مدیرکل هواشناسی آذربایجان غربی:

بارندگی های اخیر بیانگر ورود به ترسالی نیست

ارومیه- ایرنا- مدیرکل هواشناسی آذربایجان غربی گفت: بارش های اخیر در کشور و به تبع آن در استان بیانگر ترسالی مداوم نیست اما این بارش های مطلوب تا شهریور ماه در استان ادامه دارد.

حبیب عبدلی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه حیات دوباره دریاچه ارومیه توفیق الهی بود، افزود: این دریاچه نقش حیاتی در منطقه را دارد و خشکی آن می‌توانست سبب تغییرات شدید اقلیمی شود.
عبدلی گفت: شایعه بارورسازی ابرها یک حاشیه سازی بوده و بارندگی های اخیر جزو بارش های طبیعی بوده است.
وی با بیان اینکه آذربایجان غربی از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون رتبه هفتم بارندگی های کشور را داراست، گفت: در سال زراعی گذشته استان آذربایجان غربی رتبه مطلوب تری را به لحاظ بارندگی داشت.
عبدلی افزود: در آذربایجان‌غربی 144 ایستگاه هواشناسی متفاوت وجود دارد که باید به دنبال بهبود شرایط و رتبه کیفی و کمی استان در کشور بود.
وی ادامه داد: تاسیس چهار ایستگاه هواشناسی خودکار در چایپاره، سردشت، خوی و اشنویه و طراحی مانیتورینگ سیار برای اولین بار در کشور از اقدامات مهم این سازمان در سال گذشته بود.
وی با بیان اینکه آذربایجان غربی در حوزه بارش سنجی رتبه اول کشوری را دارد، گفت: استان با کمبود ادوات روبرو است و با پیگیری های انجام شده پنج میلیارد ریال اعتبار در جهت انجام مطالعات جانمایی رادار هواشناسی در استان به سازمان تخصیص داده شده است.
وی اضافه کرد: در راستای اقتصاد مقاومتی بومی سازی دفاتر سینوپتیکی، تشت تبخیر و مونیتورینگ سیار در این مجموعه صورت گرفته است.
عبدلی افزود: در زمینه آموزش در سال گذشته 67 درصد کارکنان نسبت به سال 1396 ارتقا دانش و تخصص کاری داشتند.
وی اظهار داشت: هواشناسی استان در زمینه نظام مهندسی در کشور رتبه اول را با 100 درصد امتیاز داراست ولی این استان در ابزار و ادوات هواشناسی ضعیف می باشد.
رییس اداره فن آوری این نهاد نیز با اشاره به اهمیت سرعت انتقال داده ها گفت: با توجه به اهمیت داده ها در این زمینه و سرعت کار، توان پردازشی سرورها و رایانه ها در بخش پیش بینی افزایش یافته است و پنج برابر نسبت به سال 1396 رشد داشت.
علیرضا بهشتی اظهار داشت: 13 ایستگاه هواشناسی به اینترنت پرسرعت مجهز است و با راه اندازی سامانه خودکار به سرعت می توان به داده های جدید دسترسی داشت.
به گزارش ایرنا آذربایجان غربی دارای آب و هوایی سرد و کوهستانی است که سالانه بین 400 تا 500 میلیمتر به طور متوسط بارش در این منطقه ثبت می شود.
زراعی بودن بخش وسیعی از اراضی کشاورزی استان موجب شده تا پیش بینی بارش ها از اهیمت ویژه ای برخوردار باشد و اغلب کشاورزان برنامه ریزی برای سم پاشی ها را براین اساس انجام دهند.
7125/7129

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال