دامداران در 99درصد از حملات گرگ به دام ها مقصر هستند

زنجان - ایرنا - رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: بر اساس بررسی های انجام شده از سوی کارشناسان، دامداران در 99 درصد از حملات گرگ به دام ها، مقصر هستند.

علی قره چه لو، روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: اغلب دامداران در حفظ و حراست از دام های اهلی در برابر حملات احتمالی گرگ ها، سهل انگاری و بی احتیاطی می کنند.
وی اظهار داشت: کم ارتفاع بودن دیوار محوطه و محکم نبودن درب و پنجره محل نگهداری دام ها، نبود سگهای نگهبان گله، رها کردن گله های درحال چرا به حال خود، بی احتیاطی و هوشیار نبودن چوپانان ازجمله عواملی هستند که گرگ ها را در رسیدن به شکار سهل و آماده، یاری می دهند.
قره چه لو افزود: امسال 6 مورد حمله گرگ به دام های روستائیان در استان را داشتیم که در پی آن 15 راس گوسفند، یک راس گاو، یک راس الاغ و یک راس کره اسب، تلف شدند اما خوشبختانه، گزارشی از حمله این جانور درنده به انسان را نداشتیم.
وی با بیان اینکه بطور معمول گرگ ها از انسان ها دوری کرده و به ندرت و در شرایط خاص به انسان حمله می کنند، ادامه داد: لازم است دامداران برای جبران خسارت احتمالی ناشی از حوادثی چون حمله گرگ به دام های اهلی خود، به بیمه کردن دام ها، توجه جدی بکنند.
رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: پارسال 13 نفر در این استان بر اثر حمله گرگ، زخمی و به منظور مداوا و درمان به بیمارستان منتقل شدند و 30 مورد حمله نیز به دام های اهلی، صورت گرفت.
به گزارش ایرنا، پارسال، فروردین ماه پسربچه 1/5 ساله در روستای زواجر، اردیبهشت ماه دختر بچه 3/5 ساله ای در روستای زرند شهرستان خدابنده و مرد 35 ساله ای در روستای گیلوان شهرستان طارم، خرداد ماه هفت نفر شامل 2 زن، 2 مرد،2 دختر هشت ساله و پسربچه ای 13 ساله در روستای رامین شهرستان زنجان و دی ماه نیز در شهر زرین آباد یک مرد 69 ساله، در روستای ینگی کند سیدلر یک زن 43 ساله و در روستای ایچ نیز یک مرد 32 ساله توسط گرگ مهاجم زخمی شدند.
براساس بررسی های انجام گرفته و وجود شواهد، حمله به 2 کودک در روستاهای زواجر و زرند از توابع شهرستان خدابنده توسط گرگهای هیبریدی (سگ گرگ) که خطرناک تر از گرگ های معمولی هستند و در واقع هیچ ترس و واهمه ای از نزدیک شدن به انسان و سکونتگاههای انسانی ندارند، صورت گرفته بود.
گرگ های معمولی اگر به انسان حمله ور شوند همان لحظه نخست طعمه خود را می درند اما اتفاق رخ داده در این 2 روستای خدابنده حکایت از این داشت که این حیوانات مهاجم منتسب به گرگ پس از حمله به کودکان آنها را زنده به دهان گرفته و با خود می برده اند.
سال 95 نیز سه فرد بزرگسال در روستاهای چپقلو، گوگجه ییلاق و حسام آباد شهرستان خدابنده و سه نفر نیز در روستاهای شهرستان ابهر، مورد حمله گرگ قرار گرفته بودند.
6084/6085

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال