گلخانه رویال زنجان به رقابت با گلخانه زیمنس آلمان می پردازد

زنجان - ایرنا - مدیرعامل شرکت گلخانه ای رویال زنجان گفت: این گلخانه به لحاظ سیستماتیک و کیفیت تولید توت فرنگی به رقابت با گلخانه زیمنس آلمان می پردازد.

مرتضی رسولی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: عملیات اجرایی فاز نخست گلخانه رویال زنجان مرداد سال گذشته آغاز شد و این پروژه در 22 بهمن همین سال به بهره برداری رسید.
گلخانه رویال برای تولید توت فرنگی در شش هزارو 500 مترمربع از روش هیدروپونیک خاصی استفاده می کند که تاکنون در جهان برای نخستین بار در شرکت زیمنس آلمان مورد استفاده قرار گرفته است.
این سیستم هیدروپونیک خاص تولید توت فرنگی برای دومین بار در شرکت رویال زنجان به کار گرفته شده است.
رسولی با بیان اینکه این گلخانه در هفت فاز تعریف شده است، هدف تولید محصول این گلخانه را شکستن رکورد تولید توت فرنگی در جهان عنوان کرد.
هم اکنون رکورد تولید توت فرنگی در ایران 12 کیلوگرم به ازای هر مترمربع فضای گلخانه ای، در جهان 63 کیلوگرم به ازای هر مترمربع و در گلخانه رویال 20 کیلوگرم به ازای هر مترمربع فضای گلخانه ای است.
مدیرعامل شرکت گلخانه ای رویال زنجان گفت: به دلیل بسته بودن سیستم آبیاری این گلخانه، به غیر از میزان آب تبخیر شده، از هدر رفت تمام آب مورد استفاده جلوگیری می شود.
در سیستم مدار بسته آبیاری، آب به سطح گیاه نفوذ می کند و آب استفاده شده از بستر گیاه جمع آوری و پس از تصفیه و فیلتراسیون بار دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.
وی خاطرنشان کرد: هم اکنون روزانه 22 مترمکعب آب برای آبیاری این گلخانه استفاده می شود.
رسولی با بیان اینکه در فاز نخست این گلخانه با دو طبقه فضای کشت محصول احداث شده است، برنامه این شرکت برای فاز دوم را افزایش پنج طبقه به فضای کشت کنونی عنوان کرد.
مدیرعامل شرکت گلخانه ای رویال از برنامه کنونی این شرکت برای راه اندازی سیستم منحصر به فرد بسته بندی توت فرنگی خبر داد و نمونه سیستم مورد نظر برای بسته بندی این محصول را در اختیار آمریکا برشمرد.
وی افزود: در این سیستم بسته بندی می توان میوه بریده و پوست کنده شده را تا 15 روز به طور سالم نگهداری کرد.
رسولی به جریان استفاده از کود و مواد شیمیایی در این گلخانه اشاره کرد و یادآورشد: هم اکنون تنها کودی که برای بهبود تولید توت فرنگی در این گلخانه مورد استفاده قرار می گیرد، کود جلبک دریایی فرانسوی است.
مدیرعامل شرکت گلخانه ای رویال زنجان گفت: این شرکت برای تولید محصول سالم و ارگانیگ از هیچ نوع ماده شیمیایی برای افزایش بهره وری استفاده نمی کند.
تا کنون برای احداث فاز یک این گلخانه 14 میلیارد ریال هزینه شده است و احداث شش فاز دیگر آن تا حداکثر سه سال آینده به 90 میلیارد ریال اعتبار دیگر نیاز دارد.
این گلخانه در نزدیکی روستای کزبر از توابع شهرستان زنجان قرار دارد.
3001/6085

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال