رئیس اداره منابع طبیعی:

بذرپاشی آنغوزه شیرین در 50 هکتار مراتع ابرکوه انجام شد

یزد - ایرنا - رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری ابرکوه گفت: 150 کیلوگرم بذر آنغوزه شیرین در 50 هکتار از مراتع آبخیز علی‌آباد این شهرستان در اجرای طرح عملیات بیولوژیکی پاشیده شد.

مرتضی سعیدی روز پنجشنبه در گفت‌و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این طرح با هدف تقویت پوشش گیاهی منطقه و بهره‌برداری از محصول آنغوزه اجراشده است.
وی با بیان اینکه میزان بذرپاشی آنغوزه با گونه‌های سازگار و متناسب با اقلیم و شرایط آب و هوایی منطقه است، افزود: با توجه به اقلیم خشک و نیمه ‌خشک استان یزد و دوره‌های متوالی خشکسالی، زادآوری گیاهان مرتعی کم شده است.
این مسئول با اشاره به اینکه 100میلیون ریال اعتبار مورد نیاز برای اجرای این عملیات از محل صندوق توسعه ملی تخصیص‌یافت ، تأکید کرد: باید به ‌صورت دستی اقدام به بذر پاشی در مراتع دارای ارزش اقتصادی بالا و با استفاده از بذرهای جمع‌ آوری‌ شده و گونه‌های مرتعی در سال‌های قبل کرد.
سعیدی ، مراتع را مهم‌ترین ذخایر در عرصه های طبیعی عنوان کرد و یادآور شد: اهمیت پوشش گیاهی مراتع در تولید خوراک دام ، نفوذ آب باران، تولید گیاهان دارویی، اشتغال‌ های جانبی و آثار زیست‌ محیطی آن در تولید اکسیژن و کاهش گاز دی‌اکسید کربن است.
آنغوزه ، شیره گیاهی است که از تیغ زدن ریشه یا پایین ساقه و یا قطع ساقه گیاهان مولد آنغوزه از گیاه خارج می‌شود و ازنظر دارویی اهمیت زیادی دارد.
فصل بهره‌برداری آنغوزه از اوایل خردادماه شروع و تا شهریور ادامه خواهد دارد .
480 هزار هکتار عرصه‌ های منابع طبیعی ابرکوه شامل اراضی بیابانی، کویری و مرتعی است که با توجه به شرایط اقلیمی 300 هزار هکتار آن بیابان و بقیه مرتع است .
مرکز شهرستان 53 هزار نفری ابرکوه در 140 کیلو متری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.
7540/ 2047/

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال