مرجع اصلی نظارت بر فعالیت عطاری های زنجان مشخص نیست

زنجان - ایرنا - مدیر دارویی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان گفت: متاسفانه سیاست و مرجع اصلی نظارت بر چگونگی فعالیت عطاری ها وجود ندارد و این موضوع به نوبه خود مشکلات متعددی را موجب شده است.

محمدجواد میانداری روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: عطاری ها به عنوان یک واحد صنفی مجوز فعالیت خود را از طریق اتاق اصناف دریافت می کنند و با هماهنگی این واحد دانشگاهی نیز برای نظارت و فعالیت این واحدها اقدام می شود.
وی اظهار کرد: هم اکنون عطاری های متعددی در اقصی نقاط شهر وجود دارند و در این میان معضل اساسی نبود نظارت های واحد بر این واحدهااست که سلامت عموم را با چالش مواجه می کند.
مدیر دارویی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان ادامه داد: نباید به بهانه کاهش بیکاری مجوز فعالیت عطاری ها از سوی مرجع مربوطه داده شود، زیرا بخش عمده ای از فعالان این بخش را افرادی ناآگاه و به دور از دانش و اطلاعات کافی تشکیل می دهد.
وی تاکید کرد: متصدیان عطاری تجربه غیر علمی دارند و چه بسا تشخیص نادرست و اعتماد به آنها می تواند مشکلات بیماران را به مراتب افزایش داده و حتی درمانهای بعدی را با چالش جدی روبرو کند.
میانداری افزود: ورود متخصصان امر در این حوزه مسائل و مشکلات به میزان قابل توجهی کاهش می یابد و امکان ساماندهی و نظارت های بیشتر نیز به مراتب افزایش می یابد.
میانداری افزود: تجویز داروهای گیاهی نیز شرایط خاص خود را دارد و ارائه غیر علمی آنها از سوی عطاری ها سلامت فردی را باخطر مواجه می کند و در این میان برخی ها به این موضوع مهم توجه چندانی ندارند.
وی خاطر نشان کرد: در زمان حاضر واحدی به نام ' واحدهای مکمل گیاهان دارویی ' در سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تشکیل شده و بر این موضوع نظارت جدی دارد.
این مسئول خاطر نشان کرد: برخی عطاری های غیر مجاز داروهایی از قبیل ترمادول به ویژه شربت و قرص متادون که از طریق مراکز ترک اعتیاد در دسترس گروههای تحت پوشش قرار می گیرد، توزیع می شود و چه بسا استفاده آنها خطراتی بدنبال دارد.
به گزارش ایرنا، پیش از این علیرضا حقیقت مدیر سابق دارویی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان گفته بود که بررسی ها نشان می دهد 50 درصد عطاری های شهر زنجان بدون مجوز پروانه کسب فعالیت می کنند.
وی خاطر نشان کرده بود؛ پایش ها نشان می دهد فعالیت عطاری های غیرمجاز در نقاط مختلف شهر زنجان روند افزایشی دارد و از سوی دیگر ابزار قانونی برای بازدارندگی انها وجود ندارد.
7320/8068

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال