• دانش‌آموزانی محروم از تعطیلات تابستانی

  دانش‌آموزانی محروم از تعطیلات تابستانی

  پژوهش > اجتماعی - فرهنگی تهران- ایرنا- تابستانی دیگر از راه می‌رسد و والدین دوباره در برابر این دوراهی قرار گرفته‌اند که فرزند دانش‌آموز خود را سه ماه راحت بگذارند تا فارغ از درس سپری کند، یا نه، نباید این ایام را به بطالت بگذراند. دیدگاه والدین و دانش‌آموزان در رابطه با گذراندن کلاس‌های فوق‌برنامه یا همان آمادگی قبل از سال تحصیلی متفاوت است.

 • مشاعره با چاشنی تولید ملی

  مشاعره با چاشنی تولید ملی

  پژوهش > اجتماعی - فرهنگیتهران- ایرنا- چهره آرام و آشنایش خیلی‌ها را به یاد شعر و ادب فارسی می‌اندازد. نام دکتر اسماعیل آذر با فن «مشاعره» گره خورده است. او یکی از قدیمی‌ترین مجریان تلویزیون محسوب می شود که سال‌هاست با اجرای برنامه ادبی «مشاعره»، تلاش می‌کند تا مردم را به زبان و شعر فارسی علاقه‌مند کند.

 • درجهان عرب چه خبر است

  درجهان عرب چه خبر است

  پژوهش > سیاسیتهران- ایرنا- مرگ عجیب محمد مرسی، رئیس‌جمهور سابق مصر، در جلسه محاکمه، هرچند عده‌ای را غمگین و عده‌ای را خوشحال کرد ولی فارغ از این غم و خوشحالی، به آنچه مایه عبرت است باید اندیشید.

 • حفاظت ایران از اوپک

  حفاظت ایران از اوپک

  پژوهش > سیاسیتهران- ایرنا- شش روز مانده به تاریخ رسمی صد و هفتاد و ششمین کنفرانس وزرای اوپک در وین، هنوز معلوم نیست این اجلاس در زمان مقرر برگزار می‌شود یا خیر.

 • پرسش‌هایی پیرامون نو اصولگرایی

  پرسش‌هایی پیرامون نو اصولگرایی

  پژوهش > سیاسیتهران- ایرنا- محمدباقر قالیباف، چهره سرشناس اصولگرا، در آخرین کنش سیاسی‌اش، ضمن دعوت از جوانان انقلابی برای حضور در صحنه سیاست و مخصوصاً انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی، از مفهومی به‌نام نواصولگرایی رونمایی کرده است. قبلاً در جرگه اصلاح‌طلبان، دکتر محمدرضا تاجیک از مفهومی مشابه تحت عنوان نواصلاح‌طلبی، سخن به میان آورده بود.

 • پرسش‌های باقی‌مانده از یک قتل در زندان فشافویه

  پرسش‌های باقی‌مانده از یک قتل در زندان فشافویه

  پژوهش > سیاسیتهران- ایرنا- بعدازظهر روز دوشنبه ۲۷ خرداد خبرگزاری میزان اطلاعیه سازمان زندان‌ها درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی در زندان فشافویه را منتشر کرد. واکنش سازمان زندان‌ها برای توضیح و روشنگری درباره چگونگی وقوع این قتل فجیع در محیط زندان جای قدردانی دارد. اما در این اطلاعیه دو پرسش اساسی و مهم شاید به این دلیل که پاسخ آنها خارج از حدود اختیارات سازمان زندان‌هاست، مبهم و بدون پاسخ مانده است.

 • پایان‌نامه‌ها بر اساس نیاز جامعه نیست

  پایان‌نامه‌ها بر اساس نیاز جامعه نیست

  پژوهش > اجتماعی - فرهنگیتهران- ایرنا- ایجاد ارتباط بیشتر بین دانشگاه و صنعت یکی از دغدغه‌های مداوم و آرزوی دیرینه مسئولان کشور بوده و هست. در این رابطه، نکته‌ای که همواره مطرح می‌شود این است که هر ساله هزاران رساله و پایان نامه دکتری و کارشناسی ارشد توسط دانشجویان تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها تدوین می‌شود. اما اکثر پایان نامه‌ها در راستای نیازهای کشور نیستند.

 • فشارهای زنجیره‌ای علیه زنگنه

  فشارهای زنجیره‌ای علیه زنگنه

  پژوهش > سیاسیتهران- ایرنا- چندی است که فشارهای عجیبی از سوی برخی جریانات در مجلس به بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت دولت وارد می‌آید و آنها با این توجیه که کاری برای فروش نفت انجام نمی‌دهد و تعلل در حوزه دور زدن تحریم‌ها به زیان کشور تمام شده، طرح استیضاح وزیر نفت را تدوین کردند و اصرار دارند تا اعلام وصول شود.

 • فیل در تاریکی

  فیل در تاریکی

  پژوهش > سیاسیتهران- ایرنا- تحسین الگوی اسکاندیناوی و نسخه‌پیچی برای تقلید از آن فقط سرگرمی سرِ گل قالیِ برخی اقتصاددانان وطنی نیست. حکایت فیل و اتاق تاریکی است که خیلی‌ها را در دنیا به اشتباه انداخته است (۱) کار به جایی کشید که لارس لاک راسموسن، نخست‌وزیر کنونی دانمارک، سخنرانی‌اش در مدرسه سیاست‌گذاری دانشگاه هاروارد را به این موضوع اختصاص داد و سعی کرد درخصوص آن توضیحاتی ارائه کند.

 • آقای سفیر و شانس از دست رفته فرانسه

  آقای سفیر و شانس از دست رفته فرانسه

  پژوهش > سیاسیتهران- ایرنا- سفیر جدید فرانسه دوشنبه استوارنامه خود را به رئیس جمهوری کشورمان تقدیم کرد. رئیس جمهور هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید فرانسه در تهران جمله مهمی را بیان کرد که اروپا به ویژه فرانسه و آلمان باید درباره آن تأمل کنند: «فرصت اروپا برای جبران بسیار کوتاه است. شرایط کنونی حساس است و فرانسه همچنان فرصت دارد در کنار دیگر اعضای برجام و در فرصت بسیار کوتاهی که وجود دارد، نقش تاریخی خود را برای حفظ این توافق ایفا کند.»

 • بدون فتوشاپ، بدون دستکاری رآکتوری که می‌گفتند قلبش با سیمان پر شده

  بدون فتوشاپ، بدون دستکاری رآکتوری که می‌گفتند قلبش با سیمان پر شده

  پژوهش > سیاسیتهران- ایرنا- پس از اجرایی شدن برجام انتشار تصویری که پر شدن رآکتور تحقیقاتی اراک با سیمان را نشان می داد، به سوژه داغ فضای مجازی تبدیل شد. آن عکسی که همه ما حداقل یکبار آن را دیده بودیم، تصویر دستکاری شده رآکتور تحقیقاتی اراک را نشان می‌داد که بعد از اجرای برجام پر از سیمان شده است.

 • تهران شهر زنان

  تهران شهر زنان

  پژوهش > اجتماعی - فرهنگیتهران- ایرنا- تهران شهری تک جنسیتی با ساختاری مردانه است، با نیم نگاهی به طراحی خیابان‌ها، معابر، وسائل حمل و نقل عمومی و سایر فضاها و زیرساخت‌های شهری و قیاس آن با بسیاری از کشورهای دیگر به این نتیجه می‌رسیم که گویی شهر تهران زنان را دوست ندارد و ساختارهای شهری با زنان نامهربانند.

 • در دریای خون

  در دریای خون

  پژوهش > اجتماعی - فرهنگیتهران- ایرنا- شاید بتوان گفت مصطفی چمران، مردی اسطوره‌ای بود از آن جهت که زندگی‌اش دائم در تلاطم بود. چمران آرام و قرار نداشت، حتی وقتی برای تحصیل در آمریکا بود. این بی‌قراری، او را از قلب عافیت و آسایش به جنوب لبنان کشاند تا مرهمی باشد برای دردهای شیعیان مظلوم آن کشور و همین بی‌قراری او را به ایران بازگرداند تا در بزرگترین انقلاب جهان در قرن بیستم نقش‌ آفرین باشد.

 • جدال بر سر یک توافق

  جدال بر سر یک توافق

  پژوهش > اقتصادی تهران- ایرنا- اوپک و متحدانش که شامل ۲۴ کشور تولیدکننده نفت هستند باید درباره سرنوشت توافق کاهش تولید و تمدید یا عدم تمدید آن در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ تصمیم بگیرند.

 • رفتار دوگانه جامعه متناقض می‌سازد

  رفتار دوگانه جامعه متناقض می‌سازد

  پژوهش > اجتماعی - فرهنگیتهران- ایرنا- پروفسور حسین باهر جامعه شناس می گوید: آموزه‌هایی که امروز توسط برخی سلبریتی‌ها در جامعه ترویج می‌شود به دلیل ماهیت خشنی که دارد سبب افسردگی و رنجوری در بین جوانان جامعه شده است.

 • مرسی، بازیگر تراژدی سازش

  مرسی، بازیگر تراژدی سازش

  پژوهش > سیاسی تهران- ایرنا- در تحولات بیداری اسلامی مصری‌ها کمی دیرتر از تونسی‌ها، شعار «الشعب یُرید إسقاط النظام» (ملت سقوط نظام را می‌خواهد) را در خیابان‌ها سر دادند اما همیشه آنها اولین در میان عرب‌ها بودند؛ اولین کشور عربی که پس از پایان جنگ جهانی دوم، دولت مستقل تشکیل داد.

 • عبور ایران از مرز محدودیت‌ها

  عبور ایران از مرز محدودیت‌ها

  پژوهش > سیاسی تهران- ایرنا- شوک‌های برجامی ایران به ۱+۴ (فرانسه، بریتانیا، آلمان، روسیه و چین) ادامه دارد. دو ماه دیگر برنامه جامع اقدام مشترک ۴ ساله می‌شود (جولای ۲۰۱۵ تا جولای ۲۰۱۹). چهار سالی که یک سال آن درگیر و دار کناره‌گیری ایالات متحده امریکا از توافق و تبدیل شدن ترکیب ۱+۵ به ۱+۴ گذشت. یک سالی که ایران از آن با عنوان «یک سال صبوری استراتژیک» نام برده و می‌گوید به پایان رسیده است.

 • سهم دانش‌بنیان‌ها از اقتصاد کشورهای توسعه یافته؛ ۴۰ برابر ایران

  سهم دانش‌بنیان‌ها از اقتصاد کشورهای توسعه یافته؛ ۴۰ برابر ایران

  پژوهش > اجتماعی - فرهنگی تهران- ایرنا- هرساله بخشی از تولید ناخالص داخلی (GDP) کشور به دانشگاه‌ها اختصاص می‌یابد که صرف پژوهش و تحقیق می‌شود. اما از آنجایی که این مقدار هزینه نمی‌تواند پاسخگوی نیاز بخش پژوهش دانشگاه‌ها و کشور باشد، ورود شرکت‌های دانش‌بنیان به این حوزه توانسته تا حد زیادی میزان GDP را که به این حوزه تزریق می‌شود، افزایش دهد.

 • صندوق‌ها بستر امن سرمایه‌گذاری

  صندوق‌ها بستر امن سرمایه‌گذاری

  پژوهش > اقتصادی تهران- ایرنا- این روزها برای بسیاری از افراد این پرسش طرح می‌شود که نقدینگی‌ها و دارایی‌های خود را کجا سرمایه‌گذاری کنند؟ از سویی تجربه روزهای اخیر نشان داده که حرکت نقدینگی به بازارهای غیرمولد و سفته‌بازارانه تا چه میزان می‌تواند برای کل اقتصاد مخرب باشد.

 • شریعتی علیه روشنفکران ترجمه‌ای

  شریعتی علیه روشنفکران ترجمه‌ای

  پژوهش > اجتماعی - فرهنگی تهران- ایرنا- در نیم قرن گذشته شریعتی همواره در کانون توجهات بوده و به بهانه‌های مختلف، او، اندیشه‌ها و آثارش موضوع نقد و نظر قرار گرفته است. نویسنده «کویریات»، هم در زمان حیات و هم بعد از مرگ مشکوکش بیرون از خاک وطن، مورد اقبال بود.

 • تغییر ساعت‌ کاری ادارات مُسکن موقت

  تغییر ساعت‌ کاری ادارات مُسکن موقت

  پژوهش > اجتماعی - فرهنگیتهران- ایرنا- چند سالی است که شاهد کاهش ساعت کاری ادارات به بهانه صرفه جویی برق هستیم که این مهم متأسفانه اختلالاتی را در روند کاری برخی از ادارات ایجاد کرده است که این خود می‌تواند باعث افزایش نارضایتی مردم نسبت به فعالیت برخی از سازمان ها نیز شود، هرچند در مقابل برخی از کارشناسان بر این باور هستند که کاهش ساعت اداری خود می‌تواند تأثیر بسزایی در صرفه‌جویی از برخی جهات داشته باشد.

 • جریان‌شناسی نقدینگی بورسی‌ها

  جریان‌شناسی نقدینگی بورسی‌ها

  پژوهش > اقتصادیتهران- ایرنا- روند نماگرهای بورس تهران طی معاملات دیروز از جهت‌گیری جدید اهالی سهام حکایت داشت. در این روز، شاخص هم‌وزن با خروج سرمایه‌های خرد از سهام گروه‌های غیرکامودیتی‌محور، سنگین‌ترین افت را طی بیش از یک ماه اخیر تجربه کرد.

 • ویروس «شبه‌ کمدی‌ ها»

  ویروس «شبه‌ کمدی‌ ها»

  پژوهش > اجتماعی - فرهنگیتهران- ایرنا- ترکیب ژانری فیلم‌های اکران سینمای ایران موضوعی است که همیشه اهالی سینما درباره‌اش بحث می‌کنند. حالا با اکرانی روبه رو هستیم که جریان غالبش کمدی هاست. در کنار «سرخ پوست» و «شبی که ماه کامل شد»، فیلم‌هایی مثل «دختر شیطان»، «ما همه باهم هستیم»، «سامورایی در برلین»، «تگزاس ۲»، «چهارانگشت» و… هم در حال اکرانند.

 • دگرگونی رویه بازارساز ارز

  دگرگونی رویه بازارساز ارز

  پژوهش > اقتصادیتهران- ایرنا- در سومین روز هفته، قیمت دلار تا زیر سطح ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومانی پایین رفت. حدود ساعت ۴ بعدازظهر دیروز، شاخص ارزی در معاملات کف بازار با قیمت ۱۳ هزار و ۴۹۰ تومان معامله می‌شد که ۲۱۰ تومان کمتر از روز یکشنبه بود.

 • «حسابداری آب» برای نجات دریاچه ارومیه

  «حسابداری آب» برای نجات دریاچه ارومیه

  پژوهش > اجتماعی - فرهنگی تهران- ایرنا- تغییرات اقلیمی، ناامنی غذایی، خشک شدن دریاچه‌ها و تالاب‌ها، آلودگی هوا و ده‌ها مساله دیگر در حوزه محیط زیست این پرسش را پیش روی انسان عصر جدید قرار داده که چگونه می‌تواند خطاهایش را جبران کند؟

 • رقابت شدید برای کاری سخت

  رقابت شدید برای کاری سخت

  پژوهش > اقتصادیتهران- ایرنا- برخی گمان می‌کنند وضعیت کار برای کارگران در مناطق آزاد و بنادر بهتر از بقیه جاهاست. هر چه باشد دریایی هست و بالاخره لنجی از راه می‌رسد و در ساحل پهلو می‌گیرد و برای تخلیه بارش کارگر لازم است. این باور، خیلی از کارگران استان‌های دور از دریا را به سواحل کشانده.

 • فعالیت صرافی‌های استانی در قالب بازار متشکل ارزی

  فعالیت صرافی‌های استانی در قالب بازار متشکل ارزی

  پژوهش > اقتصادیتهران- ایرنا- بازار متشکل ارزی با هدف ساماندهی بازار ارز در آستانه راه اندازی قرار گرفته و قرار است طی روزهای آینده فعالیت آزمایشی و سپس رسمی خود را آغاز کند.

 • بیم و امید توسعه بافت فرسوده

  بیم و امید توسعه بافت فرسوده

  پژوهش > اقتصادی تهران- ایرنا- وزارت راه‌وشهرسازی از انواع تسهیلات پرداختی به سازندگان در بافت فرسوده رونمایی کرده است. تسهیلات جدید بافت فرسوده در دو نوع به سه مدل سازنده حرفه‌ای، غیرحرفه‌ای و سازندگانی که تکنولوژی‌های صنعتی استفاده می‌کنند، دامنه متقاضیان توسعه بافت فرسوده را افزایش می‌دهد.

 • درخت دیپلماسی ایران در شورای امنیت به بار نشست

  درخت دیپلماسی ایران در شورای امنیت به بار نشست

  پژوهش > سیاسیتهران- ایرنا- هر چند با تلاش بی‌وقفه «تیم ب» بادهای ناملایم علیه ایران با شدت در حال وزش است، اما جمهوری اسلامی ایران همچنان به اثر بخشی تعاملات چندجانبه منطقه‌ای و بین‌المللی باور دارد و می‌کوشد در این وضعیت پر آشوب و طوفانی سکان دیپلماسی را رها نکند و از این مسیر کشور را به ساحل امن و منطقه خارج از بحران برساند.

 • نیش‌های امروز و معمای ورود نجفی به شهرداری

  نیش‌های امروز و معمای ورود نجفی به شهرداری

  پژوهش > سیاسیتهران- ایرنا- فراز مرد موقری که از جوانی تا همین سال گذشته همواره یکی از گزینه‌های اصلی مدیریت کلان کشور بود، فرود خوبی نداشت و امروز او در قامت یک متهم به قتل، به تماشای قضاوت افکار عمومی و در انتظار قضاوت دادگاه نشسته است.