فاز نخست اتاق تمیز دانشگاه علوم پزشکی زنجان سال آینده به بهره برداری می رسد

زنجان - ایرنا - مدیر دفتر توسعه فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی زنجان گفت: فاز نخست اتاق تمیز ( کلین روم) دانشگاه علوم پزشکی زنجان در صورت تامین اعتبار، سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.

کبری رستمی زاده روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: مجوز راه اندازی اتاق تمیز با امکان تولید صنعتی و نیمه صنعتی دارو توسط دانشگاه علوم پزشکی در سال 1392 از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دریافت شده است.
رستمی زاده اظهار کرد: در این طرح وزارت بهداشت موافقت کرده است، این اتاق تمیز به مساحت 3 هزار و 500 مترمربع با هدف پژوهش های کاربردی در زمینه داروسازی راه اندازی شود.
مدیر دفتر توسعه فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی خاطرنشان شد: تاکنون پیشرفت فیزیکی در ساخت این اتاق 60 درصد بوده و حدود 600 مترمربع از آن در صورت تامین اعتبار در قالب فاز نخست، سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.
وی با تبیین لزوم اجرای این طرح در دانشگاه، خاطرنشان کرد: با اجرای اتاق تمیز با محوریت داروسازی قسمتی از مشکلات دارویی حل شده و بستر مناسبی برای فعالیت دانش آموختگان حوزه داروسازی ایجاد خواهد شد.
رستمی زاده اظهار کرد: از مهمترین دستاوردهای احداث این اتاق می توان به استفاده از روش های نوین و به روز، پیاده سازی طرح های پژوهشی و پایان نامه های دانشجویی همچنین دستیابی به فرآورده های دارویی با قابلیت ورود به چرخه تجارت اشاره کرد.
وی بررسی ایده های نو در حوزه داروسازی به ویژه اشکال خوراکی به فرم قرص، کپسول را از اهداف راه اندازی این اتاق عنوان و ابراز کرد: همچنین تولید مواد اولیه دارویی به خصوص داروهای جدید با تکنیک های نانوتکنولوژی و برنامه ریزی برای ایجاد درآمدزایی، از سایر اهداف اتاق تمیز در این دانشگاه به شمار می رود.
مدیر دفتر توسعه فناوری سلامت یادآور شد: با توسعه فعالیت های این اتاق در فاز دوم، به سمت تولید داروهایی با اشکال تزریقی و بیوتکنولوژی، همچنین ارائه خدمات به شرکت های دانش بنیان خواهیم رفت.
رستمی زاده اظهار کرد: در زمان حاضر چهار شرکت دانش بنیان در مرکز رشد فناوریهای دارویی این دانشگاه مستقر هستند، که در زمینه نانو داروها فعالیت می کنند.
وی با بیان اینکه صنایع دارویی یکی از تاثیر گذارترین صنایع در رشد اقتصادی و صنایع استراتژیک برای هر منطقه به شمار می رود، گفت: در این زمینه استان زنجان با نیروهای کارآمد و با انگیزه، پتانسیل زیادی جهت بهره مندی از مزایای این صنعت را داراد.
مدیر دفتر توسعه فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی زنجان وجود حلقه ارتباطی ما بین چرخه علم، فناوری و صنعت در زمینه داروسازی را ضروری دانست و تصریح کرد: مشکلات تولید و نداشتن انگیزه برای سرمایه گذاری در زیر ساخت های پژوهشی، باعث شده پیوند علم و صنعت به صورت واقعی در ایران انجام نشود.
رستمی زاده با اشاره به مهمترین اقدامات انجام شده دفتر توسعه فناوری سلامت امسال، افزود: تاسیس صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی با همراهی برخی نهادهای دولتی و غیردولتی نظیر اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان از مهمترین فعالیت های سال جاری این دفتر به شمار می رود.
وی ابراز کرد: این صندوق می تواند نیروی محرکه بسیار موثری در رشد و توسعه فناوری استان به شمار رود.
مدیر دفتر توسعه فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی زنجان تعداد مراکز تحقیقاتی دانشگاه علوم پزشکی زنجان را هفت مرکز اعلام کرد و گفت: این مراکز شامل بیماری های متابولیک، نانوفناوری دارویی، زیست فناوری دارویی، عوامل اجتماعی موثر بر سلامت، ژن درمانی سرطان، دارو شناسی کاربردی و زخم های مزمن است.
رستمی زاده اظهار کرد: همواره تلاش داریم به سمت پژوهش های کاربردی و استفاده از یافته های پژوهشی در جهت رفع نیازهای حوزه سلامت جامعه حرکت کنیم.
وی با تبیین برنامه های سال آینده، گفت: مرکز رشد فناوری سلامت و مرکز رشد زیست فناوری سال آینده در این دانشگاه تاسیس خواهد شد.
مدیر دفتر توسعه فناوری سلامت راه اندازی آزمایشگاه جامع و آزمایشگاه تخصصی حیوانات آزمایشگاهی را، از برنامه های سال آینده معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه عنوان و تصریح کرد: آزمایشگاه جامع امکان خدمات رسانی به شرکت های دانش بنیان در بستر دانشگاه را فراهم می کند.
3216/6085
خبرنگار: سجاد کریمی ** انتشار دهنده: رویا رفیعی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال