حمله گرگ به کودکان روستایی، قصه تکراری در خدابنده

زنجان - ایرنا - حمله گرگ به داخل روستاهای شهرستان خدابنده به قصه تکراری تبدیل شده که بیشتر قربانیان آن کودکان و خردسالان بی دفاع هستند.

به گزارش ایرنا، عصر جمعه /15 اردیبهشت جاری/ دختربچه سه ساله در روستای زرند شهرستان خدابنده مورد یورش یک قلاده گرگ قرار گرفت و از ناحیه سر، صورت و شکم دچار آسیب و جراحت شد.
هرچند این گرگ گرسنه، کودک سه ساله را به عنوان طعمه، شکار کرده و حدود یک کیلومتری نیز او را با خود برده بود اما تلاش اعضای خانواده باعث شد تا گرگ او را بر زمین گذاشته و پا به فرار بگذارد
این درحالی است که 'محمد' پسر بچه روستایی که 1/5 سال از بهار عمرش می گذرد نیز 29 فروردین امسال در یکی از کوچه های روستای زواجر از توابع شهرستان خدابنده مورد هجوم یک قلاده گرگ قرار گرفت که با کمک اهالی روستا از چنگال گرگ جان سالم به در برد و به دلیل زخمی شدن از نواحی مختلف بدن به منظور مداوا و درمان به بیمارستان امیرالمومنین خدابنده و سپس به بیمارستان آیت الله موسوی زنجان منتقل شد و تاکنون نیز در این بیمارستان بستری است.
مادر کودک حادثه دیده 3.5ساله گفت: گرگ مهاجم پس از ورود به باغچه منزل در یک لحظه کودکم را از دست خواهر 12 ساله و پدربزرگش کشید و رفت اما با تلاش اعضای خانواده و اهالی روستا از مرگ دلخراش نجات پیدا کرد.
وی افزود: درحال حاضر کودکم در بخش مراقبت های ویژه کودکان بستری است و امیدوارم با تلاش پزشکان معالج هرچه زودتر بهبود یابد و خانواده از نگرانی درآید.
این زن روستایی که از اهالی روستای زرند از توابع شهرستان خدابنده است، اظهار کرد: شایع است که محیط زیست، این گرگها را در منطقه رها کرده است و انتظار داریم هرچه زودتر به نگرانی اهالی روستا و دیگر روستاهای همجوار در این خصوص پایان دهد.
پدر این کودک نیز گفت: در داخل منزل بودیم که با فریادهای بلند دختر 12 ساله ام بیرون آمدیم و وقتی خبر را شنیدیم بی درنگ و به صورت پیاده در پی گرگ مهاجم که هنوز فاصله زیادی با ما نداشت و کودکم (فاطمه) را زنده با خود می برد دویدیم.
امیرعلی کرمی افزود: خودم، اعضا خانواده و اهالی روستا حدود 2 کیلومتر این گرگ را تعقیب کردیم و این حیوان درنده و وحشی چون صدای داد و فریاد اهالی روستا و شلیک تیر را شنید به خاطر ترس از جان، کودک را در پای کوه رها کرد و از محل دور شد.
وی با بیان اینکه گرگ دخترم را از ناحیه شکم و کمر بر دهان گرفته بود و با خود می برد اظهار کرد: وقتی بر بالین کودکم رسیدم او را زنده یافتیم و در حالیکه از شدت درد و ترس، گریه می کرد با صدای کودکانه اش می گفت: هاپو (سگ) مرا گاز گرفت.
کرمی افزود: حوالی ساعت 19 عصر جمعه /15 اردیبهشت جاری/ 2 فرزندنم به همراه پدربزرگشان در باغچه منزلم که دارای دیواری کوتاه است مشغول قدم زدن بودند که ناگهان گرگ مهاجم از پشت رسیده و کودکم را به دهان می گیرد.
وی گفت: دختر 12 ساله ام با مشاهده این صحنه به شدت ترسیده است و کودک 3/5 ساله ام نیز در بیمارستان آیت الله موسوی زنجان تحت مداوا و درمان می باشد و از تلاش پزشکان معالج و پرسنل این بخش تقدیر می کنم.
یکی از پرستاران بخش مراقبت های ویژه کودکان نیز گفت: این کودک را جمعه شب به این بخش آوردند که به خاطر هماتوم (خونریزی) پشت کبد، شبانه از سوی دکتر علی فتاحی، مورد عمل جراحی قرار گرفت که صبح امروز /شنبه/ نیز از دستگاه جدا شد و به بخش مراقبت های ویژه کودکان منتقل شد.
وی با بیان اینکه این کودک درحال حاضر خواب آلود است افزود: خوشبختانه جای زخم ها زیاد عمیق نیست و سرش نیز به خاطر برخورد با زمین زخمی شده بود که بخیه زده شد.
این پرستار گفت: حال کودک 1/5 ساله نیز که 29 فروردین امسال از چنگال گرگ نجات پیدا کرد و هم اکنون نیز در همین بخش بستری است، رو به بهبود است.
پدر کودک 1/5 ساله ای که 29 فروردین امسال در روستا زواجر خدابنده طعمه گرگ شده بود و با تلاش 2 مرد روستایی پس از طی سه کیلومتر نجات پیدا کرده بود نیز گفت: این گرگ ها که تعدادشان نیز بیشتر شده است، امنیت و آرامش روحی و روانی اهالی روستاهای اطراف شهر خدابنده به ویژه 'زواجر، زرند، ارقین و سیامان' را برهم زده اند.
وحید گنج خانلو افزود: تعداد گرگ های درنده در این منطقه زیاد شده است و گفته می شود آنها توسط محیط زیست رهاسازی شده اند و حال که این جانوران وحشی بلای جان روستائیان به خصوص کودکان بی دفاع آنان شده اند بهتر است مسئولان باید در این خصوص چاره جویی اساسی بکنند.


** میرشکارها در شهرستان خدابنده در پی شکار گرگ های درنده و مهاجم هستند

رئیس اداره محیط زیست شهرستان خدابنده نیز گفت: اینکه در بین روستائیان، شایع شده است که محیط زیست اقدام به رها سازی گرگ در منطقه کرده است این موضوع به هیچ وجه صحت ندارد و این بی انصافی در حق محیط زیست است.
سعید کرد افزود: با توجه به اینکه روز گذشته /15 اردیبهشت جاری/ دختربچه 3/5 ساله در روستای زرند مورد هجوم یک قلاده گرگ قرار گرفته بود بنابراین تصمیم گرفته شد تا این گرگ های مهاجم که اهالی چند روستای نزدیک به هم را نگران کرده اند از سوی میرشکارها، شکار شوند.
وی اظهار کرد: هرچند این حیوانات درنده و وحشی بر حسب غریزه و به منظور تغذیه توله ها به دنبال شکار هستند اما با توجه به هجوم آنها به 2 روستای نزدیک شهر خدابنده باعث شد تا این تصمیم اتخاذ شود.
کرد افزود: میرشکارها شب گذشته در منطقه بوده و لانه ای را که در آن پنج توله وجود دارد پیدا کردند و هرچند یکی از گرگ ها هدف گلوله قرار گرفته اما با این وجود با استفاده از تاریکی شب از محل متواری شده است.
وی تصریح کرد: دستور این است که میرشکارها اول گرگ ها را شکار کنند و سپس توله ها معدوم شوند اما این از انصاف نیست و در واقع این شکارچیان هستند که با شکار بی رویه طعمه های گرگ ازجمله خرگوش و گراز، باعث شده اند که آنها برای یافتن طعمه به حریم روستاها وارد می شوند.
کرد، از اهالی این روستاها خواست مواظب کودکان خود باشند و آنها را تنها در کوچه پس کوچه های روستا رها نکنند چراکه گرگ ها از فرط گرسنگی و تغذیه توله ها به انسان حمله می کنند.
مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان نیز گفت: مسئولان محیط زیست این استان از اتفاقی که طی 17 روز اخیر توسط 2 قلاده گرگ مهاجم برای 2 خانواده روستایی در شهرستان خدابنده افتاد متاسف هستند و تمام تلاش خود را جهت تامین رفاه و آسایش مردم منطقه بکار خواهند بست.
امجد باقری افزود: محیط بانان شهرستان به صورت شبانه روز درمناطق حساس به منظور جلوگیری از هجوم این حیوان وحشی و درنده، مشغول گشت و کنترل هستند و از سایر شهرستان های استان نیز همکاران محیط بان به منظور تامین آسایش مردم شهرستان خدابنده به مناطق روستایی (زرند و زواجر) به منظور یافتن گرگهای مهاجم اعزام شده اند.
وی به روستائیان توصیه کرد از سپردن گله ها به کودکان و افراد کهنسال خوداری کنند و در حین چرای دام ها از سگ های گله استفاده کنند.
باقری از دهیاران روستاها نیز خواست نسبت به تعیین و معرفی مکان مناسب جهت دفن زباله های روستایی اقدام نمایند و از پراکنده شدن زباله ها در اطراف و کوچه روستاها جلوگیری به عمل آید چرا که مکان مناسبی برای تغذیه سگ های ولگرد و سایر حیوانات می تواند باشد.
6084/6085
خبرنگار: پرویز غفاری ** انتشار دهنده رویا رفیعی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال