هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

ویرانگی محور دلجویی تا کی؟

زنجان - ایرنا - روزنامه مردم نو در شماره 3789 خود در گزارشی به مسائل پیرامون بازگشایی محور دلجویی در شهر زنجان پرداخت و نوشت: این محور پس از گذشت چندین سال همچنان بلاتکلیف است و منظره نازیبایی را در مرکز شهر که محل تردد مکرر مردم است پدید آورده است.

در این گزارش آمده است: بازگشایی محور دلجویی و عملیات احداث این خیابان بعد از یک وقفه 50 ساله، در تاریخ 26 خرداد سال 89 در حالی آغاز شد که همه مردم و به‌خصوص ساکنان این منطقه فرسوده شهری امیدوار بودند که این پروژه با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی منجر به آن شود که محور دلجویی به یک محور تجاری و مدرن مبدل شده و به زودی دارای مراکز تفریحی و بازرگانی، اداری، خدماتی و پارکینگ شود، اما تا کنون که بیش از 6 سال از آغاز این طرح می‌گذرد هنوز شاهد اتفاق عمرانی ویژه‌ای در منطقه قدیمی و مسکونی نبوده‌ایم.
محور داوود قلی- دلجویی پس از گذشت چندین سال همچنان بلاتکلیف است و منظره نازیبایی را در مرکز شهر که محل تردد مکرر مردم است پدید آورده که این مسئله بسیاری از شهروندان را از حضور در مرکز شهر منصرف کرده و آن‌ها را دلزده و دل آزرده می‌سازد. شهروندان زنجانی و به‌خصوص ساکنان این محله بعد از گذشت سالیان متمادی از اجرای طرح، همچنان در انتظار اقدامی موثر در این‌باره بوده و از عدم ساماندهی این محور شکوه می‌کنند. ضمن اینکه طبق اظهارات ساکنان این منطقه در مسیر صدور پروانه در این محور به متقاضیان و همچنین ساخت‌وساز در این منطقه و اصلاح و نوسازی و... نیز موانع و مشکلات متعددی وجود دارد. حال بسیاری از ساکنان منطقه در گفت‌وگو با مردم‌نو از نامه‌نگاری‌ها و پیگیری‌های بی‌ثمری سخن می‌گویند که در باب رفع این مشکلات صورت گرفته است. چنانچه یکی از مالکان اظهار می‌کند: از سال 89 برای ساخت‌وساز در این منطقه اقدام کرده‌ام و علی‌رغم داشتن سند مالکیت هنوز جواب درستی برای صدور مجوز نگرفته‌ام. بارها به شهرداری مراجعه کرده و تنها پاسخی که دریافت کرده‌ام این است که صدور مجوز به بعد از اجرای طرح جامع یا طرح تفصیلی موکول خواهد شد. یکی دیگر از مالکان نیز در گفت‌وگو با مردم‌نو عنوان می‌دارد که زمینی که خریداری کرده دارای سه سند بوده که دو سند انتقال داده شده، اما سند سوم مدت‌هاست که بلاتکلیف مانده است.
همچنین یکی از ساکنان قدیمی محور دلجویی نیز در پاسخ به این سوال که بلاتکلیفی این منطقه از شهر چه معضلات و مشکلاتی را درپی داشته است و ساکنان منطقه از چه زمانی درگیر این مشکلات هستند، می‌گوید: در زمان رضاخان طرح بازگشایی محور دلجویی برای اولین‌بار مطرح شد، اما به‌دلیل به وقوع پیوستن وقایع تاریخی متعدد در آن زمان این طرح تا سال‌ها به‌صورت مسکوت باقی ماند. نسل‌ها آمدند و رفتند تا اینکه بار دیگر حاصل تصمیم‌گیری‌ها در باب این منطقه از شهر زنجان بر این امر قرار گرفت که زینبیه شرقی بازگشایی و افتتاح شود. و تازه آن‌وقت بود که مشکلات جدی ساکنان و مالکان منطقه و حتی تمامی شهروندان این شهر آغاز شد. نظریان- مدرس دانشگاه- در ادامه اظهار می‌دارد: طراحی این خیابان به نوعی بود که در حق بسیاری از ساکنان محل اجحاف شد. به‌طوری که در این مدت تنها دو مجوز برای ساخت به اهالی داده شد. در حال‌حاضر نیز برای هیچ یک از ساکنان و مالکان پروانه صادر نمی‌شود به این دلیل که گفته می‌شود ساکنان موظف هستند در هنگام ساخت‌وساز، دو متر عقب‌نشینی داشته باشند. این در حالی است که عقب‌نشینی‌های لازم پیش از اجرای طرح تعریض و در زمان خود صورت گرفته است، اما اکنون علاوه‌بر عقب‌نشینی‌های انجام شده، بار دیگر شهرداری خواستار دو متر عقب‌نشینی مجدد است که این موضوع با هیچ‌یک از معیارهای شهرسازی کشور و دنیا همخوانی ندارد. این شهروند زنجانی در ادامه اعلام می‌کند که مکاتبات زیادی با فرماندار و استاندار زنجان انجام داده است و حتی به ملاقات‌های حضوری در این‌باره نیز اقدام کرده است. وی در ادامه می‌گوید: محور دلجویی مرکز شهر است، اما به‌جای آنکه مرکز رونق و توجه شهروندان و چشم و چراغ شهر باشد تبدیل به ویرانه‌ای شده که در حال‌حاضر تنها محل جولان ارازل و اوباش است، نه چیز دیگر!
نظریان در ادامه با تاکید بر اینکه هم اکنون به دلیل پیگیری‌ها و ممارست‌هایی که در برای رفع مشکلات ساکنان انجام داده است، به زبان گویای اهالی مبدل شده از قول ساکنان منطقه، می‌گوید: «اهالی یک‌بار از قانون تمکین کرده و به عقب‌نشینی مبادرت ورزیده و سپس برای تملکات خود سند گرفته‌اند؛ بنابراین اکنون با داشتن سند نمی‌توان آن‌ها را بار دیگر مجبور به پس روی کرد. این شهروند با اشاره به اینکه نصب یا احداث رواق در محور دلجویی دلیل بر اتخاذ این تصمیم عنوان شده است، اظهار کرد: بی‌تردید رواق زدن در منطقه سرد سیری مانند زنجان با وجود برف و بوران شدید در این شهر میسر نبوده و احتمالا این اقدام نیز مشکلات متعدد دیگری را برای اهالی و شهروندان درپی خواهد داشت.»
از آنجایی که نگارنده موفق به برقراری ارتباط با مسئولان ذی‌ربط نشد، این رسانه آماده است که نظر مسئولان را نیز در این‌باره منعکس کند. در خاتمه باید توجه داشت که محور داوود قلی- دلجویی در بافت فرسوده شهر زنجان واقع شده و قرار گرفتن برخی از بناهای تاریخی در این منطقه، بر لزوم حساسیت بر تصمیم‌گیری‌ها در این باره را می‌افزاید.
6085/7312
دریافت: حسن اکبری** انتشار دهنده: رویا رفیعی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال