طبخ غذا در ظرف های مسی؛ مزایا و عوارض

زنجان - ایرنا - برخی از کارشناسان تغذیه بر این باورند اگرچه مصرف بیش از حد غذاهای طبخ شده در ظرف های مسی عوارضی مانند افسردگی و بیش فعالی را در کودکان بدنبال دارد، اما کمبود مس در بدن نیز باعث کم خونی و کاهش کلسترول خون می شود.

به گزارش ایرنا، در زمان حاضر حجم قابل توجهی از تولیدات صنایع دستی زنجان را ظرف های مسی تشکیل می دهد بگونه ای که در این دیار از گذشته های دور؛ هنرمندان انواع ظرف های مسی ساده مصرفی، تزئینی، نقش دار و قلم خورده را تولید می کردند.
به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری زنجان هم اکنون یکهزار نفر در صنعت مسگری این استان مشغول هستند، که از این تعداد 700 نفر به طور مستقیم در حوزه تولید ظرف های مسی اشتغال دارند.
عصمت عباسی کارشناس مسئول واحد بهبود ، تغذیه و جامعه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زنجان روز سه شنبه در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: مدتی است برخی افراد پخت غذا در ظرف مسی را توصیه می کنند، اما باید به این موضوع توجه داشت که استفاده این نوع ظرف ها تا چه میزان فایده یا عوارض احتمالی دارد.
وی اظهار کرد: از طرفی هم کمبود مس در بدن باعث بروز بیماری هایی مانند تهی سازی و تخلیه اکسیژن در سلول ها، کاهش کلسترول خون بدن، مشکلات پوستی، التهاب قوزک پا، کم خونی، کم شدن آنسفالین های مغزی و توهم های شنوایی می شود.
عباسی افزود: تفکر غلط این است که برخی افراد تصور می کنند که طبخ غذا در ظرف مسی مواد مغذی لازم را به بدن می رساند.
وی بیان کرد: اگر مس بیش از نیاز وارد بدن شود، در کبد رسوب کرده و مسمومیت ایجاد می کند و همچنین تجمع این ماده در بدن نیز موجب بروز تهوع و سردرد در فرد می شود.
به گفته این کارشناس، مس اگر وارد غذا شود، جذب کلسیم و آهن را مختل می کند و در این میان ظروف مسی باید لعاب داشته باشد و از طرفی ظروف مسی قدیمی که فاقد این مساله بوده ،پخت غذا در آن صحیح نیست.
عباسی افزود: پوشاندن ظروف مسی با قلع و یا سایر موارد خوب است، اما باید مراقب بود که حتی ظروف قلع اندود با کوچکترین خراش قلع شان از بین می رود و موجب آزاد شدن مس در غذا خواهد شد.
وی ابراز کرد: در نگهداری ظرف مسی نیز باید دقت کردکه هیچ آسیبی نبیند و بی توجهی به این موضوع موجب می شود مس طی پخت و پز وارد مواد غذایی شود و به همین دلیل نگهداری این ظروف از اهمیت بالایی برخوردار است.
این کارشناس ادامه داد: سایت رسمی سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) که معتبرترین مرجع برای مواد دارویی و غذایی بشمار می رود نیز استفاده از ظروف مسی را مضر می داند و حتی استفاده از آن را برای پخت و پز به ویژه غذاهایی که ماهیت اسیدی دارند، را موجب ایجاد مسمومیت با مس عنوان کرده است.

*** منع استفاده از ظروف مسی در کتاب های مرجع طب سنتی
عباسی ادامه داد: بر این اساس در کتاب های مرجع طب سنتی نیز استفاده از ظروف مسی به شدت منع شده و تحت عنوان 'نحاس' از آن یاد شده که از مضرترین ظروف برای طبخ غذا اعلام شده است.
وی اظهار کرد: به عنوان نمونه در کتاب مفرح القلوب (قرن هشتم هجری قمری) که شرح کتاب قانونچه در طب است، محمد ارزانی از بزرگترین حکمای طب ایران گفته است که 'طبخ طعام در انای نحاس (ظروف مسی) خوب نیست بویژه اگر مدت پخت زیاد نباشد و نیز غذا چرب و ترش باشد.
این کارشناس ادامه داد: در کتاب تغذیه در طب ایرانی، اسلامی و حتی شیخ الرئیس در کتاب قانون نیز به مضرات استفاده از ظروف مسی تاکید کرده اند.
وی بیان کرد: هم اکنون یکی از فعالیت های اقتصادی در این استان صنایع دستی می باشد، و به عموم مردم توصیه می شود که برای مصارف تزئینی و دکوری می توان از ظروف مسی استفاده کنند، اما برای پخت و پز بخصوص غذاهای اسیدی مانند انواع خورش، آبگوشت و مرباها ظروف مسی به هیچ عنوان توصیه نمی شود.
عباسی افزود: متاسفانه به تازگی مشاهده شده در این ظروف بجای قلع از آلیاژهای حاوی سرب استفاده می شود که پختن غذا در اینگونه ظروف مسی، علاوه بر مس موجب وارد شدن سرب به بدن می شود، که در کودکان زیر پنج سال عواقب جبران ناپذیر کندی ذهن و عقب ماندگی رشد را به دنبال دارد و سایر مشکلاتی که مسمومیت با سرب برای تمام گروههای سنی دارد.
7320/8068

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال