سرطان سینه در مراحل اولیه همراه با درد نیست

زنجان - ایرنا - یک فوق تخصص خون و آنکولوژی گفت: برخلاف تصورات سرطان سینه در مراحل اولیه درد ندارد، احساس درد بیشتر از پیشرفته شدن بیماری حکایت دارد.

به گزارش ایرنا، مینوش مقیمی روز پنجشنبه درکارگاه آموزش و پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه افزود: بانوان برای ارتقا سطح سلامت خود پس از 20 سالگی ماهانه نسبت به (خودمعاینگی) اقدام کنند و بر این اساس از سن 20 تا 40 سال هر سه سال یکبار و از 40 سال به بالا نیز هر سال یکبار برای معاینه به پزشک متخصص و جراح مراجعه کنند.
وی اظهار کرد: برای تشخیص تومورهای سرطان سینه زنان انجام ' ام آر، آی' بهتر از ماموگرافی است به دلیل انکه تومورهایی که ماموگرام‌ها قادر به تشخیص آن در زنان مبتلا به سرطان سینه نیستند وبا تصویر برداری ام.آر.آی مشخص می شوند.
مقیمی افزود: بانوان بالای 20 سال باید بیش از گذشته نسبت به خود معاینگی خود در پیشگیری از سرطان سینه توجه جدی داشته باشند و این در حالی است درمواجهه با بیماریهای عفونی تکلیف مشخصی وجود دارد.
به گفته این فوق تخصص خون و آنکولوژی چرا که علائم این نوع بیماری یک یا چند فاکتور مشخص و خاص دارد ولی سرطان فاکتورهای متفاوت و متنوعی دارد که این مهم موجب شده است تا تشخیص سرطان ساده نباشد.
رئیس هیات مدیره مهرانه انجمن حمایت از بیماران مبتلا به سرطان استان زنجان ادامه داد: سرطان یک بیماری چند فاکتوری اعم از ژنتیکی و ارثی تا محیطی و تغذیه‌ای به شمار می رود و علاوه بر آن فاکتورهای متعددی نیز دخالت دارند که این تداخلات در یک بستر زمانی ایجاد می شود.
وی یادآوری کرد: برای پیشگیری از ابتلا به سرطان باید در مرحله اول با فاکتورهای مختلف خطر آشنا شد و این موضوع اهمیت زیادی دارد.
مقیمی خاطر نشان کرد: مشاوره ژنتیک در پیشگیری از ابتلا به سرطان و تشخیص آن آثار مفید و مثبتی دارد و بانوان در هنگام مواجهه با سرطان سینه باید بین ترس و کنترل تعادل ایجاد کنند.
به گزارش ایرنا، سرطان رشد غیر طبیعی و خارج از کنترل قسمتی از یک بافت یا یک عضو بدن است که موجب می ­شود سلول ها به سرعت و بدون نظم رشد و تکثیر یابند. خونریزی غیر طبیعی در هر نقطه ای از بدن، پیدایش هر گونه توده سفت سلولی در زیر پوست و زخمی که به آسانی بهبود نمی یابد،سوء هاضمه دائمی، تغییرات در وضعیت خال یا زگیل از قبیل تغییر رنگ، بزرگ شدن، خارش، دردناک شدن و یا خونریزی به مدت طولانی مدت، سرفه، گرفتگی صدا و یا مشکل بلع در مدت زمان زیاد، از نشانه های هشدار دهنده بیماری سرطان به شمار می رود.
7320/8068
خبرنگار: اعظم شامی *** انتشار: اسماعیل جهانبخش

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال