70 شرکت دانش بنیان ایرانی درحوزه سلولهای بنیادی فعال هستند

زنجان - ایرنا - دبیر ستاد توسعه فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی ریاست جمهوری گفت: شمار شرکت های دانش بنیان فعال در زمینه سلول های بنیادی طی سه سال گذشته محدود بود، اما هم اکنون 70 شرکت دانش بنیان از تولید تجهیزات تا سلول و چرخه کامل آن فعالیت می کنند.

به گزارش ایرنا، امیرعلی حمیدیه روز سه شنبه در جمع خبرنگاران زنجانی افزود: هم اکنون بیشتر از 400 محصول در قالب کشت تا فاکتورهای محیط کشت، رشد سلولی تا خود سلول در کشور تولید شده که سه محصول آن توسط 2 شرکت دانش‌ بنیان ساخته شده و مجوزش را از سازمان غذا و دارو دریافت کرده اند.
دبیر ستاد توسعه فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی ریاست جمهوری اعلام کرد: ایران جزو هشت کشور برتر دنیا است که توانسته این سه محصول را توسط سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی به تایید برساند.
این مسئول یادآوری کرد: اروپا 30، ژاپن چهار، کره جنونی 16 و آمریکا 18 محصول را در این حوزه تولید کرده اند.
حمیدیه ادامه داد: بر این اساس آیین نامه هایی در این ارتباط با همکاری ستاد توسعه فناوری‌های سلول‌های بنیادی، سازمان غذا و دارو و معاونت درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به تصویب رسیده است.
این مسئول خاطرنشان کرد: این چرخه کامل علاوه بر ایجاد بازار موجب شده است شمار شرکت های دانش بنیان در ارتباط با سلولهای بنیادی کشور روند افزایشی داشته باشد.
حمیدیه اظهار کرد: این ستاد برای کیفی سازی فعالیت های خود تلاش دارد با قرار دادن شرکت های دانش بنیان با یکدیگر شرکت های بزرگتر و به عبارتی مراکز شتاب دهی را ایجاد کرده و سرمایه گذارهایی با ریسک پژوهشی بالا در این شرکت ها انجام می شود.
وی اضافه کرد: تحقق این موضوع به نوبه خود به تولید، کیفیت و اشتغال بیشتر منجر می شود.
این مسئول، با اشاره به مشکلات شرکت های دانش بنیان در حوزه سلول های بنیادی نیز گفت: مهترین مشکلات این شرکت ها این بود که در اوایل شکل گیری برای ادامه فعالیت های خود نسبت به اخد تسهیلات لازم برای تولید محصولات مورد نیاز اقدام کردند که این موضوع معضلاتی از قبیل بروز استرس و برگرداندن منابع دریافتی را ایجاد می کرد.
حمیدیه ادامه داد: راهکار رفع این معضل این بود که ریسک سرمایه گذاری ها در کنار شرکت های دانش بنیان سلولهای بنیادی ایجاد شود که این مهم مشکلات را به مراتب کاهش داده و فعالیت ها در ارتباط با پژوهش و تحقیقات متمرکز انجام می گیرد.

** سه محصول سلول های بنیادی در کشور تجاری سازی شد
مدیر فناوری و تجاری سازی ستاد سلول های بنیادی معاونت علمی ریاست جمهوری نیز در جمع خبرنگاران گفت: خوشبختانه با کارهای انجام گرفته سه محصول سلول بنیادی در کشور تجاری سازی شده که اولین محصول برای ضایعات پوستی، چین و چروک ها و جوان سازی پوست صورت مورد استفاده قرار می گیرد.
علیرضا شعاع حسنی افزود: 2 محصول دیگر نیز شامل پانسمان بیولوژیک برای چشم و دیگری برای زخم های سوختگی، زخم بستر و دیابتی را شامل می شود.
این مسئول ادامه داد: هم اکنون تولید این سه محصول به تازگی در کشور آغاز شده و هنوز به مرحله صادرات نرسیده که در برنامه های شرکت های سازنده صادرات محصول و صدور فناوری را به کشورهای دیگر در دستور کار قرار داده اند.
وی اظهار کرد: یکی از مشکلات تجاری سلول های بنیادی بخش قانونگذاری آن در حیطه محصولاتی است که در بیمارستان ها مورد استفاده قرار می گیرد، به طور معمول باید کارآزمایی بالینی آن در مراکز بیمارستانی طی شود که قبل از آن در جایی که محصول در آن تولید شده باید خصوصیاتی داشته باشد.
این مسئول خاطرنشان کرد: متاسفانه سازمان غذا و دارو با کمبود کارشناس مواجه بوده و با همین تعداد نسبت به بارزسی اقدام می شود در حالی که در خواست ها ماهها طول می کشد.
وی تاکید کرد : ایران یک درصد جمعیت جهان را به خود اختصاص داده و در این میان کشورهای اطراف نیز از نظر تکنولوژی در سطح پایینی قرار دارند و بر این اساس کشورمان بایدحداقل 2 درصد از بازار جهانی این حوزه را در اختیار داشته باشد.
به گفته این مسئول، این بازار تا سال 2030 بازاری 200 میلیارد دلاری رابه دنبال خواهد داشت که ایران برای دستیابی به اهداف ترسیم شده باید برنامه ریزی لازم را انجام دهد.
وی خاطر نشان کرد: ایران برای رسیدن به چشم انداز ترسیم شده باید در مدت پنج سال این کار را انجام دهد و تحقق این مهم برای کشورمان در آمد چهار تا پنج میلیارد دلاری را خواهد داشت.
7320/8068

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال