• زوال دموکراسی سیاسی

  دولت امینی؛ از دولت‌گرایی اقتدارگرا به دولت‌گرایی پارلمانی؛

  زوال دموکراسی سیاسی

  پژوهش > ایرنامقالهتهران- ایرنا- چرا دولت علی امینی و ادامه فعالیت آن در مقطع زمانی دهه ۱۳۴۰ از اهمیت زیادی برخوردار بود؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا باید درباره چگونگی ساختار سیاسی دولت در دوره پهلوی صحبت کنیم و سپس به نقش علی امینی در مقام نخست‌وزیر که در اردیبهشت ۱۳۴۰ سکان دولت را در دست گرفت بپردازیم.

 • دین و حقوق بشر

  دین و حقوق بشر

  پژوهش > ایرنامقالهتهران- ایرنا- نوشتار زیر ترجمه متن سخنرانی استاد مسجدجامعی در کنفرانس «کرامت انسان و ادیان »۱ است که در تاریخ ۲۵ و ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ (۱۵ و ۱۶ ژوئن ۲۰۱۹) در بروکسل برگزار شد. برگزار کنندۀ اصلی، اداره کل توسعه و همکاری‌های بین‌المللی اتحادیه اروپا بود با همکاری «بنیاد مطالعات دینی» و بخش «تکثرگرایی دینی و صلح یونسکو» و «بنیاد ادیان لبنان». ‏

 • دورنمای انرژی جهان ۲۰۱۶

  آژانس بین‌المللی انرژی منتشر کرد: 

  دورنمای انرژی جهان ۲۰۱۶

  پژوهش > ایرنامقالهتهران- ایرنا- آژانس بین‌المللی انرژی سال ۲۰۱۶ در مقاله‌ای تحت عنوان «دورنمای انرژی جهان ۲۰۱۶» (World Energy Outlook 2016) با در نظر گرفتن مسائل مربوط به دسترسی به منابع انرژی، قیمت مناسب انرژی، تغییرات اقلیمی و آلودگی هوای ناشی از فرآیندهای مربوط به تولید انرژی و نیز مسائل مربوط به پذیرش عمومی انواع مختلف طرح‌ها در بخش انرژی، به تلاش بر مشخص کردن نحوه برهم‌کنش موازنه‌ها، منافع متقابل و اولویت‌های متضاد پرشماری در بخش انرژی پرداخته است.

 • بررسی جایگاه پهپاد در حقوق بین‌الملل

  بررسی جایگاه پهپاد در حقوق بین‌الملل

  پژوهش > ایرنامقالهتهران-ایرنا- فناوری های نوین و از جمله آنها پهپادها و سلاح های خودکار و خودگردان همیشه مورد بحث بوده است که کاربرد و استفاده آنها تابع کدام یک از قواعد حقوق بین الملل می باشد و آیا اصلا حقوق بین الملل کنونی توانایی پاسخ دهی به پیشرفت های علمی و نظامی و فناوری های نوین را دارا می باشد.

 • هوش مصنوعی در جهان (جمهوری هند)

  مرکز پژوهش های مجلس بررسی کرد؛

  هوش مصنوعی در جهان (جمهوری هند)

  پژوهش > ایرنامقالهتهران- ایرنا- مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی به بررسی توسعه هوش مصنوعی در جمهوری هند پرداخت.

 • اهل‌بیت(ع) و تفسیر

  اهل‌بیت(ع) و تفسیر

  پژوهش > ایرنامقالهتهران- ایرنا- شهرستانی (467ـ 548ق) صاحب کتاب «ملل و نِحَل» به هنگام بررسی تفسیر قرآن تلاش می‌کند یکی از شخصیت‌های برجسته اهل‌بیت(ع) را پیشوای خود در تفسیر قرار دهد؛ با این اعتقاد که گفتار صحیح، تنها نزد ایشان یافت می‌شود. به بخشی از سخنان او در این باره توجه کنید: «خداوند علم قرآن را تنها در اختیار حاملانی از خاندان پاک پیامبر(ص) و ناقلانی از چهره‌های درخشان اصحاب قرار داد. قرآن را چنان‌که باید تلاوت می‌کردند و چنان‌که شاید، در آن کاوش می‌کردند.

 • 105 سال برای خلق 6 شاهکار

  خلق مهم ترین آثار کلاسیک فارسی چقدر زمان برده است؛

  105 سال برای خلق 6 شاهکار

  پژوهش > ایرنامقالهتهران- ایرنا- شنیده‌اید که می‌گویند «قالی کرمان هر چه پا بخورد، گران‌تر می‌شود» یا «ترشی سیر باید هفت ساله شود تا شیرین شود»؟ این‌ها هر دو به ارزش مفهوم «زمان» اشاره می‌کنند. یعنی هر قدر بگذرد، محصول ارزشمندتری به دست می‌آید. ضرب المثل «صبر تلخ است ولیکن برِ شیرین دارد» هم مصداق صبر بر گذر زمان و به دست آمدن یک نتیجۀ شیرین است. اگر این موضوع را در عالم ادبیات هم بررسی کنیم، متوجه خواهیم شد که برای پدید آمدن یک شاهکار و اثر ماندگار ادبی نیز باید زمان زیادی صرف شود. شاید برایتان جالب باشد که بدانید خلق مهم‌ترین آثار کلاسیک فارسی چقدر زمان برده است.

 • رمز ارزها پول هستند؟ 

  رمز ارزها پول هستند؟ 

  پژوهش > ایرنامقالهتهران- ایرنا- روز گذشته اعلام شد انتشار رمزارز با پشتوانه ریال، طلا و انواع ارز صرفاً در انحصار بانک مرکزی بوده و ایجاد و اداره شبکه پولی و پرداخت مبتنی‌بر فناوری زنجیره بلوک غیرقانونی است. اگرچه حرف اصلی این بخشنامه یعنی انحصار انتشار پول در بانک مرکزی، سخنی صحیح و قانونی است، اما برخی تعابیر به‌کاررفته در این بخشنامه ابهامات و سوالاتی را ایجاد می‌کند.

 • بررسی عوامل مؤثر بر تبعیض جنسیتی دستمزد در ایران

  بررسی عوامل مؤثر بر تبعیض جنسیتی دستمزد در ایران

  پژوهش > ایرنامقالهتهران-ایرنا- پژوهش حاضر به بررسی عوامل مؤثر بر شکاف جنسیتی دستمزد در ایران می‌پردازد. پایه نظری این مطالعه مبتنی بر مدل نیومارک (1988) است که برچارچوب شکاف جنسیتی اوزاکاو بلیندر (1973) قرار دارد. این مدل بر روی داده ‏های طرح نیروی کار سال 1393 کشور ایران پیاده سازی شده است.

 • جایگاه اموال دولتی در نظام حقوق ایران

  پژوهش > ایرنامقالهتهران- ایرنا- در نتیجه گسترش نقش دولت‌ها در مسئولیت‌پذیری که نتیجه ایدئولوژی سیاسی و افکار اقتصادی حاکم بر جامعه، منجر به افزایش نقش دولت‌ها در عصر جدید با رویکرد دولت رفاه اجتماعی شد.

 • آموزش کودکان؛ نیازها و مانع‌ها

  آموزش کودکان؛ نیازها و مانع‌ها

  پژوهش > ایرنامقالهتهران-ایرنا- هر کودکی که زاده می‌شود با سه ویژگی خاص پا به جهان می‌گذارد. «تشخیص»، کنجکاوی و خلاقیت، در طول تاریخ خانواده، خویشاوندان اجتماع محلی و جامعه پیرامون بر این سه ویژگی اثر مثبت و یا منفی می‌گذاشته‌اند، بسته به اینکه کودکان در چه برهه‌ای از تاریخ و چه سرزمینی زاده شده است. این ویژگی‌ها پررنگ و کمرنگ می‌شده است.

 • ساختار و صلاحیت مراجع شبه‌قضاییِ حقوقِ آب ایران

  ساختار و صلاحیت مراجع شبه‌قضاییِ حقوقِ آب ایران

  پژوهش > ایرنامقالهتهران- ایرنا- ‌ رویکرد نظام حقوقی اعم از قوانین، مقرّرات، رویه‌ها و آرای محاکم به منابع آب، در چگونگیِ مدیریتِ مصرف و صیانت از این مادۀ حیاتی، بسیار تعیین‌کننده است و براساس موضوعاتی همچون لزومِ تأمین امنیت آب و حفظ منافع عمومی، حکومتِ قواعد حقوق عمومی بر منابع آب، امری ضروری است.

 • نگاهی جامعه‌شناختی به هویت محله‌های تهران

  در حاشیه برگزاری پنجمین دوره انتخابات شورایاری‏ها

  نگاهی جامعه‌شناختی به هویت محله‌های تهران

  پژوهش > ایرنامقالهتهران- ایرنا-بحث و بررسی پیرامون محله‌های شهری، هویت محله‏ای و فرآیند تغییر و تحولات آنها به سبب نقش و جایگاهی که در فرآیند جامعه‏ پذیری و بازتولید روابط اجتماعی دارند، واجد اهمیت اساسی است. پنجمین دوره انتخابات شورایاری محلات شهر تهران بهانه‌ای شد تا به قبض و بسط این موضوع پرداخته شود.

 • جمع فلسفه غرب و شرق

  بازخوانی آرای ابتکاری مهدی حائری‌یزدی در فلسفه

  جمع فلسفه غرب و شرق

  پژوهش > ایرنامقالهتهران- ایرنا- از ویژگی‌های بارز فلسفه‌ورزی کلاسیک ما در سده بیستم میلادی (چهارده شمسی)، یکی این است که دانشوران فلسفی ما در این دوران که اوج دوران فرهنگی و فلسفه‌ورزی در دهه‌های سی و چهل تا پنجاه شمسی است، تلاش می‌کنند فلسفه اسلامی و ایرانی را در یک قالب اصیل و مستقل ارائه دهند و سپس با انکشاف از مباحث تطبیقی و بررسی و پژوهش عمیق در فلسفه غربی، گفتمانی بین دو سنت فلسفی اسلامی و غرب ایجاد کنند.

 • فرصت‌ها و تهدیدهای پیش‌رو

  بررسی تأثیر نفوذ فناوری اطلاعات و ارتباطات در سطوح مختلف جامعه

  فرصت‌ها و تهدیدهای پیش‌رو

  پژوهش > ایرنامقالهتهران-ایرنا- زمانی که از تکنولوژی‌ای استفاده می‌شود، تنها یک کلیک از به‌وجودآوردن موقعیت‌های مناسب و پرهیز از موارد نامناسب فاصله است. می‌دانیم که زمان برقراری ارتباط، هم حقوقی داریم و هم مسئولیت‌هایی بر عهده ماست. اینکه چطور و چگونه از تکنولوژی استفاده می‌کنیم، موردی شخصی بوده و به خود ما بستگی دارد و این امر را باید بدون ضرر و زیان به دیگران انجام دهیم.1

 • ترامپ روی صندلی روان شناسان

  گفت‌وگوی «گلوبال پست» با روان‌پزشک دانشگاه ییل درباره سلامت روانی رئیس‌جمهوری آمریکا

  ترامپ روی صندلی روان شناسان

  پژوهش > ایرنامقالهتهران-ایرنا- پس از انتخاب‌شدن دونالد ترامپ به عنوان رئیس‌جمهوری آمریکا، گروهی از اعضای انجمن روان‌پزشکان آمریکا درباره سلامت روانی او اعلام خطر کردند. یک گروه 27‌ نفره از روان‌پزشکان و روان‌شناسان شناخته‌شده در مؤسسه‌های هاپکینز، هاروارد و ییل، کتابی را با عنوان «خطر ترامپ برای آمریکا و جهان» در 2017 منتشر کردند. پس از آن روزنامه گلوبال پست مصاحبه‌ای با خانم «برندی لی»، روان‌پزشک جرم‌شناس دانشگاه ییل انجام داد که سخت مرکز توجه مسئولان بهداشت روانی و نمایندگان سنا و کنگره آمریکا قرار گرفت.

 • شعر رضوی، از دیروز تا امروز

  به انگیزه میلاد خجسته عالم آل محمد، حضرت علی بن موسی الرضا (ع)

  شعر رضوی، از دیروز تا امروز

  پژوهش > ایرنامقالهتهران-ایرنا- شعر رضوی، شجره طیبه ای است که ریشه در حقایق و معارف ناب اسلامی و قرآنی دارد و از چشمه فیاض «حقیقت» و«بصیرت» آب می خورد. شاعران رضوی نیز سینه خود را کشتزار محبت و معرفت آل الله (علیهم السلام) قرارداده اند و همواره در طول تاریخ رسالتی پیامبرگونه برای خود قایل بوده اند.

 • تحزب در ایران طرح کودتا اتهامی بی‌پاسخ

  تحزب در ایران طرح کودتا اتهامی بی‌پاسخ

  پژوهش > ایرنامقالهتهران-ایرنا- شماره پیشین جستار «تحزب در ایران» با بحث درباره چگونگی تشکیل حزب توده و نقش این حزب در غائله فرقه دموکرات آذربایجان و در نهایت نوع رویکرد حزب در موضوع ملی‌شدن صنعت نفت و در انتها کودتای ۲۸ مرداد آغاز شد و در این شماره به بازخوانی کنش‌ها و واکنش‌ها تا انقلاب اسلامی و در پایان سرنوشت حزب توده در دهه ۶۰ می‌پردازیم.

 • چهره عناد در شاهنامه

  *قسمت اول این یادداشت چهارشنبه هفته گذشته در صفحه اول «شرق» منتشر شد.

  چهره عناد در شاهنامه

  پژوهش > ایرنامقالهتهران- ایرنا- تراژدی در شاهنامه به کشته‌شدن سهراب به دست پدر یا کشته‌شدن سیاوش به فرمان افراسیاب محدود نمی‌شود؛ بلکه در جای‌جای شاهنامه که انسان‌ها را به خردگرایی و عقلانیت دعوت می‌کند، از فجایع و مصایبی سخن می‌گوید که ریشه در بی‌خردی دارد و یکی از بارزترین نمودهای بی‌خردی، لجاج و عناد است.

 • حافظ در ادبیات آلمانی

  حافظ در ادبیات آلمانی

  پژوهش > ایرنامقالهتهران- ایرنا- آلمانی‌ها از قرن هفدهم میلادی با ادبیات ایران آشنا شدند. در بخشهای پیشین این نوشتار با چند تن آلمانی‌زبان که نقش مهمی در شناساندن ادبیات فارسی و خاصه حافظ داشته‌اند، آشنا شدیم؛ همچون: اولئاریو س، رویچسکی، پورگشتال، گوته و روکرت. اینک ادامه سخن.

 • بسترهای حقوقی مقابله با فساد مالیاتی

  بسترهای حقوقی مقابله با فساد مالیاتی

  پژوهش > ایرنامقالهتهران- ایرنا- دستگاه مالیاتی یکی از دستگاه‌های قضاوتی از نوع مالی است. دستگاه قضاوتی به دلیل حساس بودن بحث عدالت و اجرای آن خود به خود می‌توانند زمینه‌های ایجاد فساد را در خود پرورش دهد؛ لذا بجاست که در سیستم حکومتی و اداری جامعه، روشی را برای کاهش آن به طور سیستماتیک به وجود آورد.

 • بررسی پوشش تورمی طلا، سهام و نرخ ارز در افق‌های زمانی مختلف در اقتصاد ایران

  بررسی پوشش تورمی طلا، سهام و نرخ ارز در افق‌های زمانی مختلف در اقتصاد ایران

  پژوهش > ایرنامقالهتهران-ایرنا-هدف اصلی این تحقیق، بررسی پوشش تورمی دارایی‌های طلا، سهام و نرخ ارز طی دوره زمانی 1379-1395 با استفاده از مدل وقفه‌های توزیعی خودرگرسیونی غیرخطی(NARDL) است برای این منظور انتقال شوک‌های مثبت و منفی تورم روی قیمت این دارایی‌ها به صورت مجزا برآورد شده است.

 • تحلیل عوامل مؤثر بر وضعیت باشگاه‌های بدن‌سازی ایران با رویکرد کیفی

  تحلیل عوامل مؤثر بر وضعیت باشگاه‌های بدن‌سازی ایران با رویکرد کیفی

  پژوهش > ایرنامقالهتهران- ایرنا- هدف این پژوهش، تحلیل وضعیت باشگاه‌های بدن‌سازی ایران بود. نوع پژوهش، اکتشافی و کیفی با رویکرد ساخت‌گرایانه بود که از روش نظریة داده‌بنیاد استفاده شد.

 • سفر حقوق‌دان به ادبیات

  گفت‌وگو با سعید محبی درباره مرتضی کلانتریان و آثارش

  سفر حقوق‌دان به ادبیات

  پژوهش > ایرنامقالهتهران- ایرنا- در سال‌های پرحادثه بعد از انقلاب، در میانه اوجِ بحران دعاوی ایران و امریکا و طرحِ هزاران شکایت، دفترِ خدمات حقوقی تأسیس شد؛ نهادی برای حل‌وفصلِ دعاوی بزرگ که دنبالِ آدم‌های متخصص می‌گشت. آشناییِ سعید محبی و مرتضی کلانتریان بار نخست از این دفتر آغاز شد و به دوستی و الفتی دیرپا رسید؛ حقوق‌دانانی که با ادبیات و کتاب نسبتی وثیق داشتند و جز حقوق و حرفه‌شان، همین اهلِ‌کتاب‌بودن آنان را به‌هم پیوند می‌داد.

 • رویکرد اجتماعی به کاهش تقاضای موادمخدر و روان گردان ها

  رویکرد اجتماعی به کاهش تقاضای موادمخدر و روان گردان ها

  پژوهش > ایرنامقالهتهران- ایرنا- وابستگی به مواد به عنوان یک عامل به وجود آورنده اختلال در سلامت فردی و اجتماعی، خسارت‌های بی‌شماری را در ابعاد مختلف اعم از فردی، خانوادگی، بهداشتی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی به جوامع تحمیل می کند.

 • اقتصاد جنگ

  کوپنی‌شدن دوباره اقتصاد ایران چه تبعاتی خواهد داشت؟

  اقتصاد جنگ

  پژوهش > ایرنامقالهتهران- ایرنا- ۳۱ شهریورماه ۱۳۵۹، در حالی که با ذوق و شوق مشغول خرید لوازم‌التحریر برای آغاز سال جدید بودم، ناگهان صدای چند انفجار بزرگ در کرمانشاه همه را وحشت‌زده کرد. در حالی که درگیری‌های پراکنده مرزی، ماه‌ها قبل از این آغاز شده بود، ولی حمله هوایی گسترده به فرودگاه‌های ایران خبر از آغاز تجاوزی آشکار داشت که به جنگ هشت‌ساله ایران و عراق منجر شد. به هر حال مدرسه در شرایط جنگی آغاز به‌کار کرد و خاطرم هست اولین چیزی که نایاب شد، چسب کاغذی و طلق مشکی بود.

 • رابطه متقابل قیمت مسکن و اعتبارات (شواهدی از اقتصاد ایران)

  رابطه متقابل قیمت مسکن و اعتبارات (شواهدی از اقتصاد ایران)

  پژوهش > ایرنامقالهتهران-ایرنا- نوسانات قیمت مسکن و تحلیل علل پدید آورنده آن همواره مورد توجه سیاست‌گذاران و پژوهشگران بوده ‌است. سازوکار شتاب‌دهنده مالی (توسعه‌یافته توسط برنانکه و گرتلر (1999)) می‌تواند توضیحی برای این نوسانات ارائه‌ سازد.

 • خدمات کارگری در سازمان جهانی تجارت

  خدمات کارگری در سازمان جهانی تجارت

  پژوهش > ایرنامقالهتهران-ایرنا- هرچند اساس و مبنای سازمان جهانی تجارت و سلف آن(گات) بر مبنای تجارت بین المللی و عمدتا موضوع تعرفه صادرات و واردات شکل گرفت، لیکن موضوعات دیگری نیز در این سازمان مورد قانونگذاری قرار گرفته که به طور مستقیم و غیر مستقیم بر اهداف این سازمان تاثیر داشته اند.

 • تشدید تنش‌ها موجب افزایش نااطمینانی می‌شود

  مهرداد عمادی از اثر تحولات اخیر خلیج‌فارس بر اقتصاد ایران می‌گوید؛

  تشدید تنش‌ها موجب افزایش نااطمینانی می‌شود

  پژوهش > ایرنامقالهتهران- ایرنا- مهرداد عمادی می‌گوید: ترکیه به دلیل داشتن مرز خاکی مشترک با ایران و عراق از یک‌سو و کشورهای خارج از خلیج‌فارس (واقع در شرق تنگه هرمز) نظیر عمان بیشترین منفعت را خواهند برد.

 • مثال و خیال

  مثال و خیال

  پژوهش > ایرنامقالهتهران-ایرنا- در این مقاله «غلامرضا فدایی» به بررسی دو مفهوم مثال و خیال می پردازد و اینکه این دو مقوله همواره با هم اند. این دو مفهوم در بین فلاسفه و عرفا کاربرد زیادی پیدا کرده و به ویژه ملا صدرا از آن بهره زیادی برده است.