• توسعه نامتوازن و گسترش فساد علمی

  توسعه نامتوازن و گسترش فساد علمی

  پژوهش > اجتماعی - فرهنگی تهران-ایرنا- یکی از مصادیق فساد در جامعه، شیوع تقلب علمی در اشکال مختلف در میان قشر دانشگاهی است؛ قشری که ماهیتاً و ذاتاً و تا پیش از این فضا و مجال چندانی برای این معضل نداشته است و به گفته برخی کارشناسان ریشه این مساله باید در توسعه نامتوازن جستجو کرد.

 • برندپوشی؛ مُهر تاییدی که جوانان روی خود می زنند

  برندپوشی؛ مُهر تاییدی که جوانان روی خود می زنند

  پژوهش > اجتماعی - فرهنگیتهران- ایرنا- «برند» و «مارک» واژگان پرکاربردی در فرهنگ لغت جوانان امروزی هستند. در پاسخ به چرایی گرایش جوانان به پوشاک خارجی می توان به مواردی چون حمایت ناکافی از تولیدکنندگان، واردات و قاچاق گسترده پوشاک خارجی و کیفیت پایین برخی تولیدات داخل اشاره کرد.

 • آمریکا به دنبال گسترش نفوذ در جنوب آسیا و مهار چین

  آمریکا به دنبال گسترش نفوذ در جنوب آسیا و مهار چین

  پژوهش > سیاسیتهران- ایرنا- با توجه به پیشنهاد دونالد ترامپ به نخست وزیر پاکستان در مورد حل منازعه کشمیر یک کارشناس ارشد مسائل بین الملل می‌گوید: آمریکا با پیشنهاد حل مساله کشمیر به دنبال نفوذ در حوزه جنوب آسیا و مهار قدرت چین است.

 • «معامله قرن» حرف تازه‌ای ندارد

  "سلمان رضوی"، کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت و گو با «اعتماد»؛

  «معامله قرن» حرف تازه‌ای ندارد

  پژوهش > بین‌المللیتهران- ایرنا-سلمان رضوی کارشناس مسائل خاورمیانه می گوید: مادامی که مساله اشغال وجود دارد، مساله فلسطین هم به عنوان یک پرونده حل نشده باقی خواهد ماند. اسراییلی‌ها مذاکره سرشان نمی‌شود، مذاکره برای آنها ابزاری است برای گسترش شهرک‌ها، توسعه سرزمین‌های اشغالی و توسعه نفوذ خودشان. اسراییلی‌ها با مذاکره امتیازی نمی‌دهند، اسراییل با تجاوزکاری و اشغالگری این سرزمین را در اختیار گرفته است و به نظر من فلسطینی‌ها هم با مقاومت می‌توانند آن را پس بگیرند.در نتیجه طرح‌های صلح خارجی، مذاکرات و سازش، این مناقشه را تمام نمی‌کند.

 • از توقیف نفتکش ها تا دستان خالی انگلیس در مقابله با ایران

  از توقیف نفتکش ها تا دستان خالی انگلیس در مقابله با ایران

  پژوهش > سیاسیتهران- ایرنا- پس از توقیف نفتکش «استنا ایمپرو» توسط نیروهای سپاه پاسداران جمهوری اسلامی در تنگه هرمز، رسانه های داخلی با اشاره به سخنان مقامات انگلیسی مبنی بر اینکه "معلوم نیست اصلا تحریمی وجود داشته باشد که بتوان علیه ایران اعمال کرد" دستان انگلیس در مقابله با ایران را خالی قلمداد کردند.

 • اما و اگرها در روند دادرسی پرونده نجفی

  اما و اگرها در روند دادرسی پرونده نجفی

  پژوهش > اجتماعی - فرهنگیتهران- ایرنا- با پایان یافتن جلسات دادرسی "محمد علی نجفی" به اتهام قتل همسر دومش، رسانه های داخلی ، ابعاد مختلف این ماجرا و روند دادرسی این پرونده را مورد واکاوی قرار دادند.

 • استیصال آمریکا از مقاومت ایران در برابر فشارهای حداکثری

  استیصال آمریکا از مقاومت ایران در برابر فشارهای حداکثری

  پژوهش > سیاسیتهران-ایرنا-بی تاثیری و به بن بست رسیدن سیاست های مبتنی بر فشار حداکثری آمریکا علیه جمهوری اسلامی،‌ دولتمردان این کشور را به استیصال و درماندگی کشانده است.

 • کنترل نوسانات ارزی و استمرار ثبات اقتصادی

  برجسته های تارنماها؛

  کنترل نوسانات ارزی و استمرار ثبات اقتصادی

  پژوهش > اقتصادیتهران- ایرنا- «آل‌اسحاق: کاهش نرخ ارز در سخت‌ترین شرایط محقق شد»، «دو گزینه نخست وزیری انگلیس به ایران چگونه نگاه می کنند!؟»، «القای «تحریم انتخابات»تلاش اصولگرایان برای حذف اصلاح طلبان؟!» و «در انتخابات آتی، چیزی به نام تحریم نداریم» از جمله مهمترین عناوین گزارش های رصد شده از تارنماهای خبری داخل، در طول ۲۴ ساعت گذشته است.

 • آونگ قهر و آشتی انتخاباتی در اردوگاه اصلاح طلبی

  آونگ قهر و آشتی انتخاباتی در اردوگاه اصلاح طلبی

  پژوهش > سیاسیتهران- ایرنا-  رواداری سیاسی یا رویگردانی از مشارکت در انتخابات، صداهای متفاوتی است که از اردوگاه اصلاح طلبی به گوش می رسد. برخی از اصلاحاتی ها می گویند این دوگانه بیش از آنکه نشانه شکاف در این جریان باشد،‌ از پابرجایی بنیان های اصلاح طلبی چون تضارب آرا و تعامل برای تولد خرد جمعی نشان دارد. حاصل این پویایی، ‌تداوم حیات و تقویت اصلاح طلبی در عرصه سیاسی است.

 • نسخه اصلاح‌طلبان و اصولگرایان برای انتخابات

  نسخه اصلاح‌طلبان و اصولگرایان برای انتخابات

  پژوهش > سیاسیتهران- ایرنا- سناریوها یکی پس از دیگری رونمایی می‌شود تا بالاخره از میان آنها یکی به عنوان نسخه انتخابات 98 در دستور کار قرار بگیرد؛ فرقی هم نمی‌کند کدام جناح و جریان باشد همه احزاب و گروه‌ها به نوعی با این جدال دست به گریبانند البته با این تفاوت که یک طرف با علامت سوال «آمدن یا نیامدن» کلنجار می‌رود و طرف دیگر دغدغه‌اش این است که اگر قرار باشد وحدتی اتفاق بیفتد این وحدت باید زیر بیرق کدام جناح و فرد باشد.

 • معمای گوزن ها

  معمای گوزن ها

  پژوهش > اجتماعی - فرهنگیتهران-ایرنا- حالا بعد از 45 سال «گوزن ها» هنوز هم یک معماست؛ کیمیایی تنها کسی است که اعلام کرده سکانس پایانی را شخص دیگری فیلمبرداری کرده و هیچ کدام از بازیگران و عوامل تا به حال به آن اشاره نکرده اند.

 • ترازوی عمل آمانو در ایران

  بررسی تحلیلی تارنماهای خبری

  ترازوی عمل آمانو در ایران

  پژوهش > سیاسیتهران- ایرنا- انتشار خبر درگذشت «یوکیا آمانو» مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی باعث شد تا بسیاری از رسانه ها به عملکرد طی یک دهه اخیر او به ویژه در پرونده فعالیت های هسته ایران بپردازند.

 • مساله ای به نام کتابخوانی

  پژوهش > اجتماعی - فرهنگیتهران- ایرنا- حال و روز کتاب و کتابخوانی در ایران چندان خوب نیست و تیراژ پایین، کیفیت نازل فرم و محتوای آثار در کنار نبود سیاستگذاری های منسجم و مشخص در این زمینه، نفس های صنعت نشر را به شماره انداخته است.

 • مشکل آمریکا نه پهپاد و نفتکش بلکه ورود ایران به عصر جدید است

  مشکل آمریکا نه پهپاد و نفتکش بلکه ورود ایران به عصر جدید است

  پژوهش > سیاسیتهران- ایرنا- یک تحلیلگر سیاسی با اشاره به مختصات فضای کنونی منطقه و بین الملل به تشریح انگیزه های تقابل آمریکا با جمهوری اسلامی ایران از منظر هژمونیک پرداخت.

 • عزم دستگاه قضا برای حفظ کرامت و ارزش های انسانی

  عزم دستگاه قضا برای حفظ کرامت و ارزش های انسانی

  پژوهش > اجتماعی - فرهنگیتهران- ایرنا- دستگاه قضایی کشور با اتخاذ تدابیر لازم جهت کاهش فرآیند دادرسی و دستیابی سریع و آسان مردم به حقوق خود و بهره مندی از حقوق شهروندی، تحقق عدالت و احیای حقوق عامه در راه خدمت به مردم عزم خود را جزم کرده تا کرامت و ارزش‌های انسانی را پاس بدارد.

 • واکاوی رسانه ای خبر شناسایی 17 جاسوس وابسته به سیا

  واکاوی رسانه ای خبر شناسایی 17 جاسوس وابسته به سیا

  پژوهش > سیاسیتهران- ایرنا- اعلام خبر کشف و شناسایی جاسوسان وابسته به سازمان جاسوسی آمریکا(سیا)، از سوی یک مقام امنیتی وزارت اطلاعات، مورد توجه و بررسی رسانه های داخلی قرار گرفته است.

 • عبدالمهدی میانجی تهران - لندن

  بازیگران منطقه‌ای کاهش تنش در خلیج‌فارس را دنبال می‌کنند؛

  عبدالمهدی میانجی تهران - لندن

  پژوهش > سیاسیتهران- ایرنا- این پرسش از نخستین ساعات انتشار خبر سفر نخست‌وزیر عراق به تهران آن هم نه در رسانه‌های کشور میزبان که از سوی رسانه‌های عرب‌زبان، موجی از پیش‌بینی‌ها را به راه انداخت. با توجه به تماس تلفنی که عادل عبدالمهدی با پنی موردانت، وزیر دفاع انگلیس پیش از سفر به تهران داشت این گمانه تقویت شد که عبدالمهدی این‌بار برای پادرمیانی در پرونده توقیف نفتکش انگلیسی در ایران و نفتکش حامل نفت ایران در جبل‌الطارق به تهران می‌آید.

 • تورم روی دور کُند

  نگاهی به فراز و فرودهای نرخ تورم

  تورم روی دور کُند

  پژوهش > اقتصادیتهران- ایرنا- با اولین لرز اقتصاد در سال گذشته، تورم تب کرد و تمام پنبه های دولت برای مهار تورم رشته شد. زمانی که دولت تدبیر و امید اداره کشور را از دولت قبل تحویل گرفت، نرخ تورم بیش از 40 درصد بود و با کاهش توان خرید، مردم تحت فشار اقتصادی قرار داشتند. از این رو کاهش نرخ تورم و ثبات قیمت ها به مهم ترین ماموریت تیم اقتصادی روحانی تبدیل شد.

 • عبور دولت تدبیر از گذرگاه های اقتصادی با انسجام و اتحاد ملی

  عبور دولت تدبیر از گذرگاه های اقتصادی با انسجام و اتحاد ملی

  پژوهش > سیاسیتهران- ایرنا- معیار سنجش هر دولتی بر پایه اختیارات و شرایط روز جامعه صورت می گیرد. دولت تدبیر در شرایط جنگ اقتصادی و اعمال شدیدترین تحریم ها با حمایت و پشتیبانی مردم و تکیه بر اتحاد ملی و انسجام تمام قوا می کوشد از این دوره سخت به سلامت عبور کند.

 • قهر نیستیم اما با هم حرف نمی زنیم

  قهر نیستیم اما با هم حرف نمی زنیم

  پژوهش > اجتماعی - فرهنگی تهران-ایرنا- زندگی معاصر، دغدغه های شغلی و معیشتی، پیشرفت فردگرایی و ابزارهای فناوارنه، همگی از جمله عواملی هستند که باعث کاهش گفت وگو در بین اعضای خانواده شده اند.

 • ظریف در آمریکای لاتین؛ خاری در چشم کاخ سفید

  ظریف در آمریکای لاتین؛ خاری در چشم کاخ سفید

  پژوهش > بین‌المللیتهران- ایرنا- سفر «محمدجواد ظریف» به آمریکایی لاتین و حضور در اجلاس جنبش غیرمتعهدها نشان داد نه تنها تلاش واشنگتن برای انزوای تهران شکست خورده بلکه دریچه های قابل اعتماد برای نقش آفرینی بیشتر در عرصه بین المللی و مقابله با یکجانبه گرایی واشنگتن همچنان گشوده است.

 • کاخ سفید، مردد بین تعامل و تنش

  کاخ سفید، مردد بین تعامل و تنش

  پژوهش > بین‌المللیتهران- ایرنا- تناقض در رویکردهای دولت آمریکا این شائبه را در افکاری عمومی ایجاد می کند که گویی دو فرمانده برنامه های جداگانه ای را دنبال می کنند؛ در حالی که رئیس جمهوری این کشور به صورت غیرمستقیم از تعامل با ایران سخن می گوید تندروها در کاخ سفید روی محور افزایش فشار بر ایران و تنش حرکت می کنند.

 • آمانو؛ نامی که با برجام ماندگار شد

  آمانو؛ نامی که با برجام ماندگار شد

  پژوهش > بین‌المللیتهران- ایرنا- «یوکیا آمانو» مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در حالی درگذشت که نام او در سال‌های اخیر به برجام گره خورده است؛ فردی که با گزارش‌های متعدد قبل و بعد از برجام، نقش قابل توجهی در انعقاد و ماندگاری توافق هسته‌ای داشت.

 • شورایاری‌ ها نباید سیاسی شوند

  برجسته های امروز مطبوعات

  شورایاری‌ ها نباید سیاسی شوند

  پژوهش > سیاسیتهران- ایرنا- مصطفی کواکبیان می گوید: شورایاران بدون حقوق و دستمزدی به‌دنبال رفع مشکلات شهروندان هستند و مدیران شهری نیز موظفند ضمن نظرخواهی از دیدگاه‌های شورایاری‌ها، در تصمیم ‌سازی‌ها استفاده شود. اعتقاد ندارم که شورایاری‌ها سیاسی شوند زیرا تفاوتی نمی‌کند شورایار اصلاح ‌طلب باشد یا اصولگرا، فقط باید به مردم خدمت کرد و اگر مشارکت افزایش یابد اقتدار سیاسی بالا می‌رود.

 • ماجرای نفتکش ها و اقدام قانونی ایران در توقیف نفتکش انگلیسی

  ماجرای نفتکش ها و اقدام قانونی ایران در توقیف نفتکش انگلیسی

  پژوهش > سیاسیتهران- ایرنا- توقیف یک نفتکش انگلیسی با نام «استنا ایمپرو» به هنگام عبور از تنگه هرمز به علت رعایت نکردن قوانین و مقررات بین‌المللی دریایی از سوی یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی همچنان در صدر اخبار رسانه های داخلی قرار دارد.

 • محورها و موضوعات مرتبط با افزایش مناقشات بین ایران و آمریکا

  محورها و موضوعات مرتبط با افزایش مناقشات بین ایران و آمریکا

  پژوهش > سیاسیتهران- ایرنا- افزایش تنش ها بین ایران و آمریکا، با محورهایی مانند؛ «اوضاع نامناسب فروش نفت»، «دست به دامن شدن امریکا به کشورهای آمریکای جنوبی»، «سخنان ظریف و پمپئو» و «بی فایده بودن ادامه همکاری با اروپا» در رسانه های داخلی مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت.

 • همکاری در افغانستان؛ اولین خواسته ترامپ از عمران خان

  همکاری در افغانستان؛ اولین خواسته ترامپ از عمران خان

  پژوهش > سیاسیتهران- ایرنا- ترامپ در اولین ملاقاتش با نخست وزیر پاکستان در واشنگتن با او درباره روند صلح افغانستان گفت وگو می کند. «پیرمحمد ملازهی» کارشناس مسائل شبه قاره درباره انگیزه و اهداف این رایزنی به بیان نظرات خود پرداخته است.

 • واکاوی فعالیت های انتخاباتی جناح های سیاسی

  واکاوی فعالیت های انتخاباتی جناح های سیاسی

  پژوهش > سیاسیتهران- ایرنا- رصد و بررسی فعالیت های انتخاباتی دوجناح سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا، با توجه به انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی مورد توجه رسانه های داخلی قرار گرفته است.

 • ماهی‌گیری آمریکا در آب‌های گل‌آلود تنگه هرمز

  برجسته های تارنماها؛

  ماهی‌گیری آمریکا در آب‌های گل‌آلود تنگه هرمز

  پژوهش > سیاسیتهران- ایرنا- «ماهی‌گیری آمریکا در آب‌های گل‌آلود تنگه هرمز»، «مگر خودروساز بیمار است که ماشین دپو کند و به خریدار جریمه بدهد؟» و «۳۰ تیر؛ قیام برای بازگشت مصدق؛ نخست‌وزیری که نمی‌خواست بی‌اختیار کار کند» از جمله مهمترین عناوین گزارش های رصد شده از تارنماهای خبری داخلی در طول ۲۴ ساعت گذشته است.

 • ‌اما و اگرهای برگزاری انتخابات شورایاری ها

  ‌اما و اگرهای برگزاری انتخابات شورایاری ها

  پژوهش > اجتماعی - فرهنگیتهران-ایرنا- در آستانه برگزاری انتخابات شورایاری‌ ها، از یک سو سازمان بازرسی کل کشور برگزاری این انتخابات را غیرقانونی می‌داند از سوی دیگر دولت و شورای شهر ابهامی در برگزاری آن ندارند، این موضوع به معبری از اختلاف نظرها در رسانه های داخلی بدل شده است.