30 قطعه کبک در ارتفاعات زنجان رهاسازی شدند

زنجان - ایرنا - رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش حفاظت محیط زیست استان زنجان، گفت: 30 قطعه کبک بهبود یافته در مرکز نگهداری حیات وحش باغ دشت سهرین زنجان، توسط محیط بانان این استان رهاسازی شدند.

علی قره چه لو، روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: این تعداد کبک طی هفته گذشته از چند صیاد متخلف کشف شده بود که 10 قطعه از این پرندگان در ارتفاعات منطقه امیرآباد و 20 قطعه دیگر نیز در دشت سهرین زنجان رهاسازی شدند.
وی با اشاره به اینکه مرکز نگهداری حیات وحش باغ دشت سهرین، مامن گونه های جانوری اعم از پستانداران و پرندگان زخمی و آسیب دیده است، اظهار داشت: حیات وحش آسیب دیده پس از تیمار و بهبودی کامل به دامان طبیعت بازگردانده می شوند و آزادی خود را باز می یابند.
قره چه لو افزود: صیادان متخلف نیز به جرم زنده گیری کبک پس از تشکیل پرونده به منظور رسیدگی حقوقی و اعمال قانون به مراجع قضایی استان معرفی شدند.
وی افزود: برای شکار هر قطعه کبک مبلغ 2 میلیون ریال جریمه به عنوان ضرور و زیان درنظر گرفته شده است که باید از سوی متخلفان به حساب محیط زیست واریز شود و از لحاظ جنبه عمومی جرم نیز قاضی پرونده رای می دهد.
قره چه لو از شکارچیان و نگهداری کنندگان گونه های جانوری، خواست دست از تهدید حیات وحش منطقه بردارند چراکه در صورت مشاهده و دستگیری، بدون هیچ اغماضی و بر اساس قانون با آنان رفتار خواهد شد.
از عموم مردم استان زنجان خواست در صورت مشاهده شکارچیان متخلف، بلافاصله موضوع را به صورت حضوری به نزدیکترین واحد محیط زیست و یا از طریق شماره تلفن های 33554001و 09392888657 اطلاع دهند تا در این زمینه اقدام لازم انجام شود.
به گزارش ایرنا، این پرندگان زیبا و آواز خوان در اکثر مناطق زنجان یافت می شوند و علاوه بر علوفه و گیاهان دانه دار مرتعی از حشرات نیز تغذیه می کنند و به همین خاطر سهمی مهم در کنترل آفات به ویژه سن گندم، دارند و در برابر آفات به عنوان یک کنترل کننده طبیعی عمل می کنند که بسیار حائز اهمیت است.
در حال حاضر استان زنجان از وجود کبک معمولی، دری، چیل، گوزل و تیهو بهره مند است و شکارهای بی رویه می تواند این پرندگان را با خطر انقراض مواجه کند.
6084/6085

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال