قزوین - ایرنا - براساس ارزیابی کارشناسان جهاد کشاورزی، ۸۵۰۰ تن انار از باغ‌های شهرستان قزوین سال جاری توسط باغداران برداشت می‌شود.

هومن حاجی ملکی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قزوین روز پنجشنبه در این خصوص گفت: عملیات برداشت انار از ۹۵۰ هکتار از باغ های شهرستان قزوین آغاز شده است.
این مسئول، میانگین  متوسط عملکرد این محصول را ۹ تن در هکتار برآورد کرد.
مدیر جهادکشاورزی شهرستان قزوین با اشاره به اینکه انار یکی از محصولات تولیدی بخش طارم سفلی و رازمیان از توابع این شهرستان است،گفت: سطح باغات انار این شهرستان بیش از ۹۵۰ هکتار است که از حاشیه رودخانه شاهرود در بخش الموت غربی (روستای لات) و منطقه وسیعی در بخش طارم سفلی(سنگان، دلجک، قوشچی، قلالو و آلتین کش) پراکنش دارد.
حاجی ملکی افزود: با توجه به اهمیت کشت و پرورش این محصول به ویژه از منظر سلامت و تغدیه ای در روستای سنگان از توابع بخش طارم سفلی ، برداشت آن در یک روز خاص با هماهنگی همه اهالی روستا به طور همزمان و هماهنگ انجام می شود و رقم سنگان به دلیل جایگاه انار در این روستا نامگذاری شده است.
وی،ارقام دیگر کشت شده در باغ های این شهرستان را رقم ملس ساوه، ملس شیرین سنگان، سفید سنگان، شاه بار، قره گل، انار ترش ذکر کرد که طی سالهای اخیر توسعه قابل توجهی در اراضی شیبدار منطقه پیدا کرده است.

۳۰۱۳