مدیرکل استاندارد :

گرانی عامل تمایل یزدی‌ها به خرید کالاهای بی‌کیفیت است

یزد - ایرنا - مدیرکل استاندارد یزد گفت: افزایش قیمت انواع کالا و هزینه‌ جاری واحدهای تولیدی و خدماتی یکی از عوامل گرایش شهروندان به خرید و مصرف کالاهای ارزان‌قیمت و بی‌کیفیت شده است.

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی این اداره کل ، محمدحسین ماجدی اردکانی در اجرای طرح « 40 دیدار، 40 برنامه » در دیدار با رئیس سازمان برنامه‌وبودجه یزد اظهار داشت: برای جلوگیری از آسیب‌رسانی به مقوله کیفیت، نظارت‌ها باید افزایش یابد، کنترل و نظارت‌های بیشتر استاندارد بر ارائه محصول و خدمات در گرو رشد بودجه است.
وی با اشاره به کمبود نیروی انسانی متخصص و اعتبار برای کنترل هرچه بیشتر در این مجموعه افزود: کارشناسان این اداره کل با حداکثر توان و با استفاده از فرصت‌های موجود و در کنار شرکت ‌های بازرسی همکار، در حال بازرسی از واحدهای تولیدی و کالاهای موجود در بازار هستند.
دبیر شورای فرهنگ‌سازی حمایت از کالای ایرانی ادامه داد: هم‌اکنون نیازمند نظارت بیشتر در شهربازی و زمین‌های بازی، آسانسورها، صنایع کاشی و سرامیک، صنایع غذایی به‌ ویژه آب‌میوه و آب‌لیمو، فرآورده‌های کنجدی، روغن‌های خوراکی حاصل از دانه‌های روغنی، روش‌ پخت نان و مهدهای کودک هستیم .
ماجدی اردکانی تصریح کرد : از دستگاه‌های دولتی و سمن‌ها به‌ویژه سازمان برنامه‌وبودجه استان درخواست داریم مقوله استاندارد و کیفیت را در برنامه‌ریزی‌های خود مدنظر داشته و در خصوص تجهیز و ترمیم آزمایشگاه‌های واحدهای تولیدی به‌منظور نظارت بر استمرار کیفیت هرچه بیشتر کالاها ، اعتبارهای ویژه لحاظ شود.
همچنین رئیس سازمان برنامه‌وبودجه یزد اظهار داشت: در این مقطع زمانی، روا نیست مردم در شرایطی که تحت‌فشارهای اقتصادی هستند ،اجناس بی‌کیفیت هم خریداری و استفاده کنند چون وجود این شرایط ،ظلم و اجحاف در حق آنان است .
سید مجتبی حسینی پور افزود: از مسئولان اداره کل استاندارد می‌خواهیم مشکلات را در کارگروه استانداردسازی و ارتقاء کیفیت کالا و خدمات مطرح کنند تا برای برون‌رفت از نابسامانی‌های موجود، راهکاری اندیشیده شود.
وی تأکید کرد: خرید کالاها و خدمات گران و بی‌کیفیت از تحمل مردم خارج است، مضافاً اینکه گاهی اوقات ، موضوع تقلب هم مطرح می‌شود و نبود اطمینان و سلامت ، ایمنی و آرامش را از جامعه دور می‌کند.
در استان حدود 750 مسئول کنترل کیفیت در واحدهای تولیدی فعالیت دارند .
هم‌اکنون سه هزار و 609 واحد صنعتی و تولیدی در 14 رسته شغلی فعالیت دارد که یک هزار و 90 واحد ، مشمول استاندارد اجباری هستند.
هم‌اکنون بیش از 800 نوع کالا در واحدهای صنعتی یزد تولید می‌شود که 407 قلم آن به 93 کشور صادر می‌شود.
1968/ 2047

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال