428 بیمار زنجانی از مرگ و عوارض سکته مغزی نجات یافتند

زنجان - ایرنا - مدیر گروه مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی زنجان گفت: در 2 سال گذشته 428 شهروند زنجانی با اقدامات درمانی به موقع از مرگ و عوارض جانبی سکته مغزی نجات یافتند.

سید عبدالرضا قریشی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: فقط در اسفندماه سال گذشته به خاطر ناآگاهی اطرافیان، 21 بیمار خارج از زمان طلایی مراجعه کرده و به تزریق آمپول و رفع لخته خون موفق نشدند.
قریشی خاطرنشان کرد: همین ناآگاهی عمومی در جامعه پیرامون سکته مغزی، سبب شد در این مدت 9 بیمار بعد از گذشت 24 ساعت به مرکز درمانی مراجعه کنند که این موضوع نشان از خلا بزرگ بی اطلاعی و ضرورت آگاه سازی بیشتر خانواده ها از علایم سکته مغزی و اهمیت زمان در روند درمان است.
مدیر گروه مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی زنجان گفت: 41 بیمار در زمان مناسب مراجعه کردند، که 17 نفر آنها توسط اورژانس به بیمارستان ولی عصر (عج) زنجان منتقل شدند.
وی اظهار کرد: همچنین به علت تشخیص نادرست اطرافیان و مراجعه اشتباه به سایر بیمارستان ها، 18 بیمار از دیگر مراکز درمانی به این بیمارستان منتقل شدند.
به گزارش ایرنا، درمان و پیشگیری از عوارض سکته مغزی در زمان طلایی 4 و نیم ساعت پس از سکته ممکن است، چرا که هر دقیقه حدود 2 میلیون و در یک ساعت حدود 120 میلیون سلول مغزی از بین می روند.
به علت بی اطلاعی مردم از شرایط بیمار سکته مغزی، به جای استفاده از خودروی اورژانس (آمبولانس) و تسریع در انتقال بیمار، انتقال بیمار با خودروی شخصی انجام می شود.
طبق مطالعات انجام شده در خصوص سکته مغزی، بعد از عارض شدن سکته مغزی ۱۰٪ افراد فوت می کنند ، ۳۰٪ زمین گیر می شوند و ۷۰٪ افراد شغل خود را از دست می دهند.
نتایج بررسی وضعیت 223 بیمار سکته مغزی که تا کنون در واحد درمان سکته مغزی زنجان درمان شده اند از ۲۲۳ نفر، ۱۰ نفر فوت کرده اند، ۱۸ نفر شغل خود را ازدست داده اند و هفت نفر زمین گیر شده اند، همچنین ۱۹۵ نفر سلامت خود را بدست آورده اند.
این در حالی هست که بدون درمان انتظار می رفت، ۲۲ نفر فوت کرده، ۱۵۴ نفر شغل خود را از دست داده و ۶۷ نفر زمین گیر شوند.
خدمات مرکز فوریت‎های پزشکی در زمینه سکته مغزی اهمیت بالایی دارد، پرسنل مرکز فوریت‎های پزشکی زنجان جهت تشخیص و انتقال سریع بیماران سکته مغزی به واحد درمان سکته مغزی آموزش‎های لازم را دیده اند.
کنترل فشار خون، کنترل قند و درمان دیابت، ترک سیگار و قلیان، درمان چاقی، درمان چربی و کلسترول، فعالیت بدنی کافی و ورزش، رژیم غذایی سالم، درمان بیماری های قلبی و مصرف منظم داروهای تجویزی از راه های پیشگیری از سکته مغزی است.
در صورت بروز علائم سکته مغزی، اولین اقدام تماس با 115 است و اطرافیان بیمار نباید زمان طلایی انتقال بیمار به مرکز درمانی را از دست بدهند.
3216/8068

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال