استفاده از تجهیزات الکتروتراپی در حیطه کاری رشته کاردرمانی نیست

زنجان - ایرنا - مسئول شعبه انجمن فیزیوتراپی استان زنجان گفت: گاهی اوقات مشاهده می شود، کارشناس کار درمانی برای فیزیوتراپی در منزل از دستگاههای فیزیوتراپی استفاه می کند، این موضوع نیز تخلف بوده چراکه استفاده از تجهیزات الکتروتراپی یا درمان الکتریکی در حطیه کاری رشته کار درمانی نیست.

کیانوش کفشچی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: یکی از مشکلاتی که در درمان فیزیوتراپی مشاهده می شود، مراجعه افراد غیر متخصص به منازل بیماران است، که علاه بر از دست رفتن فرصت های طلایی درمان و توانبخشی بیماران، موجب ضررهای مالی و جانی نیز می شود،
وی اظهار کرد: باید کارت نظام پزشکی یا کارت عضویت انجمن فیزیو تراپی فرد کنترل شده و در صورت عدم تطابق از شروع درمان خودداری کنند و فرد خاطی به مراجع قضایی معرفی شود که به عنوان تداخل در امردرمان مجازات خواهد شد.
کفشچی افزود: گاهی اوقات نیز افرادی تحت عنوان ماساژ درمانی یا متخصص درمان های ورزشی و دستی نیز وارد منازل افراد می شوند، بدون داشتن هیچ نوع تخصص از ناآگاهی بستگان بیمار افراد بیمار سوء استفاده می کنند.
وی بیان کرد: بر این اساس توصیه می شود، قبل از شروع فیزیوتراپی در منزل حتما کارت نظام پزشکی و یا انجمن فیزیوتراپی مطالبه گردد و در صورت مشاهده عنوان فیزیورتاپی کار دمان آغاز شود.
مسئول شعبه انجمن فیزیوتراپی استان زنجان ادامه داد: دانشجویان فیزیوتراپی نیز مجاز به امر درمان نیستند و باید دانشنامه فیزیوتراپی را اخذ کرده و مجوز درمان از دانشگاه علوم پزشکی استان مربوطه را دریافت کرده باشند.
وی بیان کرد: مشاهد می شود برخی متخصصان پس از تجویز فیزیوتراپی به بیمار اصرار می کنند که فقط یه موسسه فیزیوتراپی تحصص مورد نظرشان مراجعه کنند و گاهی به بیمار گفته می شود اگر به آ نمرکز یاد شده مراجعه نکند، عواقب آن بر عهده خود بیمار خواهد بود.
کفشچی افزود: این امر موجب هدایت هدفمند بیمار به مراکز فیزیورتراپی خاص می شود که طبق ماده 13 و 14شرح وظایف تخلفات صنفی حرف پزشکی درج شده در کتاب قانون نظام پزشکی تخلف محسوب می گردد و علاوه بر ان نیز حق انتخاب بیمار نیز سلب می شود.
وی اظهار کرد:بنا براین از بیمار درخواست می شود برای درمان در منزل یا مغازه ها، برخی باشگاههای ورزشی مجوز فاقد افراد فاقد تخصص و صلاحیت اقدام به درمان های مختلف از جمله ماساژ درمانی ، درمان کشش های دستی جهت مبتلایان به دیسک و کمر و گردن و شکست بندهای محلی مراجعه نکنند.
کفشچی خاطر نشان کرد: شکایات متعدد و گاهی غیر قابل جبران و مواردی به اداره نظارت بر دانشگاه علوم پزشکی تحویل داده می شود و لذا همشهریان حتما به مکان های مجوز دار توسط افرا واجد شرایط صلاحیت توسط دانشگاه علوم پزشکی تایید شده، مراجعه کنند.
هم اکنون 30 نفر فیزیوتراپیست در استان فعالیت دارند و 21 کلینیک خصوصی و 2 کلینیک دولتی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی زنجان خدمت رسانی می کنند.
7320/8068
خبرنگار: اعظم شامی ** انتشار: اسماعیل جهانبخش

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال