آخرین تحولات طرح سبزه میدان زنجان پس از 30 سال

زنجان – ایرنا – در حالی که 30 سال از تصویب اجرای طرح سبزه میدان در شورای اسلامی شهر و طرح تفصیلی زنجان سپری می شود، مدیران شهری از ایجاد تحولات در طرح نهایی سبزه میدان سخن می گویند.

به گزارش ایرنا، پیش از این، طرح سبزه میدان در مرکزی ترین نقطه شهر زنجان، 6 بار شاهد کلنگ زنی در دولت ها و شهرداران مختلف بوده است و برای هر یک از این مراسم ها هم مسئولان استانی و کشوری حضور یافته اند.
در آخرین مراسم آغاز عملیات اجرایی این طرح که با حضور وزیر راه و شهرسازی و معاونان وی برگزار شد، در عمل به جای کلنگ، مسئولان از لودر استفاده کردند تا اطمینان خود از قطعی بودن اجرای این پروژه را به این شکل نشان دهند.
اما به یک سال نکشیده بود که با تعلل پیمانکار و سرانجام پس از 18 ماه لغو قرارداد با پیمانکار بار دیگر سبزه میدان معطل ماند.
امروز 45 ماه از آن کلنگ زنی سپری می شود و تنها ثمره آن حرکت گود برداری وسیع و گسترده از مرکزی ترین نقطه زنجان به منظور ایجاد پارکینگ و اجرای طرحی بود که در مسابقه انتخاب شد و اجرای آن به پنج هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز داشت.
این روزها خبرهای منتشر شده حکایت دیگری از سبزه میدان زنجان نقل می کند تا آنجا که شهردار زنجان از حذف بخش تجاری این پروژه خبر می دهد و معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار زنجان می گوید: این بار نباید به‌ گونه ‌ای عمل شود که طرح در میانه راه، متوقف و نیمه ‌تمام بماند، چرا که در 30 سال گذشته بارها طرح تهیه شده، اما به دلیل عدم شفاف ‌سازی واقعی برنامه زمانی و هزینه ای اجرای طرح از یک سو و عدم همراه سازی خرد جمعی متخصصان از سوی دیگر موضوع عملیاتی نشده است.
اینکه علت تعلل در اجرای طرح سبزه میدان نبود شفافیت مطرح می شود از سویی صحت دارد و از سوی دیگر هم نافی سایر علل همچون ناکارآمد بودن پیمانکاران انتخابی، نبود اراده در اجرا و اغراق در پروژه تعریف شده برای این منطقه نمی شود.
همین موضوع هم بود که باعث شد تا شورای اسلامی شهر زنجان موضوع پر کردن گودال کنونی سبزه میدان را مطرح سازد و شهردار به دفاع از اقدامات اجرا شده و جلوگیری از هدر رفت منابع و انرژی صرف شده مهلت 10 روزه برای ارائه طرح نهایی را مطالبه کند.
در نهایت شهردار 9 خرداد طرح نهایی خود را به معاونت عمرانی استاندار تحویل داد تا پس از بررسی نتیجه به تصویب شورای شهر و کمیسیون ماده پنج برسد.
شهردار زنجان در خصوص همین طرح اعلام کرد: ما 2 گزینه در مورد سبزه میدان داشتیم که یک گزینه بارگذاری کردن در این پروژه و احداث بناهای تجاری و اداری بود.
مسیح الله معصومی ادامه داد: طرح نخست می تواند از طریق جذب سرمایه گذار و با احداث این فضاهای تجاری هزینه صرف شده را جبران کند.
وی افزود: موضوع که دومی مطرح شد این بود که منطبق با طرح تفصیلی در زنجان که همان یک میدان شهری است و باید پاسخگوی مناسبات و تعاملات اجتماعی شهر زنجان باشد اجرا شود اما در آن به رغم برجسته سازی تعاملات مردمی، خبری از بخش تجاری نباشد.
موضوع بخش تجاری پروژه سبزه میدان بارها از سوی کارشناسان و متخصصان شهری مورد نقد قرار گرفته بود چرا که سبزه میدان در همسایگی بازار تاریخی این شهر قرار دارد و احداث یک پروژه با کاربری تجاری به روح اقتصادی بازار لطمه می زند.
خبر خوش معصومی مربوط به همین موضوع و حذف بخش تجاری بوده و اینکه در طرح جدید به سمت فضای گردشگری و تاکید بر کاربری فرهنگی و نگاه به سبزه میدان تاکید شده است.
شهردار زنجان این را هم گفت که به حتم با حذف بخش تجاری، هزینه ها کاهش می یابد چرا که دیگر پروژه بزرگی با ساختمان های خاص وجود ندارد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار زنجان هم در همین زمینه گفت: در صورتی که طرح نخست به تصویب برسد، برای اجرای پروژه نیاز به تصویب طرح، در کمیسیون ماده پنج، تهیه مدارک فنی و حقوقی و پیگیری مسائل حقوقی و مالی با سرمایه گذار، مسائل فنی با مشاور و مباحث مدیریتی با شورای شهر هستیم.
مهرداد سلطانی این تاکید را هم داشت که در این صورت باید شفاف سازی شده، زمان بندی اجرای طرح از سوی شهرداری ارائه شود، از همین رو دریافت مصوبه به منزله شروع اجرای آن نیست.
وی به تصویب شدن رویکرد دوم مبنی بر حذف بخش تجاری و ایجاد یک میدان فاخر شهری با در نظر گرفتن نیازهای اجتماعی، رفاهی و گردشگری اشاره کرد و یادآورشد: این رویکرد می تواند با استفاده از ظرفیت های طرح تفصیلی منجر به تهیه طرح و اجرایی شدن پروژه شود.
پیش از این سلطانی اعلام کرده بود که اگر از همان ابتدا اراده جدی برای اجرای طرح سبزه میدان وجود داشت و طرح آغاز و به تدریج اجرا می شد، به حتم طی این مدت شهروندان شاهد به سرانجام رسیدن آن بودند.
آخرین بررسی های شورای شهر زنجان از طرح سبزه میدان حکایت از این داشت این که این طرح پنج هزار میلیارد ریالی مشمول تورم و گذر زمان شده و اجرای آن نیازمند حداقل 10 هزار میلیارد ریال است همین رقم هم بود که مدیریت شهری را به فکر ایجاد تغییر اساسی در اجرای طرح سبزه میدان انداخت.
معصومی زمان اعلام نهایی تصمیم ها در خصوص طرح مصوب و اجرایی را آخر مرداد امسال اعلام کرد، با این وضع به نظر می رسد باید منتظر بود و دید که آخرین تصمیم ها در خصوص 8.5 هکتار از بافت مرکزی شهر چه تحولات جدیدی را در سبزه میدان ایجاد می کند.
3001/6085

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال