی استان را 4 سانتیمتر عنوان کرد و افزود: در امر ورزش استان خصوصا در تامین امکانات برای خیل عظیم نوجوانان علاقه مند با مشکلات جدی مواجه هستیم. وی گفت: خرم آباد بعنوان مرکز استان تنها دارای یک ورزشگاه محدود است که آن هم قبل از انقلاب ساخته شده است. وی افزود: استان لرستان از نظر فضای ورزشی آمادگی لازم برای برگزاری مسابقات داخلی را ندارد. وی اظهار داشت: این در حالی است که خرم آباد بعنوان مرکز استان استحقاق حداقل یک ورزشگاه و زمین فوتبال با گنجایش 50 هزار نفر را دارد. رئیس اداره نظارت تربیت بدنی استان لرستان در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اماکن ورزشی موجود در استان لرستان در مجموع جوابگوی 8 هزار نفر ورزشکار در روز بوده واکنون بیش از 50 هزار نفر از ورزشکاران در استان ساماندهی شده و روزانه سرویس دهی می شوند. "تیمور احمدی" افزود: حداکثر استفاده از حداقل اماکن و امکانات ورزشی موجود در استان لرستان موجب استهلاک زود رس این منابع شده است. وی گفت: ورزشکاران سطوح قهرمانی استان لرستان که باید روزانه 6 ساعت تمرین داشته باشند به دلیل عدم وجود اماکن وامکانات ورزشی ناچار به 5/1 ساعت تمرین در روز و بصورت یک روز در میان هستند. وی اضافه کرد: این میزان تمرین حتی از میزان تمرین روزانه استاندارد نیز کمتراست. رییس اداره نظارت تربیت بدنی استان لرستان خواستار احداث اماکن ورزشی و تحت پوشش قرار دادن تیمهای ورزشی توسط واحدهای دولتی و خصوصی شد. ادامه دارد... خ ک 36- 15-

سرخط اخبار ورزش