معاون میراث فرهنگی یزد:

سر پیکان فلزی پیش‌ از تاریخ در پنج ‌انگشتی ابرکوه کشف شد

یزد - ایرنا - معاون میراث فرهنگی ، صنایع‌دستی و گردشگری استان یزد گفت: سر پیکان فلزی مربوط به دوران تاریخی در کوه‌پایه‌های پنج‌ انگشتی شهرستان ابرکوه به دست آمد که کشف آن بسیار قابل توجه است.

ساشا ریاحی مقدم روز جمعه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: در بازدیدی که توسط کمیته بررسی و شناسایی آثار تاریخی معاونت میراث فرهنگی این اداره کل از منطقه پنج‌انگشتی انجام شد اشیای تاریخی از ادوار پیش‌ از تاریخ و تاریخی ، اطراف این منطقه کشف شد که از این‌بین، کشف یکسر پیکان تاریخی بسیار قابل اهمیت است.
این مسئول اظهار کرد: ازجمله آثار تاریخی که در اطراف این کوه وجود دارد می‌توان از جاده تاریخی ادویه، شاخه‌ای از جاده ابریشم، بخشی از مسیر راه شاهی تاریخی، کوه کلات و دخمه‌های تاریخی معروف به دخمه شاهوار، قلعه هارونی بخش بهمن ابرکوه و بسیاری از آثار تاریخی ارزشمند دیگر نام برد.
ریاحی بیان کرد: کوه پنج ‌انگشتی از نظر طبیعی دارای سنگواره‌ها و فسیل‌های بسیار زیبایی است که نمایانگر گذشته طبیعی این منطقه هست.
معاون میراث فرهنگی استان یزد افزود: این در حالی است این منطقه از منظر طبیعی بسیار زیبا و خیره‌کننده است و در میان 2 منطقه نمکزار و کوهستانی قرار دارد.
وی ادامه داد: بخش شمالی آن درگذشته نه‌چندان دور باتلاق و نمکزار طبیعی بود و بخش جنوبی آن کوه‌های زنجیر مانند زاگرس قرار دارد.
ریاحی خاطرنشان کرد: کوه‌های زنجیر مانند زاگرس که در سمت جنوب غربی منطقه پنج ‌انگشتی می‌گذرد همانند دیواری طبیعی نیمه شمالی ایران را از نیمه جنوبی آن جدا می‌کند.
وی یادآور شد: این دیوار طبیعی در تاریخ ایران اهمیت بسیار داشته به‌گونه‌ای که تنها از معبرها و شکاف دره‌ کوه‌ها امکان ارتباط شمال و جنوب مقدور بوده است.
این مسئول تصریح کرد: یکی از این گذرگاه‌ها که در نزدیکی منطقه پنج‌انگشتی قرار دارد که بارها و بارها در شاهنامه فردوسی از آن‌هم نام‌برده شده تنگه « پوزه سیاه» است.
منطقه پنج‌انگشتی ابرکوه در فاصله 80 کیلومتری از مرکز این شهرستان در کنار جاده‌های تاریخی ادویه و شاخه‌ای از جاده ابریشم قرار دارد.
ابرکوه یکی از 14 شهر نمونه گردشگری کشور است که بیش از 400 اثر تاریخی و طبیعی شناسایی‌شده دارد که تاکنون 143 اثر آن در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .
سه اثر طبیعی، منزلگاه امام رضا (ع)، خانه آقازاده، خانه‌های قدیمی ، قلعه‌های تاریخی، مسجد جامع ، کوه گنبد عالی و سرو 4500 ساله از آثار تاریخی شاخص منطقه است.
مرکز شهرستان 53 هزار نفر ابرکوه در 140 کیلومتری جنوب غربی شهر یزد و در مسیر جاده اصلی یزد - شیراز قرار دارد و فاصله این شهر تا شیراز 300 کیلومتر و تا اصفهان 280 کیلومتر است.
7540/ 2047/

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال