هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

روزنامه مردم نو:

'وقت' و 'آب' بی ارزش ترین های جامعه ما!

زنجان - ایرنا - روزنامه مردم نو زنجان در یادداشتی به قلم حمیده بلوری نوشت: توانایی نه گفتن که خیلی از ما از آن عاجز هستیم، بزرگترین دزد زمان ما بشمار می رود.

درشماره روز یکشنبه این روزنامه می خوانیم: وقتی برگزاری یک جلسه با یک یا نیم ساعت تاخیر برای هیچ یک از شرکت کنندگان آن نشست آزاردهنده نیست یا وقتی با بدقولی های مکرر افراد مواجه می شوم به این نتیجه می رسم که وقت و زمان به هیچوجه ارزش واقعی خود را در جامعه ما ندارد! درست مانند 'آب' که بحران نبود آن هر روز روشنتر شده، ولی هشدارها هیچ اثری بر نحوه مصرف ما نگذاشته اند ! از آنجا که درباره راهکارهای حفظ منابع آب سخن بسیار گفته ایم، امروز قصد دارم اندکی از زمان بگویم و یادآوری کنم که بحث مدیریت زمان برای اغلب ما بی معناست و شاید بسیاری از کم و کاستی ها و سهل انگاریهای امروز ناشی از همین بی توجهی به فرصتهایی است که همچون ابری گذرا در حال عبور از ما و ترک کردنمان هستند. این در حالی است که بی تردید زمان یکی از ارزشمندترین موهبتهای زندگی و استفاده درست آن عامل موفقیت و پیروزی است. افراد موفق وجوه اشتراک بسیاری دارند، این وجوه مشترک در موفقیت در کسب وکار، تحصیلات و حتی زندگی خانوادگی به سادگی قابل مشاهده است. یکی از مهمترین وجوه اشتراک همه افراد موفق، تبحر آنها در استفاده بهینه از زمان است.
مدیریت مناسب زمان شما را قادر می سازد بدون استرس، اضطراب و عصبیت، بتوانید امور جاری خود را انجام دهید و احساس بهتری نسبت به خود و زندگیتان داشته باشید. مدیریت زمان مجموعه ای از مهارتهاست که شما را در جلوگیری از اتلاف وقت و استفاده بهینه از زمان کمک می کند. احتمالا روشنترین دلیل عدم استفاده از مدیریت زمان این است که مردم نمی دانند زمان چیست؟
دلیل دوم این است که اغلب افراد فاقد هدف و انگیزه کافی برای استفاده مفید از وقتشان هستند. از پیش اندیشیدن، برنامه ریزی کردن، اطمینان یافتن از صرف وقت در حد امکان و تعیین اولویتها از عناصر اصلی مدیریت زمان محسوب می شود. بد نیست بدانید که براساس مطالعات انجام شده، دشوارترین مرحله برای انجام کارهای جدید، آغاز آن است. فعالیت هایی که انجام می دهیم مانند یک زنجیر به هم متصل اند و بر یکدیگر اثر می گذارند. اگر برنامه اول را نتوانیم انجام دهیم، برنامه های بعدی هم تحت تاثیر قرار می گیرند و مانند برنامه اول پیش می روند. تمام فعالیتهایی که به طور روزمره در موقعیتهای مختلف انجام می دهیم و هر موفقیت و شکستی که به دست می آوریم، تحت تاثیر عامل زمان است. از این رو گفته می شود که انسان برای نیل به اهداف شخصی و حرفهای خود و برای استفاده مطلوب از زمان باید برنامه ریزی راهبردی و بلندمدت داشته باشد.
پدیده دیگری که در بحث مدیریت زمان مطرح است و مانع مدیریت صحیح می شود وقت تلف کردن و شایعترین حالت آن تعلل در انجام کار است، علت این امر تقلید از دیگران است. تعلل، در اغلب اوقات ناشی از عدم آگاهی نیست، بلکه نوعی عادت رفتاری محسوب می شود. اما شخصی که زمان و زندگی خویش را مدیریت می کند، اصولی دارد که طبق آنها رفتارش را در برابر همه اتفاقات کنترل می کند. او برای تفریح و حتی وقت تلف کردن هم برنامه دارد. برای مهار زمان پیش از هر چیز باید توجه داشته باشید، هرگاه زمان کافی برای انجام کاری را داشتید، آن را قبول کنید؛ چراکه ممکن است نتوانید آن کار را به موقع انجام دهید.
توانایی نه گفتن که خیلی از ما از آن عاجز هستیم، بزرگترین دزد زمان ما به شمار می رود. حتما بارها برای شما پیش آمده که کارهای خیلی مهمی داشته اید و وقتی کسی از شما خواسته که کاری را انجام دهید، به دلیل اینکه نمی توانید نه بگویید، مجبور شدید آنکار را انجام دهید که احتمالا خیلی هم وقتگیر بوده است. نکته بعدی برای بهره مندی از زمان این است که از این پس خود را عادت بدهید بین کارهایی که انجام می دهید یک زمان محدود هم در نظر بگیرید برای یکسری کارهای خاص. یا به عنوان یک مدیر زمان، یک برنامه روزمره برای خودتان درست کنید. برای مثال فکر کنید صبح که بیدار شدید، کار شماره یک و سپس کار شما دو را انجام دهید و... در آخر هم یک برنامه جمع بندی داشته باشید. در مواقع پیدایش بحرانهای زمانی اگر بتوانید هرچه بیشتر به برنامه روزمره خود وفادار بمانید، کمتر دچار مشکل می شوید. حال شما کم کم به یک مدیر زمان موفق تبدیل می شوید. یادآوری می کنم، توجه مدیریت زمان روی تغییر رفتارهای شماست و نه تغییر زمان! شروع این تغییر رفتار تلاش برای حذف فعالیتها یا برنامه هایی است که وقت شما را بیش از اندازه تلف می کنند. به دنبال سارقان زمان بگردید. ببینید کجا وقتتان به صورت نادرست هدر می رود و شما نمی توانید از آن زمانها استفاده مناسبی در جهت بهره وری ببرید.
7312/6085
دریافت: حسن اکبری ** انتشار دهنده: رویا رفیعی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال