تب مالت بومی ترین بیماری در استان زنجان

زنجان - ایرنا - به گفته معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان، بیماری تب مالت بومی ترین بیماری در این استان است که طی چند سال گذشته اقدامات لازم برای کاهش شمار مبتلایان به آن در میان گروه های هدف انجام شده است.

تب مالت را بیماری هزارچهره می نامند، چون موجب آسیب به قسمت های مختلف بدن از جمله چشم، مغز، کلیه و مجاری ادراری، ریه، قلب، مفاصل، دستگاه گوارش می شود.
تب مالت بیماری عفونی ناشی از باکتری بروسلاز و بیماری مشترک بین حیوان و انسان به شمار می رود و گسترش این نوع بیماری در انسانها نشان دهنده رشد این نوع بیماری در حیوانات است و انسان در تماس مستقیم با حیوانات آلوده و با مصرف فرآورده های آنها به این بیماری مبتلا می شود.
بر این اساس بیماری ناشی از باکتری بروسلاز در انسان تب مالت و حیوانات بروسلوز نامیده می شود.
محمدرضا صائینی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زنجان با تشریح انتقال و وضعیت این بیماری به خبرنگار ایرنا، گفت: تب مالت جز بیماری های مشترک بین انسان و حیوان محسوب می شود و هر چه موارد بیماری در دام افزایش یابد به طور طبیعی انتقال آن به انسان نیز بسیار زیاد است.
وی یادآوری کرد: هر چقدر بتوانیم این بیماری را در دام کنترل کنیم، انتقال آن نیز در انسان ها کمتر می شود، چون انتقال آن از انسان به حیوان وجود ندارد.
صائینی افزود: واکسیناسیون دام که از سوی دامپزشکی انجام می شود، امری مهم تلقی می شود و هر چه این موضوع به لحاظ کمی و کیفی دقیق تر، قوی تر و درست انجام شود از آلودگی و انتقال آن به انسان به میزان قابل توجهی ممانعت می کند.
وی اظهار کرد: چون میزان نفوذ و مسیر سرایت بیماری گسترده است در صورتی که این بیماری در دام کنترل نشود، در انسان نیز کنترل آن بسیار مشکل خواهد بود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان با اشاره به راه های انتقال این بیماری ادامه داد: این بیماری از طریق مواد لبنی، شیرخام، پنیر تازه، مواد گوشتی کامل پخته نشده دامی و کسانی که با دام به طور مستقیم سر و کار دارند، قصابان و کسانی که کشتار دام انجام می دهند اگر وسایل فردی حفاظت شده نداشته باشند انتقال این بیماری به آنها دور از ذهن نیست.

*** وضعیت بیماری تب مالت در استان زنجان
صائینی افزود: بررسی انجام گرفته در این استان نشان می دهد پیک این بیماری در سال 83 با ابتلای 110 نفر از هر 100 هزار نفر جمعیت و میزان بروز این بیماری در سطح استان زنجان طی سال گذشته 57 نفر از هر 100 هزار نفر جمعیت بود.
وی بیان کرد: بروز تب مالت در سه ماه اول امسال در این استان نسبت به سال های گذشته کاهش یافته و میزان بروز بیماری طی این مدت به 40 نفر در 100 هزار نفر جمعیت رسیده است که این نسبت در سال 93، 63 نفر از هر 100 هزار نفر جمعیت بود، که به طور معمول بیشترین موارد نیز در سه ماهه اول سال رخ می دهد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان ادامه داد: تعداد موارد بیماری تب مالت در ماه های خرداد و تیر افزایش دارد.

***شهرستان های ماهنشان و خدابنده رکورد دار بیماری تب مالت در استان
صائینی افزود: بررسی ها نشان می دهد شهرستان های ماهنشان، خدابنده، ایجرود، زنجان، طارم خرمدره، ابهر، سلطانیه به لحاظ میزان بروز بیماری تب مالت به ترتیب در رده های اول تا آخر قرار دارند.
وی، همسایگی شهرهای پر شیوع استان با دیگر استان های همجوار مانند کردستان و همدان را از جمله علل بروز این بیماری ذکر می کند.
این مسئول ادامه می دهد: به لحاظ جنسیت 40 درصد مبتلایان به این بیماری را زنان و 60 درصد دیگر را مردان تشکیل می دهند که 14 درصد آنان شهری و 86 درصد روستایی هستند.
وی تاکید کرد: 89 درصد افراد مبتلا به این بیماری تماس مستقیم با دام داشتند و 11 درصد بدون تماس و بیشتر از طریق مصرف مواد لبنی آلوده شده بودند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ادامه داد: فرد بیمار باید 2 ماه تحت درمان قرار گیرد و به صورت صحیح داروهای تجویزی را مصرف کند و موضوعی که باید به آن توجه داشت این است که 20 درصد احتمال عود بیماری وجود دارد.

*** افزایش پوشش ایمن سازی دام ها راهکاری مهم در کنترل بیماری تب مالت
صائینی با اشاره به اینکه کنترل نکردن دام های شهرهای همجوار با استان های همسایه معضلی در افزایش بروز این بیماری است، ادامه داد: افزایش عرضه شیرخام در شهرها افزایش یافته و بی توجهی به نکات بهداشتی می تواند ابتلا به این بیماری را افزایش دهد.
وی بیان کرد: اطلاعات مردم در مورد این بیماری افزایش یافته اما کافی نیست و باید این آگاهی ها نسبت به گذشته بیشتر شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی استان زنجان، افزایش همکاری های بین بخشی، ارتقای خدمات دامپزشکی و دامپروری، بهسازی محل های نگهداری دام ها و پرداخت به موقع غرامت به دامداران از مباحث مهم در کنترل بیماری تب مالت در استان ذکر کرد.
6085/7320
خبرنگار: اعظم شامی ** دبیر: رویا رفیعی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال