آسیاب دوسنگی محمدآباد میبد در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید

یزد-مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد گفت: آسیاب دوسنگی محمدآباد میبد به شماره 29985 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی این اداره کل، ˈبهرام رضاییˈ افزود: آسیاب دوسنگی محمدآباد با توجه به مصالح به کار رفته و نوع معماری مربوط به دوره متاخر اسلامی (صفویه) و وجه تسمیه بنا نیز مربوط به محل قرارگیری آن می‌باشد.
وی اظهار داشت: از ویژگی‌های این اثرتاریخی عمیق‌ترین آسیاب به شمار می‌رود که در زیرزمین به صورت دستکند ساخته شده و نمونه آن تا به حال مشاهده نشده و همچنین آسیاب در محل تقاطع دو رشته قنات در زیرمین واقع شده که از نظر هیدرولیکی قابل مطالعه و دارای اهمیت می‌باشد.
ˈرضاییˈ تصریح کرد: مدخل ورودی اصلی این آسیاب رو به شرق است. این مجموعه به واسطه‌ی ایجاد یک شیب مناسب و متوازن که از مدخل تا انتهای مجموعه وجود داشته است به راحتی نور خورشید تا انتهای آسیاب قابل مشاهده بوده که متاسفانه بواسطه سیل عظیمی که حدود 50 سال پیش مجموعه را در بر گرفته و نهشته‌ها و آبرفت‌های فراوانی را در داخل مجموعه انباشت کرده این شیب‌بندی و ترازبندی هم دچار نقصان شده، که بعد از انجام خاکبرداری و تخلیه این نهشته‌ها دیگر آن شیب حقیقی و اولیه محقق نشد.
وی افزود: موضوع دیگر در خصوص این مجموعه کارکردهای مشخص هریک از حجره‌ها و ساختارهای معماری است که در فواصل دالان ساخته شده‌اند.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد اضافه کرد:احداث این دالان در مناسبت تام و کامل نسبت به روند آرد کردن غله بویژه گندم و جو از زمان ورود به مجموعه تا پایان کار است،بدین مبنا اولین ساختار معماری که در محوطه دالان اصلی با آن برخورد می‌کنیم اتاقک بازرسی و نظارت بر روند ورود و خروج غله است. این اتاقک با 5 پله چینه‌ای دست کند به فضای دالان ارتباط پیدا می‌کند.
از ویژگی‌های این اتاقک و نمونه‌های مشابه آن در طول مسیر، نحوه احداث آن است که به شیوه ساخت بوکن‌ها احداث شده و هیچ‌گونه مزاحمتی برای عرصه دالان به وجود نمی‌آورد.
در خصوص ارتفاع این اتاقک‌ها و اینکه نحوه دسترسی به آن توسط چندین پله بوده، شاید بهترین استدلال از منظر بهداشتی و در تماس مستقیم نبودن با احشام و چهار پایان بوده باشد.ک/1
7546/1968

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال